Skąd taka popularność zabawy wymyślonej pół wieku temu? Jak to się stało, że prosta koncepcja podbiła cały świat, a sprzedaż kart UNO dawno przekroczyła 150 milionów? I przede wszystkim: jak się gra w UNO?

karty uno empik

Dlaczego karty UNO podbiły świat?

UNO to gra karciana wymyślona w 1971 r. przez Merle Robbins. Podobno powstała, ponieważ Merle pokłócił się z synem o zasady innej karcianki i postanowił stworzyć własną grę. Sam ją zaprojektował, wykonał i sprzedawał w swoim zakładzie fryzjerskim! W 1981 r. prawa autorskie zdobyła firma Mattel, co zapoczątkowało międzynarodową karierę kart Robbinsa.

Gra UNO jest polecana dla każdego od 7 roku życia, choć tak naprawdę poradzi sobie z nią nawet rozegrany pięciolatek. Jej zalety praktyczne to przede wszystkim mały rozmiar i poręczne opakowanie. Trudno zabrać ze sobą do szkoły, na wyjazd, do parku wielką planszówkę, za to łatwo wrzucić do plecaka czy kieszeni w bojówkach karty UNO. Za niewielkim rozmiarem idzie dobra cena – ta karcianka na pewno nie zrujnuje waszego budżetu. Jest to jedna z tych rozrywek, która tak samo zaangażuje szkolniaków, jak i nastolatków, młodzież, młodych dorosłych, dorosłych i seniorów! Tym sam jest grą uniwersalną zarówno dla środowisk rówieśniczych jak i grup międzypokoleniowych.

Gra UNO ma bardzo proste zasady, które można wyjaśnić w kilka minut. Dzięki temu już pierwsza rozgrywka przebiega sprawnie i daje dużo zabawy. Nie ma w niej też szczególnego progu wejścia – nie potrzeba żadnych umiejętności ani poziomu rozegrania by dołączyć do graczy z dłuższą praktyką. Jeżeli kiedykolwiek graliście w makao, możecie mieć pewność, że UNO nie sprawi wam najmniejszego kłopotu Karty UNO pozwalają grać jednocześnie wielu osobom, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako narzędzie integracji. Sama gra jest dość intensywna, ma spory element losowy, ale do zwycięstwa wymagany jest zmysł taktyczny i odpowiednie planowanie strategii.

Zasadniczo gra od 50 lat pozostaje w niezmienionej formie bazowej, ale pojawiają się jej różne wydania graficzne. Jak widzicie przy kartach UNO można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Czyli wybieramy kultową grę, a do tego mamy bohaterów ulubionych filmów i gier np. UNO Harry Potter, Minecraft, Minionki czy Auta. Taki gadżet na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom danego filmu/bajki czy gry!

Uno minionki

Jak się gra w UNO? Zasady rozgrywki

Przede wszystkim jest to gra o prostej mechanice. Dlatego instrukcja UNO jest naprawdę krótka i wystarczy przejrzeć ją przed samą zabawą. Nie potrzeba też wielokrotnych rozgrywek, by zostać mistrzem, wystarczy dobrze poznać zasady gry UNO. Cel to zdobycie co najmniej 500 punktów przy jak najszybszym pozbyciu się kart z ręki. Talia UNO składa się ze 112 kart. Mamy tu: po 19 kart o wartości 0 – 9 w czterech kolorach oraz karty specjalne.

Każdy gracz rozpoczyna grę z siedmioma kartami, zagrywając kolejno jedną z własnych kart. Kartę można dołożyć do stosu, jeśli ma taki sam: kolor, symbol, lub wartość, co karta z wierzchu tego stosu. Jeśli nie masz pasującej karty, albo twoja strategia gry jest inna, to możesz też zagrać kartą specjalną z czarnym tłem. Jeśli jednak masz pasującą kartę musisz nią zagrać! Oszustwo w grze zostanie ukarane. Jeśli zagrasz kartą z czarnym tłem, kolejny gracz może np. dobrać dwie karty i stracić kolejkę, tylko stracić kolejkę, wyłożyć kartę w kolorze ustalonym przez wykładającego kartę (w zależności od tego, co wskazuje karta).

Jeśli gracz nie ma karty, którą może dołożyć, to dobiera jedną kartę (ze stosu nierozdanych). Jeżeli karta pasuje, może nią zagrać. Jeśli nie, gra kolejna osoba. Jeśli gracz ma przedostatnią kartę w ręku, musi krzyknąć „UNO” by nie dostać karnych kart. Rozgrywka kończy się, gdy karty ze stosu do dobierania zostają wyczerpane, albo gracz pozbędzie się wszystkich kart z ręki. W instrukcji znajduje się tabela pozwalająca na podliczenie punktów za karty, które pozostały graczom w rękach.

Klasyczne rozgrywki UNO opierają się na opisanych zasadach. Najczęściej zmienia je użycie kart specjalnych. Na przykład karta zamiany pozwala wymieniać się wszystkimi kartami z ręki z dowolnym graczem i wybrać kolor dalszej rozgrywki. Z kolei dzika karta, pozwala zapisać na niej własną zasadę.

UNO FLip

Karty UNO, DOS i FLIP!

Jednak nowe wersje UNO nie ograniczają się wyłącznie do zmian wizualnych. Świetnym rozwiązaniem dla graczy, którzy zakochali się w oryginalnej karciance będzie UNO Flip! W tej wersji zasady zostały nieco zmienione, reguły stały się ostrzejsze, a do talii trafiły nowe dwustronne karty i specjalna karta odwróć. Wprowadzenie do kultowej gry nowych zasad i wywrócenie wszystkiego na głowie sprawdziło się doskonale – FLIP! Wciąga, wymaga od graczy odejścia od znanych im technik i uczenia się nowego sposobu myślenia.

Uno DOs

A jeśli wciągniecie się w grę UNO, to możecie potem sięgnąć po jej sequel, czyli UNO DOS, w której cel gry pozostaje ten sam, ale droga do zwycięstwa wygląda nieco inaczej. Fani gry DOS twierdzą, że daje ona podwójną dawkę zabawy i emocji. Twórcy sprytnie rozwinęli mechaniki znane z oryginału, dzięki czemu to doskonałe i świeże doświadczenie dla zapalonych fanów karcianki.

Więcej tekstów o kultowych planszówkach (i nie tylko!) znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: źródło: strona producenta / Mattel