Jeśli przeczytaliśmy już najnowsze pozycje Wojciecha Chmielarza, w naszym czytelniczym świecie powstaje, nomen omen, wyrwa. Jak ją zapełnić? Przygotowaliśmy kilka propozycji dla tych, których urzekły historie ze „Żmijowiska”, „Rany” oraz „Wyrwy”.

Wyrwa - Chmielarz Wojciech

Wyrwa

 

„Wzgórze psów” Jakub Żulczyk

Zarówno Chmielarz, jak i Żulczyk, swoją obecną popularność zawdzięczają psychologicznym thrillerom, które w równej mierze skupiają się na wątku obyczajowym, co na zbrodni. To, co w klasycznych kryminałach było tylko tłem dla zagadki morderstwa, u obu pisarzy wybija się na szerszy plan. Dlatego wszystkim fanom Chmielarza polecamy książkę Żulczyka „Wzgórze psów”, która traktuje o demonach przeszłości, które kształtują niekiedy całe nasze późniejsze życie. To też opowieść o relacjach, które cierpią z powodu tłumionych przez lata zarzutów. Całość owiana tajemnicą, zamkniętą w granicach niewielkiej miejscowości. Obaj autorzy doskonale tworzą klimat środowiska, w którym rozgrywa się akcja, a także znakomicie oddają mroczną stronę takich miejsc.

Wzgórze psów - Żulczyk Jakub
Wzgórze psów

 

„Dziecko” Fiona Barton

W „Wyrwie” losy dwóch mężczyzn łączy kobieta, natomiast w „Dziecku” Fiony Barton informacja w gazecie na temat odnalezienia szczątek noworodka, wpływa na życia trzech kobiet. Podobnie jak u Chmielarza, z pozoru nieistotne wydarzenie to w rzeczywistości początek zaplątanej nici, która zwijana z czasem powoli zaczyna przypominać kłębek. „Dziecko” to powieść, która pokazuje, że nawet najgłębiej ukryta prawda nie będzie schowana w nieskończoność. To też świetny przykład tego, jak duży strach może wzbudzić w nas raz popełniony niegdyś błąd. Wreszcie to również bardzo dobrze napisana kryminalna historia.

Dziecko - Barton Fiona
Dziecko

 

Pacjentka” Alex Michaelides

Najnowsze książki Wojciecha Chmielarza znacząco odbiegają gatunkowo od początków jego kariery, czy chociażby serii powieści o komisarzu Mortce. Pisarz zamienił klasyczne kryminały na psychologiczne thrillery, w których wątki obyczajowe bohaterów są znacząco rozwinięte. Zagłębienie się w psychologiczny aspekt okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ ostatnie tytuły Chmielarza nie schodzą z list bestsellerów. Podobny trop obrał Alex Michaelides, co zwieńczył nie tak dawno nagrodą Bestsellerów Empiku. „Pacjentka” to dla wielu przełomowa książka, która przy pomocy psychoterapii w nieszablonowy sposób przedstawia historię zbrodni. Tym, co łączy pochodzącego z Cypru pisarza z gliwiczaninem to bardzo przemyślane, a przez to wyjątkowo zaskakujące rozwiązanie zagadki, z którą czytelnik zmaga się od początku. Jeśli bardziej psychologiczne oblicze Chmielarza przypadło wam do gustu, z „Pacjentką” z pewnością będzie podobnie.

Pacjentka - Michaelides Alex
Pacjentka

 

„Cokolwiek wybierzesz” Jakub Szamałek

W dyskusjach na temat książek Chmielarza zaskakująco często pada porównanie do twórczości Jakuba Szamałka. Choć autor „Cokolwiek wybierzesz” pisze w bardziej klasycznym, kryminalnym stylu, to niewątpliwie w klimacie serii „Ukryta sieć” można znaleźć wiele podobnych elementów, co w „Żmijowisku” czy „Wyrwie”. Szamałek świetnie balansuje na granicy tego co groźne, przygnębiające, ale też widowiskowe czy zabawne. Zapewniamy, że po lekturze pierwszego tomu, od razu sięgniecie po „Kimkolwiek jesteś”, czyli drugą część thrillera tego autora.

Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć. Tom 1 - Szamałek Jakub
Cokolwiek wybierzesz

 

„Żony” Tarryn Fisher

Wielożeństwo to temat, który od czasu do czasu wciąż pojawia się w Stanach Zjednoczonych. O takim „układzie” czwórki bohaterów (jego, żony i dwóch partnerek) pisze Tarryn Fisher w „Żonach”, czyli najnowszej powieści pochodzącej z RPA pisarki. W przeciwieństwie do „Wyrwy”, bohaterki teoretycznie godzą się na niecodzienne zasady, jednak z czasem pojawiają się zazdrość oraz ciekawość. Te z kolei prowadzą do skrywanych skrzętnie tajemnic. Autorka bestsellerowej powieści „Margo” zabiera nas w osobliwy świat, gdzie wszelkie znane nam normy są przesunięte. Jedna z ciekawszych propozycji na tegoroczne wakacje.


Żony

 

„Coraz większy mrok” Colleen Hoover

Mroczne tajemnice przeszłości budują klimat „Wyrwy”. Tak samo dzieje się w powieści Colleen Hoover „Coraz większy mrok”. Zawiera ona wątek autotematyczny, ponieważ opowieść dotyczy autorki thrillerów, która zostaje sparaliżowana wskutek tragicznego wypadku. Zatrudniona przez męża literatki Lowen, ma za zadanie dokończenie najnowszego dzieła bohaterki. Zagłębianie się w życie zleceniodawców prowadzi do nieoczekiwanych decyzji, a nawet obsesji. Podobnie jak Chmielarz, Hoover zajmowała się wcześniej innym gatunkiem niż thriller, a konkretnie kobiecymi powieściami young adult. Teraz  jednak podbija serca fanów historii z dreszczykiem.


Coraz większy mrok

 

„Teraz zaśniesz” C.L. Taylor

Na koniec klasyczny thriller psychologiczny od C.L. Taylor dla tych, którzy po lekturze Chmielarza szukają tytułu, bądącego esencją gatunku. Autorka wykorzystała tu znany z książek Agathy Christie motyw zamknięcia bohaterów w jednym budynku, a każdy z nich ukrywa skrzętnie swoją tajemnicę. Taką właśnie konstrukcję ma „Teraz zaśniesz” – thriller trzymający w napięciu od początku do końca. C.L. Taylor ponownie popisuje się swoim kunsztem w tworzeniu intrygi, która z pewnością zaskoczy rozwiązaniem.

Teraz zaśniesz - Taylor C. L.
Teraz zaśniesz

Thrillery to książki łączące w sobie wiele różnych aspektów, przez co są bardzo różnorodne. Wybraliśmy te, które są zbliżone do twórczości Wojciecha Chmielarza, lub poruszają podobne zagadnienia. Sięgając po nie, nie tylko załatamy wyrwę po ostatnich książkach pochodzącego z Gliwic autora, ale też możemy wciągnąć się bezpowrotnie w świat trzymających w napięciu opowieści.