Dzisiaj przy pomocy telefonu można sprawdzić jakość snu, przedstawić ulgę przejazdową w pociągu czy autobusie, włączyć lub wyłączyć światło, połączyć się z domową kamerą internetową podczas wyjazdu na wakacje. Jakiś czas temu funkcjonalność ta została rozszerzona o płatność telefonem.

 

Na czym polega działanie technologii NFC?

Choć rozwiązanie płatności telefonem wydaje się relatywnie nowe, sama technologia już taka nie jest. NFC (w języku angielskim skrót ten oznacza „Near Field Communication”, czyli umownie „komunikacja w bliskim zakresie”) zostało wynalezione na początku XXI wieku i było planowane jako alternatywa dla standardu Bluetooth. Konsumenci zawdzięczają ten wynalazek firmom Sony oraz Philips, które w 2002 roku wspólnie dokonały daleko idącej standaryzacji tej technologii.

Posługując się uproszczonym językiem, komunikacja urządzeń na bazie NFC polega na wymianie fal radiowych na niewielkiej odległości (ok. 20 cm). Jest dostępna od wersji systemu Android 2.3 i wspierana jest aż do obecnej, czyli dziesiątki. Pozwala na błyskawiczne przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami bez konieczności ich parowania lub wzajemnej akceptacji (co ma miejsce w przypadku łączności Bluetooth). Jednak ilość danych, które można przesłać w ten sposób, jest bardzo niewielka.

Jak zatem można było wykorzystać ten sposób przesyłania danych? Okazało się, że postęp technologiczny szybko znalazł odpowiedź na to pytanie. Nie wszystkie dane przekazywane pomiędzy smartfonami obejmują wielkogabarytowe pliki, takie jak utwory muzyczne w wysokiej jakości lub klipy wideo. Część wymienianych informacji posiada bardzo niewielkie rozmiary. Są to dane takie jak kontakty telefoniczne, wizytówki albo umożliwiające płatność telefonem informacje pochodzące od aplikacji bankowych, pełniące funkcję karty kredytowej.

NFC w telefonie funkcjonuje w paśmie 2 GHz z częstotliwością 13,56 MHz oraz wielokrotnościami przepustowości 106 kbit/s aż do 848 kbit/s. Jej działanie polega na wykorzystywaniu indukcji magnetycznej pomiędzy urządzeniem wejścia a urządzeniem wyjścia. W przypadku dokonywania zakupów tym pierwszym jest terminal płatniczy, do którego telefon przesyła odpowiednie dane, współpracując z aplikacją bankową.

 

Smartfony w Empiku

 

Dlaczego NFC lepiej nadaje się do płatności telefonem niż Bluetooth?

Przyczyna wynika ze specyfiki działania tych dwóch standardów. Bluetooth, choć posiada o wiele większą częstotliwość, zasięg oraz szybkość, wymaga wzajemnego separowania dwóch urządzeń. Choć nie jest to proces czasochłonny, w przypadku płacenia telefonem liczy się każda sekunda. Właśnie z tego powodu świetną alternatywą dla transmisji niewielkich ilości danych jest NFC, które nie wymaga wspomnianego sparowania. Dane wysyłane są błyskawicznie, pod warunkiem że urządzenie jest odblokowane. Łączy się to ze względami bezpieczeństwa, o których będzie mowa poniżej.

Telefon z NFC a niebezpieczeństwo kradzieży pieniędzy

Prawdopodobnie każdy słyszał o próbach wyłudzenia pieniędzy z kart płatniczych przy pomocy specjalnych urządzeń, które wystarczy zbliżyć do danej karty w celu dokonania próby transferu pieniędzy. Między innymi z tego powodu coraz większa ilość ubrań i portfeli posiada ochronne, antymagnetyczne warstwy, uniemożliwiające ten typ kradzieży.

Jednak skoro płatność telefonem z NFC jest niejako przedłużeniem funkcjonalności tradycyjnej karty płatniczej, czy istnieje identyczne niebezpieczeństwo kradzieży pieniędzy w tym przypadku? Czy złodziej jest w stanie niezauważalnie zbliżyć urządzenie służące do kradzieży środków w okolice kieszeni mieszczącej telefon i uzyskać transfer określonej sumy z konta ofiary?

Odpowiedź brzmi: nie. NFC w telefonie zostały zaprojektowane z myślą, między innymi, o bezpieczeństwie. Jeśli telefon nie jest odblokowany i przygotowany do dokonania płatności, nie jest możliwe wyłudzenie pieniędzy w opisany powyżej sposób.

Jakie smartfony na rynku posiadają NFC?

Można z powodzeniem stwierdzić, że ten typ technologii stał się ogólnie przyjętym standardem. Od tej ogólnikowej reguły jest jednak mały wyjątek w postaci części chińskich producentów smartfonów. Choć wszystkie telefony z serii Xiaomi posiadają tę funkcję, inna seria produkcyjna tej firmy o nazwie POCO nie ma wbudowanego NFC we wszystkich modelach. Jeśli płatność telefonem jest dla ciebie istotna, przed kupnem smartfona koniecznie sprawdź dokładnie jego specyfikację techniczną — jedną z informacji, która zawsze jest w nim uwzględniona, jest właśnie obecność NFC.

Choć kiedyś wydawało się to technologią dalekiej przyszłości, dziś NFC ułatwia nam codzienne transakcje. Możemy wyjść do sklepu tylko z telefonem w kieszeni i nie martwić się szukaniem drobnych czy głowieniem nad pinem do karty.