Co to jest inteligentny domofon?

Czym jest domofon i jakie jest jego zadanie wiedzą wszyscy. Poszukując bardziej rozbudowanej wersji, takiej, która oferuje nieco więcej niż uruchomienie dzwonka w mieszkaniu, otwarcie bramy i możliwość porozmawiania z gościem, można trafić na wideodomofony. To, jak wskazuje sama nazwa, modele wyposażone w kamerę nadającą obraz sprzed domofonu do mieszkania. Można jednak pójść o krok dalej – w stronę inteligentnego domofonu.

Podstawowa różnica między domofonem a wersją smart polega na sposobie jego obsługi. W tym pierwszym przypadku, gdy ktoś chce dostać się na teren domu czy mieszkania i dzwoni domofonem, mieszkaniec nieruchomości musi podejść do słuchawki, by otworzyć drzwi albo bramę. W przypadku inteligentnego domofonu jego użytkownik wpuści gościa z poziomu kanapy, łóżka czy nie odchodząc od kuchenki; wystarczy mieć pod ręką smartfona albo tablet z powiązaną z systemem aplikacją. To za jej pomocą połączy się z domofonem i nawiąże kontakt z gościem (właściciel domu będzie mówił do telefonu, a odwiedzający do mikrofonu domofonu) i będzie mógł go wpuścić.

Wideodomofon bezprzewodowy EKEN V5 WiFi, + dzwonek

Jakie jeszcze funkcje może mieć inteligentny wideodomofon?

Smart home to nie tylko możliwość zdalnego zarządzania różnego rodzaju sprzętami. To ich wielofunkcyjność. W przypadku domofonów objawia się ona w kilku opcjach dodatkowych:

  • Kamera – czyli zamiana smart domofonu w smart wideodomofon. Funkcjonalność ta umożliwia nie tylko nawiązanie połączenia głosowego z odwiedzającym i otwarcie mu drzwi albo bramy, ale także jego zobaczenie. Obraz z kamery zewnętrznej może być bowiem udostępniany połączonej aplikacji. Co więcej, może być także zapisywany. To ciekawa opcja, którą warto wykorzystać, nie tylko będąc w domu. Zdalne połączenie z domofonem umożliwia bowiem jego obsługę spoza mieszkania. Tym samym, będąc w pracy czy na wakacjach, nie przegapi się żadnych ważnych odwiedzin. Można odebrać domofon i poinformować, w jakich godzinach będzie się w domu.
  • Czujnik ruchu – funkcja mająca zwiększać bezpieczeństwo. Zapewnia ona pogląd obrazu przed domofonem (lub jego rejestrowanie) za każdym razem, gdy ktoś się do niego zbliży.
  • Współpraca z innymi sprzętami – czyli sedno istnienia smart home. Do najważniejszych cech inteligentnego domu należy bowiem możliwość połączenia jak największej ilości sprzętów w jeden system zarządzania. Każdy jego element odpowiada za inne zadanie, mogą jednak wpływać na siebie nawzajem. W przypadku domofonu może on, przykładowo, łączyć się z oświetleniem wewnętrznym oraz zewnętrznym. Tym samym, gdy brama zostanie otwarta, automatycznie może zostać uruchomiona np. lampa ułatwiająca odwiedzającemu dotarcie do drzwi. 
  • Spersonalizowany sposób otwierania domofonu – wśród najbardziej nowoczesnych metod wymienia się wpisywanie kodu albo używanie dedykowanego breloczka. Inteligentne domofony dodają do tego nieco więcej: możliwość ich otwarcia przy pomocy czytnika linii papilarnych.

Wideodomofon słuchawkowy CLASSE 100V16M Bticino 344625

Na co zwrócić uwagę, wybierając domofon do inteligentnego domu?

Podczas zakupu istotne będą bowiem nie tylko możliwości domofonu, ale także kilka jego podstawowych parametrów:

  • Kompatybilność aplikacji z systemem operacyjnym smartfona lub tabletu – podstawa funkcjonowania wszystkich urządzeń z linii smart. Bez możliwości instalacji dedykowanej aplikacji niemożliwa będzie jego obsługa. Warto więc sprawdzić, czy współpracuje z Androidem, Windowsem, iOSem – czy wszystkimi systemami.
  • Sterowanie głosowe – poza obsługą z poziomu aplikacji możliwe jest także zarządzanie domofonem przez np. Asystenta Google.
  • Jakość obrazu kamery – warto zwrócić uwagę na modele Full HD, a więc oferujące obraz o wysokiej jakości.
  • Łączność Wi-Fi – możliwość połączenia z siecią bezprzewodową jest kluczem do zwiększonej funkcjonalności sprzętu. Dzięki niej użytkownik będzie miał możliwość między innymi zapisu obrazu z kamery w chmurze.

Zestaw wideodomofonowy IP DS-KIS703-P

Jaki wideodomofon Wi-Fi wybrać?

Łączność Wi-Fi to jeden z najważniejszych parametrów nowoczesnych wideodomofonów, na który warto zwrócić uwagę. Bezprzewodowe połączenie z siecią daje użytkownikowi dostęp do obrazu z kamery live – nawet w sytuacji, gdy nikt nie dzwoni domofonem. Można więc sprawdzać co dzieje się w okolicy posesji podczas dłuższej nieobecności; wyjazdu wakacyjnego czy służbowego. To także wyposażenie w czujnik podczerwieni, który reaguje na podejście przez kogoś do drzwi, tryb nocny obrazu z kamery, możliwość obsługi i kontroli nawet na 4 urządzeniach jednocześnie i kompatybilność z systemami iOS oraz Android. 

Niektóre modele mogą charakteryzować się m.in. szerokokątną kolorową kamerą o regulowanej w poziomie pozycji kierunku obserwacji, wsparciem widoczności w nocy, a także czytnikiem kart i specjalnych breloków. Dla osób szukających podobnych rozwiązań dla wielu budynków, w sprzedaży są modele pozwalające na obsługę do 255 lokali czy sterowanie bramą wjazdową, szlabanem, oświetleniem i roletami.

Wideodzwonek do drzwi Ring Video Doorbell 2

Wybór tego rodzaju urządzeń jest naprawdę szeroki. W przypadku domów jednorodzinnych warto poszukiwać wideodomofonów podobnych do pierwszego zaproponowanego modelu. Z kolei właściciele całych bloków, kamienic czy biurowców niewątpliwie docenią drugą propozycję – w ich przypadku szczególnie istotna będzie wysoka liczba obsługiwanych lokali. Warto przejrzeć co najmniej kilka ofert i porównać parametry, by znaleźć inteligentny domofon, w pełni odpowiadający potrzebom mieszkańców.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock