Full HD w kilku słowach – najważniejsze informacje

Przed przejściem do porównania wszystkich technologii obrazu warto przyjrzeć się każdej po kolei. Rozdzielczość Full HD w rozwinięciu angielskiego skrótu oznacza Full high-definition, a więc, po tłumaczeniu, po prostu wysoką rozdzielczość. Można się spotkać także z jej oznaczeniem „1080p”. Liczba odnosi się do rozdzielczości pionowej wynoszącej 1080 poziomych linii, litera „p” oznacza obraz progresywny (wyświetlanie obrazu w całości, dzięki któremu jest on stabilny, pozbawiony migotań).

Standard FHD należy do telewizji wysokiej rozdzielczości – HDTV (ang. High Definition Television). W jego przypadku wynosi ona aż 1920 × 1080 pikseli i ma format panoramiczny 16:9.

Telewizor SAMSUNG QE 65Q60TAUXXH, QLED, 65", Czarny

Ultra HD – jeszcze więcej pikseli

Ultra High Definition to ultra wysoka rozdzielczość będąca następcą High Definition. Co się zmieniło w stosunku do poprzednika? Wielkość rozdzielczości – i to czterokrotnie. Wynosi ona aż 3840 × 2160 pikseli. Dzięki temu obraz jest jeszcze bardziej szczegółowy i wyraźny. Często UHD jest nazywane technologią 4K - nie jest to jednak do końca prawidłowe. To nieco inny standard, o czym więcej poniżej.

4K Ultra HD – 4K i UHD razem?

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy, że standard UHD nie jest standardem 4K. Tutaj z kolei oba pojawiają się w zestawieniu ze sobą – Ultra HD 4K. Nazwa ta jest stosowana przede wszystkim w przypadku telewizorów i dotyczy po prostu rozdzielczości Ultra HD (3840 × 2160). Wynika to z tego, że termin „4K” jest w zasadzie (w uproszczeniu) grupą kilku różnych rozdzielczości:

  • 3840 × 2160 (telewizory, monitory – Ultra HD),
  • 4096 × 2160 (telewizory, monitory, „prawdziwe” 4K),
  • 4096 × 3112 (Full Aperture 4K),
  • 3656 × 2664 (Academy 4K),
  • 3996 × 2160 (standard dla kina cyfrowego),
  • 4096 × 1714 (standard dla kina cyfrowego).

Telewizor PHILIPS 70PUS7805, 70", Czarny

Co jest więc „właściwym” 4K? Teoretycznie wszystkie powyższe poza UHD, ale w rozumieniu osoby szukającej nowego sprzętu – druga pozycja z listy, czyli 4096 x 2160. Czego można się spodziewać, oglądając w sklepie telewizory z 4K? Najczęściej będą to sprzęty po prostu w UHD, czyli 3840 × 2160 – ze względu na to, że nazwy te są obecnie stosowane zamiennie. Producenci jednak często stosują także nazwy wspomnianej wcześniej – Ultra HD 4K i to właśnie ta nazwa (w dość przewrotny sposób) zdradza, że nie jest to „prawdziwe” 4K; ze względu na człon „Ultra HD”. Jeśli 4K, to po prostu 4K. Jeśli Ultra HD, to Ultra HD 4K, Ultra HD lub UHD (UHD4K).Można jednak trafić także na telewizory z rozdzielczością „prawdziwego” 4k, tj. 4096 × 2160.

Okazuje się więc, że odpowiedź na pytanie co to jest 4K, jest dość zawiła. Pewne jest jedno: to standard, który znacznie podnosi jakość obrazu – jednak nie mocno zauważalnie w stosunku do Ultra HD. Różnica to około pół miliona pikseli więcej w przypadku 4K. I choć liczba ta wydaje się dużą, to w przypadku jednostki, jaką są piksele, jest w rzeczywistości niewielka. To różnice raczej w proporcjach obrazu – i to na tyle delikatne, że w zasadzie nieistotne. Stąd też brak problemu związanego z zamiennym nazewnictwem tych dwóch rozdzielczości przez producentów telewizorów.

Telewizor TOSHIBA 55UA3A63DG, 55", 4K UHD, Czarny

Co więcej, w sprzętach wykorzystujących technologię UHD bardzo często można spotkać się także z HDR (ang. High Dynamic Range – wysoki zakres dynamiki), który rozszerza zakres barw i ich odcieni, dzięki czemu kolory są lepiej nasycone: trawa staje się bardziej zielona, biel jaśniejsza, a czerń zdecydowanie głębsza. Pomimo więc niewiele mniejszej liczby pikseli, obraz w dalszym ciągu gwarantuje doskonałą jakość. Telewizory z HDR można znaleźć między innymi w naszej ofercie.

Full HD czy 4K lub Ultra HD – co wybrać?

W tym przypadku wybór Full HD VS 4K to w zasadzie wybór między FHD a UHD. Właśnie ze względu na wspomniane stosowanie nazw Ultra HD i 4K zamiennie.

Niewątpliwie warto zdecydować się na nowszą technologię – zarówno w przypadku telewizora, smartfona jak i monitora. Więcej pikseli to znacznie wyższa jakość wyświetlania; nie tylko kolory są bardziej wyraziste, ale i sam obraz wyraźniejszy.

Telewizor LG OLED55BX3LB, 55", SmartTV, Czarny

W przypadku TV warto jednak zwrócić uwagę na jego dodatkowe wyposażenie. Szczególnie istotny będzie standard portu złącza HDMI – dobrze, by zarówno on, jak i sam przewód występowały w wersji 2.0. Dzięki temu użytkownik zyskuje możliwość wyświetlania filmów 4K w 60 klatkach na sekundę, obsługę formatu 21:9 i 32 kanały audio. Co więcej, dostępnych jest coraz więcej materiałów właśnie w tym standardzie; telewizor w jakości ultra HD pozwoli cieszyć się ich doskonałą jakością.

Zaufaj nowej technologii i sprawdź sam, jakie daje możliwości!