Niektórzy uważają, że im niższa temperatura panuje w lodówce, tym lepiej wpłynie to na chłodzenie żywności. Nic bardziej mylnego. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do zmrożenia pożywienia, a to jest zadanie dla zamrażarki. Ponadto spowoduje to zniszczenie dobroczynnych właściwości niektórych produktów. Natomiast w przypadku, gdy temperatura jest nazbyt wysoka, doprowadzi to do przyspieszenia procesów gnilnych, czyli jedzenie szybciej się zepsuje.

Tak naprawdę, aby chłodziarka prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi w niej panować zróżnicowana temperatura, a produkty powinny być ułożone zgodnie ze stratyfikacją termiczną. Dodatkowo dobrze jest ustawić sprzęt we właściwym miejscu, aby był maksymalnie energooszczędny.

 

Lodówka AMICA FK2995.2FTX

 

Jaką ustawić temperatura w lodówce i zamrażarce? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Na pewno nie powinna być niższa od 0°C, ani wyższa niż 5°C. Przyjmuje się, iż optymalna temperatura w lodówce to 2-4°C. W takim stanie zostanie zahamowany rozwój bakterii i drobnoustrojów, a jednocześnie utrzymany smak potraw i produktów oraz składniki odżywcze, jak witaminy. Jednak różne produkty wymagają różnej temperatury przechowywania. Inna jest odpowiednia dla mięsa oraz nabiału, zaś jeszcze inna dla owoców i warzyw. Dlatego nowoczesne lodówki posiadają regulację parametrów chłodzenia, również osobno dla zamrażarki.

W komorze zamrażarki, która często jest zintegrowana z lodówką, zalecane jest ustawienie temperatury na wysokości -18°C, -19°C. Taka wartość daje możliwość przechowywania żywności do 12 miesięcy. Niższa wartość może doprowadzić do tego, iż sprzęt będzie w mniejszym stopniu energooszczędny. Choć niektórzy producenci sugerują obniżenie temperatury o parę stopni w miesiącach letnich.

Stratyfikacja termiczna - czym jest? 

W lodówce występuje stratyfikacja termiczna. Termin ten odnosi się do zróżnicowanego, pionowego rozkładu temperatury we wnętrzu urządzenia. W ten sposób każda strefa chłodzenia jest przypisana pewnej grupie produktów spożywczych. Pomaga to nie tylko w zachowaniu świeżości pokarmów, ale też chroni przed niepotrzebnym wzrostem temperatury w komorze. Jeśli nie będziemy ustawiać pożywienia we właściwych warstwach termicznych, przyczyni się to do zwiększonego poboru prądu.

 

Lodówka GORENJE RK4181PS4

 

Jak rozmieszczać żywność w lodówce? 

Wiedząc, że temperatura w lodówce rozkłada się na strefy, trzeba jeszcze odpowiednio rozłożyć różne rodzaje produktów spożywczych na poszczególnych półkach i w szufladach.

  • Szuflady – to pojemniki, które znajdują się na dole komory lodówki. Temperatura w nich wynosi około 7-8°C. Tam przechowuje się warzywa i owoce oraz niektóre sery dojrzewające;
  • Najniższa półka – to najchłodniejsze miejsce w lodówce, gdzie powinny być ułożone świeże ryby i mięso. Panuje tu temperatura w okolicach 2°C;
  • Środkowe półki – w tym miejscu najlepsza temperatura to 4-5°C. Świetnie sprawdzi się przy przechowywaniu jaj, wędlin i nabiału. To również miejsca na zupy oraz pojemniki z obiadem do odgrzania następnego dnia;
  • Najwyższa półka – to strefa, w której umieszcza się produkty niewymagające mocniejszego schłodzenia. Zwykle trzyma się tam m.in. soki, dżemy, sosy, musztardy czy ketchupy. Jeśli urządzenie nie posiada takiej półki z wyższą temperaturą, tego typu pojemniki ustawia się na drzwiach, gdzie jest temperatura w granicach 7-13°C;
  • Komora zerowa – niektóre modele lodówek posiadają specjalną komorę (Zero, Bio, Fresh Zone), w której temperatura jest obniżona aż do 0-3°C. Dzięki takiej funkcji produkty o krótszej dacie przydatności jak np. mięso, wędliny i ryby mogą być przechowywane bez konieczności zamrażania. Taką szufladę posiada m.in. lodówka SAMSUNG RF50K5920S8;
  • Komora na warzywa i owoce – najnowsze chłodziarki posiadają także dedykowaną szufladę na owoce i warzywa z regulacją wilgotności. Dobry przykładem jest komora hyperFresh w lodówce SIEMENS KG39NXXEB;
  • Szuflady podświetlane – kolejną nowością od producentów lodówek to komory, które są podświetlane nawet po zamknięciu lodówki. Ma to pomóc w podtrzymaniu procesu fotosyntezy warzyw i owoców. W ten sposób dłużej zachowywana jest ich świeżość i wartości odżywcze.

Jeśli produkty będą właściwie rozłożone w strefach chłodziarki, zapewni to prawidłową cyrkulację powietrza i odpowiedni poziom wilgotności. Dodatkowo żywność dłużej zachowa świeżość i nie przyczyni się do przykrego zapachu w komorze, gdy będzie przechowywana w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

 

Lodówka SAMSUNG RS6HA8891B1

 

Jak ustawić temperaturę w lodówce termostatem? 

Za temperaturę w lodówce i zamrażarce odpowiedzialny jest termostat. Może on występować jeden dla całego urządzenia lub dwa – oddzielnie dla chłodziarki, a osobno dla zamrażarki.

W przypadku zamrażalnika termostat programuje się na -6, -12, -18 lub -24°C, przy czym najbardziej polecana temperatura przechowywania to -18°C, a odpowiedzialna za zamrażanie to -24°C. Stopnie ustawienia poziomu mrożenia oznaczane są gwiazdkami:

  • 1 gwiazdka – oznacza bezpieczne przechowywanie przez tydzień,
  • 2 gwiazdki – do 4 tygodni,
  • 3 gwiazdki – do 4 miesięcy,
  • 4 gwiazdki – pozwalają na trzymanie żywności aż do roku.

Natomiast termostat lodówki można zazwyczaj przestawiać w granicach od +2 do +8°C.

Istnieją dwa rodzaje regulacji termostatów:

Mechaniczna regulacja 

To prosty sposób regulacji, który znajduje się w mniej zaawansowanych modelach chłodziarko-zamrażarek. Za pomocą tradycyjnego pokrętła określa się odpowiednią wartość, pomiędzy 1 a 7. Bardzo ważne jest, aby przed ustawieniem poziomu zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu, gdyż owe numery nie oznaczają temperatury, ale moc chłodzenia. Mechaniczny sposób regulacji oferuje chłodziarko-zamrażarka AMICA FK1815.4U. A jeśli nadal pojawia się problem z dokładnym określeniem temperatury w komorze, warto ją skontrolować bezrtęciowym termometrem lodówkowym, np. TERDENS.

Elektroniczna regulacja 

Spotykana jest w lodówkach nowszej generacji. Jest to prosty w obsłudze panel sterowania, na którym za pomocą plastikowych przycisków ze strzałkami lub symbolami „+”, „-” zmienia się stopień chłodzenia. Im bardziej zaawansowany model chłodziarki, tym więcej funkcji znajduje się w panelu sterowania termostatem.

Produkty z wyższej półki posiadają ekrany dotykowe, z których pomocą można ustawić nie tylko to, jaką temperaturę w lodówce chcemy mieć, ale także wiele innych wartości. Niektóre są dość podstawowe, jak ustawienie godziny, alarmu, zarządzanie dystrybutorem wody. Lecz są także wersje paneli dotykowych, które mogą połączyć się z internetem, telewizją, radiem, potrafią wyświetlić aktualną pogodę lub stworzyć notatkę. Takie udogodnienia wiążą się ze zdecydowanie wyższą ceną i wymagają troskliwej obsługi. Należy uważać, by ekran dotykowy nie został zarysowany ani pokryty tłustymi śladami. Jest to również akcesorium trochę bardziej podatne na awarie, a naprawa poza gwarancją, może sporo kosztować. Jednak w dobie intensywnie rozwijającej się elektroniki tego typu nowości stają się coraz popularniejsze, więc lodówka sterowana smartfonem jak, np. Side by Side SAMSUNG RF 56N9740SG, nie powoduje zaskoczenia.

 

Chłodziarko-zamrażarka RBF 78720 GBK TEKA

 

Jak prawidłowo eksploatować lodówkę? 

Wybierając lodówkę, chcemy, aby urządzenie dobrze chłodziło, ale także by nie pochłaniało zbyt dużo prądu. Energooszczędność w takim sprzęcie AGD określana jest z pomocą siedmiostopniowej klasy energetycznej, gdzie klasa D oznacza najmniejszą energooszczędność, a klasa A+++ największą.

Lecz nie tylko ten parametr będzie wpływał na wysokość rachunków za prąd. Prawidłowe ustawienie temperatury w chłodziarko-zamrażarce ma także ogromne znaczenie. Warto pamiętać, iż każde obniżenie temperatury o 2 stopnie powoduje większe zużycie energii, nawet o kilkanaście procent. Jednocześnie zbyt wysoka temperatura, która pojawia się poprzez nazbyt częste otwieranie lodówki oraz wkładanie do niej ciepłych potraw, także przyczyni się do wyższych rachunków. Aby temu zapobiec, należy:

  • Luźno rozkładać ostudzoną żywność w lodówce, aby nie przeładowała ona komory oraz nie dotykała do tylnej ściany urządzenia;
  • Zamykać drzwi zaraz po wyciągnięciu potrzebnych produktów, by urządzenie nie musiało ponownie schładzać wnętrza – pomagają w tym lodówki z funkcją alarmu drzwi i temperatury, np. BOSCH KGN 49XLEA;
  • Ustawiać sprzęt z dala od kuchenki, ciepłych ścian oraz miejsc nasłonecznionych.

 

Lodówka SAMSUNG RB29FERNDSS

 

Idealna temperatura w lodówce 

Poprzez utrzymanie optymalnej temperatury w lodówce, zapewniamy sobie i swojej rodzinie zdrową i świeżą żywność, a urządzeniu - długą żywotność. Ponadto trzymając się tych prostych reguł, możemy liczyć na niższe rachunki za prąd.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło - Shutterstock