Rozmiar - jakie mamy potrzeby i jaką przestrzenią dysponujemy?

Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać wybierając lodówkę jest ilość miejsca w kuchni, którym dysponujemy. Przestrzeń jest sprawą kluczową, szczególnie, że ścian nie da się dowolnie poszerzyć, wydłużyć ani podnieść. Trzeba więc tę lodówkową przestrzeń dokładnie wymierzyć. Lodówka teoretycznie nie powinna stać tuż obok piekarnika ani zlewu. Piszę teoretycznie, bo nie tylko widziałam projekty lodówki obok piekarnika, ale też widziałam kuchnie tak małe, że wszystko mieściło się tuż obok siebie. W idealnym kuchennym świecie obok lodówki powinien być blat roboczy, na który można wyłożyć zakupy przed włożeniem do lodówki i na którym można postawić to, co z tej lodówki wyjmujemy.

Kiedy zdecydujemy, jakiej szerokości sprzęt zmieści się w naszej kuchni, musimy zastanowić się nad jego wysokością. Im wyższa lodówka tym więcej zmieści. Im wyższa lodówka, tym trudniej sięgnąć do najwyższych półek. Warto o tym pamiętać, szczególnie że niektórzy lodówkę stawiają na delikatnym podwyższeniu, a sami są wzrostu dość średniego. Bardzo zachęcam do dokładnego zmierzenia tego - czasem sięganie na najwyższą półkę może okazać się karkołomnym wyczynem.

Lodówka z zamrażarką?

Wybierając lodówkę musimy zdecydować czy kupujemy chłodziarkę (czyli samą lodówkę) czy chłodziarko-zamrażarkę. Na pewno zauważymy różne typy zamrażarek będących częścią lodówki. Zamrażarka dla niektórych jest sprzętem zbędnym - trzymają w niej w zasadzie lód, lody i czasem alkohol. Inni nie wyobrażają sobie życia bez zamrażarki, ponieważ kierując się zasadą no-waste starają się mrozić wszystko, czego nie są w stanie od razu zjeść. Takie osoby potrzebują nie tylko sporej zamrażarki, ale też łatwego do niej dostępu. Otwieranie osobne, wydaje się wtedy praktyczniejszym wyborem. Nie ma potrzeby otwierania całej lodówki po to, żeby codziennie wyciągać to zamrożone klopsiki, to sosik na czarną godzinę, to zamrożone pieczywo.

 

lodowka beko

 

A może lodówka bez zamrażarki?

Lodówka bez zamrażarki, czyli popularna chłodziarka lub lodówka jednodrzwiowa to model, który nie posiada sekcji zamrażania. Zwykle ma tylko jedne drzwi i służy do przechowywania żywności w chłodni. Warto rozważyć zakup lodówki bez zamrażarki, jeśli masz małą kuchnię i nie potrzebujesz przechowywać mrożonych produktów. Jakie zalety i wady ma lodówka bez zamrażarki?

Zalety:

 • mała i kompaktowa - odpowiednia do małych kuchni,
 • tańsza od lodówki z zamrażarką,
 • energooszczędna - zużywa mniej prądu, ponieważ nie musi pracować tak ciężko, by utrzymać sekcję zamrażania w niskiej temperaturze.

Wady:

 • brak możliwości zamrażania produktów,
 • zbyt mała - np. dla rodzin. 

 

lodowka podblatowa midea

 

Lodówka podblatowa – idealna do małych kuchni

Innym rozwiązaniem dla kuchni o małej powierzchni może być lodówka podblatowa, która jest montowana pod blatem kuchennym, co pozwala oszczędzić przestrzeń i zachować estetykę kuchni. Lodówka podblatowa często staje się elementem większej zabudowy stąd jej powszechna nazwa - lodówka pod zabudowę.

Zalety:

 • mała i kompaktowa - oszczędza przestrzeń w kuchni,
 • estetyczna - gdy jest elementem zabudowy, ładnie komponuje się z resztą kuchni,
 • energooszczędna - ponieważ jest mała, zużywa mniej prądu,
 • może posiadać wewnętrzną szufladę do mrożenia.

Wady:

 • zbyt mała - np. dla rodzin,
 • wymaga schylania się,
 • wymaga specjalnej instalacji - co może być dodatkowym kosztem,
 • trudno się do niej dostać - jeśli jest zabudowana np. w przypadku awarii.

lodówka whirpool

 

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Lodówki wolnostojące są zwykle nieco większe od tych do zabudowy - niby to tylko kilka centymetrów, ale jednak. Lodówka do zabudowy ma ten atut, że nie wyróżnia się wśród innych mebli. Pozwala to stworzyć efekt jednolitej przestrzeni. Zwykle, w małych przestrzeniach lepiej wygląda zabudowana lodówka dająca efekt jednolitej ściany. Z drugiej strony, niektóre lodówki wolnostojące są ikonami designu i wyglądają jak małe dzieła sztuki. Jeśli mamy miejsce i lubimy piękne rzeczy możemy poszaleć i kupić lodówkę w ulubionym kolorze.

Ostatnio widziałam też specjalne naklejki na lodówki - można więc mebel ozdobić fototapetą w ulubiony wzór. Poza nieco kiczowatymi komiksami można zaprojektować motyw graficzny, który pasuje do całego mieszkania.

 

lodówka bosch

 

Lodówka side by side?

Kultowa lodówka z amerykańskich filmów. Po prawej lodówka z półkami i głębokimi szufladami, po lewej spora zamrażarka z obowiązkową kostkarką i kruszarką do lodu. Kto nie zna lodówki side by side? Jest to duża rzecz - naprawdę zajmuje sporo miejsca. Jest bardzo praktyczna dla rodziny, która lubi robić zakupy raz w tygodniu. Zamrażarka jest większa niż w zwykłych lodówkach, ale nie tak duża jak mogłoby się wydawać (wszystko przez tę cudowną kostkarkę do lodu). Jest, oczywiście, opcja kupienia lodówki side by side bez tej kostkarki i tym samym powiększenia zamrażarki, ale umówmy się - ten lód wylatujący prosto do szklanki jest jednym z powodów dla których w ogóle rozważamy zakup takiego sprzętu.

Lodówki side by side nowej generacji mają nawet wbudowany telewizor lub tablet, zapamiętują listy zakupów, informują o produktach, które akurat się skończyły, można na nich zapisać wiadomość dla rodzin - trochę jak w domu Jetsonów. Dobrze wyglądają w dużych i wysokich przestrzeniach, chociaż widziałam mieszkanie, w którym taka lodówka była głównym meblem w salonie (bez aneksu).

Zalety:

 • duża pojemność - sporo miejsca do przechowywania produktów, zarówno w części chłodziarki, jak i zamrażarki,
 • łatwy dostęp do produktów - szczególnie schowanych w zamrażalniku, do którego nie trzeba się schylać, kucać lub siegać do góry,
 • nowoczesny design, 
 • dostępne modele z kostkarką.

Wady:

 • wyższa cena - w porównaniu z lodówką tradycyjną,
 • energochłonna - większe zużycie energii,
 • wymaga więcej miejsca - ze względu na rozmiar zajmuje sporo miejsca.

 

lodowka chlodziarka no frost midea

 

Lodówka z kostkarką - świeży lód zawsze pod ręką

Jeśli nie masz aż tak dużego pomieszczenia, żeby zmieścić lodówkę side by side, ale lubisz pić napoje z lodem to pojedyncza lodówka z kostkarką jest dla ciebie. Dzięki lodówce z kostkarką masz zawsze dostęp do świeżego, kruszonego lodu bez konieczności samodzielnego robienia go w zamrażalniku. To idealna opcja dla osób, które zużywają dużo lodu np. do napojów lub przechowywania produktów.

Zalety:

 • wygoda - łatwy dostęp do świeżego, kruszonego lodu, 

Wady:

 • wyższa cena - w stosunku do tradycyjnej lodówki,
 • konieczność regularnego czyszczenia kostkarki,
 • mniejsza pojemność lodówki - część miejsca zajmuje kostkarka.

Lodówka No Frost – koniec z rozmrażaniem!

Ta lodówka bardzo szybko zyskuje na popularności. Dlaczego jest lepsza od zwykłej lodówki? Lodówka No Frost jest wyposażona w system No Frost, który zapobiega skraplaniu się wilgoci wewnątrz lodówki i osadzaniu się szronu. Oznacza to, że już nie musisz martwić się o uporczywe rozmrażanie lodówki.

Zalety:

 • nie wymaga odmrażania - co pozwala oszczędzać czas i wodę,
 • produkty dłużej zachowują świeżość - ze względu na specjalny system filtracji,
 • energooszczędna - ponieważ system No Frost pozwala na lepsze wykorzystanie energii,

Wady:

 • wyższa cena – w stosunku do zwykłej lodówki,
 • odprowadza wilgoć - co powoduje, że wysusza powietrze i może szybciej obsuszyć niektóre produkty jak wędliny, sery, owoce i warzywa.

Różne modele lodówek No Frost posiadają szereg funkcji, które można dostosować do swojego stylu życia i sposobu użytkowania. Na przykład dostępne są modele z szufladą o regulowanym poziomie wilgotności do przechowywania produktów o różnych wymaganiach (np. warzyw i owoców) lub regulację temperatury w poszczególnych sekcjach lodówki.

 

chlodziarka midea

 

Lodówka French Door – duża i wyjątkowo stylowa

Lodówka French Door to odpowiednie rozwiązanie dla osób lub rodzin, które potrzebują dużo miejsca na przechowywanie produktów. Są to naprawdę duże, pojemne lodówki, przeznaczone do kuchni o dużej powierzchni. Pojemność lodówki French Door może się wahać od 400 do nawet 800 litrów. W takiej lodówce często zamontowana jest kostkarka i dystrybutor wody.

Górna część lodówki to dwudrzwiowa chłodziarka, a dolna to zamrażarka, która składa się zwykle z dwóch szuflad. Drzwi otwierają się na boki, w przeciwnych kierunkach. Lodówka French Door jest bardzo wygodna i efektowna.

Zalety:

 • duża pojemność - lodówki French Door mają więcej miejsca do przechowywania, zarówno w części chłodziarki, jak i zamrażarki,
 • łatwiejszy dostęp do produktów - drzwi, które otwierają się na boki umożliwiają łatwiejsze wkładanie produktów po zakupach i wygodne wyjmowanie dużych produktów, naczyń, pojemników,
 • estetyczny wygląd - design lodówki French Door jest elegancki i nowoczesny, co sprawia, że lodówka jest ozdobą kuchni.

Wady:

 • wysoka cena - tego typu lodówki są zwykle sporo droższe niż tradycyjne modele,
 • wymaga więcej miejsca - ze względu na swój kształt i rozmiar, lodówka French Door wymaga dużej przestrzeni w kuchni,
 • energochłonna - ogromna lodówka potrzebuje do pracy dużo więcej energii.

 

lodowka amica

 

Kochasz wino? Zainwestuj w lodówkę!

Lodówka na wino u niektórych wywołuje pomruki radości, a u innych odgłosy niedowierzania. Ludzie którzy kochają wino i mają miejsce na niewielki mebel powinni zainwestować w lodówkę do wina. Bardzo przyjemne jest otwieranie idealnie schłodzonych butelek bez potrzeby pamiętania o włożeniu ich do zwykłej lodówki w odpowiednim momencie. Zbytek? Dla tych, którzy wino piją rzadko z pewnością tak. Dla tych, którzy są koneserami - konieczność.

 

Chłodziarka do wina camry

 

Więcej porad znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock