Co to jest inteligentne gniazdko?

Smart home ma przede wszystkim ograniczać konieczność wykonywania zadań domowych albo uczynić ich powtarzalność bardziej przystępną. I takie samo zadanie pełni inteligentne gniazdko (smart plug). To rodzaj nakładki przypominającej kształtem przejściówkę do różnego typu wtyczek. Z tym że udostępnia takie samo wejście, jak gniazdko właściwe. Można je nazwać gniazdkiem w gniazdku. Jaki ma to sens? Nakładka pełni funkcję zdalnie sterowanego pilota zatrzymującego i otwierającego dopływ prądu do urządzeń. Łączy się z dedykowaną aplikacją na urządzenia mobilne (smartfon bądź tablet). Użytkownik może z jej pomocą odciąć możliwość pobierania prądu przez podłączony do smart pluga, a tym samym do gniazdka, sprzęt. Jakich jeszcze możliwości można się spodziewać po tym niepozornym gadżecie?

Gniazdko Mi Smart Wi-Fi Power Plug

  • Obsługa asystentem głosowym

Poszczególne modele mogą być kompatybilne z asystentami głosowymi takimi jak np. Google Assistant. Dzięki temu możliwa staje się obsługa zdalna nawet bez użycia pilota; wystarczą polecenia słowne.

  • Możliwość monitorowania poziomu zużycia prądu

Wystarczy, że zainstalujesz na swoim urządzeniu mobilnym odpowiednią aplikację (wskazaną przez producenta), byś otrzymywał w niej dane pomiarowe informujące o dziennym, tygodniowym czy miesięcznym zużyciu prądu (lub w innym wybranym okresie).

  • Możliwość ustawienia harmonogramu pracy i nastawienia timera 

Szczególnie przydatne w przypadku ładowania akumulatorów sprzętów (np. laptopa, smartfona). Nie każdy sprzęt samodzielnie chroni baterię przed przeładowaniem; nastawienie czasu pracy gniazdka sprawi, że po jego upływie smart plug samodzielnie odetnie dopływ prądu.

  • Zdalna obsługa z każdej lokalizacji

A więc możliwość zarządzania gniazdkiem z poziomu aplikacji wskazanej przez producenta. Dzięki niej możesz włączać i wyłączać dostęp prądu do konkretnych sprzętów nawet wtedy, gdy nie ma cię w mieszkaniu; a nawet nie przebywasz w jego okolicy. Taka opcja przyda się np. podczas pobytu na wakacjach – możesz uruchamiać co jakiś czas lampki nocne, odstraszając złodziei, albo wyłączyć zapomniane żelazko lub inny sprzęt.

  • Automatyczne wyłączenie w przypadku obciążenia sieci

Funkcja, która chroni twoje sprzęty przed uszkodzeniem na skutek przepięcia na linii energetycznej. W przypadku, gdy wykryje jej obciążenie, samodzielnie się wyłączy.

Inteligentne gniazdko Mi Smart Power Plug Zigbee - ZNCZ05CM

Jak przebiega montaż i instalacja inteligentnego gniazdka?

O jednym i drugim w zasadzie nie może być mowy. Gniazdko Wi-Fi, bo i tak bywa nazywane smart gniazdko, nie wymaga żadnego skomplikowanego montażu. Wystarczy podłączyć je do zwykłego za pomocą wtyczki. Obsługa z poziomu urządzenia mobilnego jest możliwa po pobraniu i instalacji dedykowanej aplikacji. To, jaką należy pobrać, zależy od firmy urządzenia, na którą zdecyduje się użytkownik.

Jeśli właściciel gniazdka chciałby obsługiwać je spoza domu, np. przypominając sobie o braku odłączenia żelazka już w jadącym samochodzie, to będzie konieczny dostęp do centrali smart home. Pełni ona funkcję mózgu wszystkich inteligentnych urządzeń. Z wyglądu przypomina router. Centrala ta odpowiedzialna jest za zarządzanie podłączonymi pod nią urządzeniami.

Czy warto zdecydować się na dodatkowe zakupienie centralki? To oczywiście zależy od potrzeb. Jeśli użytkownik planuje rozszerzanie „inteligencji” swojego domu na nowe urządzenia smart, to z całą pewnością tak, będzie mu się nimi łatwiej zarządzało. Jeżeli będzie korzystał raczej tylko ze smart pluga, ale przy tym często wyjeżdża na dłużej, to także doceni dostęp do centralki. Zostanie bowiem natychmiast powiadomiony w aplikacji, gdy w mieszkaniu dojdzie do awarii elektrycznej czy wybicia bezpieczników.

Na co zwracać uwagę przy zakupie inteligentnego gniazdka?

To niewielkie, bardzo proste w obsłudze urządzenie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli inteligentnych gniazdek. Różnią się nie tylko wspomnianymi wcześniej funkcjami (i ich liczbą), ale przede wszystkim podstawowymi parametrami, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

Na samym początku warto zweryfikować, czy rodzaj wejścia odpowiada posiadanym gniazdkom sieciowym – tak, jak w przypadku wyboru przedłużacza, rozgałęźnika czy sprzętów podłączanych do prądu. Sprawdź więc, czy smart plug posiada możliwość podpięcia do niego wtyczki z bolcem uziemiającym, czy nie – i czy ono samo go posiada (celem właściwego podpięcia do standardowego gniazdka sieciowego).

Aqara Gniazdko 230V HomeKit ZigBee WERSJA EU

Drugą kwestią jest sposób, w który użytkownik będzie mógł połączyć się z plugiem. Najbardziej popularne są gniazdka Wi-Fi, umożliwiające nawiązanie łączności przy pomocy bezprzewodowego internetu. Alternatywą są jednak modele, które wykorzystują Ultra Low Energy (ULE) lub Z-Wave, czyli standardy typowe dla bezprzewodowych sieci smart dom (ułatwiających połączenie urządzeń w jedną zdalnie sterowaną sieć).

Koniecznie zwróć także uwagę na to, które systemy mobilne oraz jakich asystentów (jeśli w ogóle) obsługuje dany plug – tak, by odpowiadał posiadanemu przez ciebie urządzeniu mobilnemu. Do wyboru będziesz mieć oczywiście Androida, Windowsa oraz iOS – lub gniazdka bardziej uniwersalne, kompatybilne z kilkoma systemami. W przypadku asystentów głosowych to np. Google Assistant, Siri czy Alexa.

Wybór inteligentnego gniazdka jest więc dość prosty, wymaga jednak zwrócenia uwagi na kilka istotnych parametrów, przede wszystkim jak największą liczbę dopasowanych do potrzeb użytkownika opcji dodatkowych. Porównaj kilka modeli i zacznij korzystać z energii bardziej ekonomicznie i wygodnie!

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock