Wieczory stają się coraz dłuższe, pogoda nie zachęca do wychodzenia – to najlepszy moment, aby zakopać się pod kocem z dobrą powieścią w ręku. Po które książkowe nowości warto sięgnąć? Oto 5 naszych propozycji na jesienne wieczory.

Prezentowane premiery odbędą się podczas Wirtualnych Targów Książki – największego wydarzenia literackiego tej jesieni. W dniach 14-25 października odbędzie się ponad 50 spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami w bezpiecznej przestrzeni online. Ponad 100 wydawców zaproponuje setki nowości i rabaty nawet to 60%. Pełny program znajdziecie na stronie Targów. A na które tytuły szczególnie warto zwrócić uwagę? Zobaczcie poniżej.

Jakub Szamałek "Gdziekolwiek spojrzysz. Ukryta sieć"

Premiera na którą czekali wszyscy miłośnicy prozy Jakuba Szamałka. „Gdziekolwiek spojrzysz” jest zwieńczeniem popularnego cyklu „Ukryta sieć” skupionego wokół przygód Julity Wójcickiej. To inteligentny thriller, który umiejętnie łączy sensacyjną fabułę z tematami aktualnymi we współczesnym świecie.

Historia rozpoczyna się na jesieni 2020 roku. W kopalni miedzi dochodzi do katastrofalnego wycieku. Złoczyńcy - których od dwóch lat śledzi Julita Wójcicka – zaczynają nagle interesować się zbiorami bibliotecznymi. Analitycy złośliwego oprogramowania dostają do rąk nowego wirusa. Wątki przeplatają się w ramach emocjonującej intrygi, która trzyma w napięciu do samego końca.

„Trzecia, ostatnia, część przygód Julity Wójcickiej pokazuje, że cyberataki i bezpieczeństwo w sieci to coś więcej niż strata konta w portalu społecznościowym. Kradzież tożsamości, szpiegowanie, przejęcie kryptowaluty – potrafią zniszczyć życie. I to dosłownie. Niezbędna lektura w tych czasach.” – tymi słowami poleca książkę pisarka Sylwia Chutnik.

Gdziekolwiek spojrzysz

Wirtualne spotkania z Jakubem Szamałkiem odbędzie się 18 października. Sprawdź informacje na stronie wydarzenia

Jamie Oliver „7 sposobów”                                                                   

Jesień to idealny moment, żeby potrenować nasze umiejętności gotowania. W końcu nic tak nie cieszy po zimnym i deszczowym dniu, jak ciepły domowy obiad. Tylko skąd wziąć inspiracje do przygotowywania kulinarnych arcydzieł? Z pomocą przychodzi Jamie Oliver - jeden z najpopularniejszych kucharzy świata, pasjonat, który od lat uczy i inspiruje do przygotowywania przepysznych posiłków.

W „7 sposobach” Jamie Oliver pokazuje, jak przyrządzać pyszności z 18 popularnych składników, które prawdopodobnie każdy z nas znajdzie w swojej kuchni. Autor sprawdził, po jakie produkty najczęściej sięgamy w sklepach spożywczych. Na liście znalazły się m.in. pierś z kurczaka, filety z łososia, jajka, ziemniaki, brokuły, mięso i pieczarki. Wraz z Jamiem odkryjecie, że nawet najbardziej wydawać by się mogło oklepane składniki mogą stworzyć razem zaskakujące bogactwo smaku. Wystarczy odrobina kreatywności!

Nowa książka kulinarna Jamiego Olivera zawiera aż 120 przepisów, które bez problemu odtworzycie u siebie w domu. Autor zdaje sobie sprawę, że większość z nas jest zajęta i nie ma czasu na wielogodzinne stanie nad patelnią i garnkiem. Przepisy brytyjskiego kucharza opierają się na minimalnej liczbie składników i prostych technikach, z którymi poradzi sobie nawet największy kulinarny laik. Większość dań spokojnie nadaje się na codzienny obiad – z „7 sposobami” bez problemu ułożysz tygodniowy jadłospis wypełniony zdrowymi i smacznymi posiłkami.

Jamie Oliver 18 skladnikow

Rafał Pacześ „Grube wióry”

Rafała Paczesia nikomu przedstawiać nie trzeba – ten popularny komik święci ogromne triumfy na YouTubie, a do tego jest jedynym polskim stand-uperem, któremu udało się wypełnić katowicki Spodek! „Grube wióry” to debiutancka powieść autora, w której komentuje polską codzienność w wyjątkowy dla siebie sposób. Nie zabraknie tu humoru, brutalnych tez i zabawnych historii.

O czym są „Grube wióry”? O współczesnych mężczyznach. O tchórzliwych szefach. O kasacyjnym piciu. O tragicznym losie przedstawicieli handlowych. To szczera i bezpośrednia opowieść o życiu w Polsce, niezwykle zabawna i jednocześnie zmuszająca do refleksji. Pacześ nie boi się wychodzić poza tradycyjne ramy komika, umiejętnie zwalnia tempo narracji i tworzy opowieść, która bawi, wciąga i zostaje z czytelnikiem na długo.

”Kiedy występuję na żywo, muszę zaspokoić głód widza. A moi widzowie są głodni rozrywki, zabawy, śmiechu. Zawsze staram się im to dawać. Dużo i szybko - do tego przyzwyczaił nas świat, w którym żyjemy. Ale pisząc “Grube wióry” chciałem Wam powiedzieć coś, czego nie mam czasu przekazać na scenie. Teraz mamy czas. Dlatego niech wybrzmi każde słowo tej książki. Tej historii” – mówi o swojej książce autor.

Rafał Pacześ

15 października weź udział w spotkaniu z Rafałem Paczesiem z okazji premiery książki. Szczegóły znajdziesz pod tym lnkiem.

Justyna Bednarek „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć książki dla dzieci – w końcu długie jesienne wieczory sprzyjają wspólnemu czytaniu z najmłodszymi członkami rodziny. W tym roku jedną z najciekawszych premier jest „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” niezastąpionej Justyny Bednarek.

Historie z życia ciekawych świata tekstylnych bohaterek zdobyły gigantyczną popularność wśród dzieci. To wciągające i mądre lektury, które zapewnią każdemu dziecku masę rozrywki i pomogą mu odkryć radość z czytania. Kultowy cykl o Skarpetkach doczekał się już triumfów w całej Europie – książki dla dzieci Justyny Bednarek zostały  przetłumaczone na język czeski, hiszpański, włoski, grecki, rosyjski i ukraiński. Pierwsza część serii zdobyła także Nagrodę Literacką m.st. Warszawy oraz nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka.

W najnowszej książce cyklu powraca znany z „Bandy Czarnej Frotté” Detektyw Pinkerton. Tym razem bohater otrzymał prestiżowe zadanie – stał się futerałem na telefon małej Be. Jest zadowolony, ale nowa praca szybko zaczyna go nudzić… aż do czasu, gdy znika Zbigniew, gadatliwa papuga. Jedynym śladem pozostaje zielone piórko na podłodze. Czas rozpocząć śledztwo! Tylko dokąd zaprowadzi Pinkertona ten trop?

Zielone piórko Zbigniewa

A jesli chcesz poznać kulisy powstawania serii o Skrapetkach to weź udział w spotkaniu online 17 października z Justyną Bednarek i Danielem de Latour.

Wojciech Chmielarz „Prosta sprawa”

Długi ciemny wieczór i wiatr dudniący za oknem – nie ma lepszych warunków do czytania wciągającego kryminału! „Prosta sprawa” Wojciecha Chmielarza to idealna propozycja dla wszystkich czytelników, którzy szukają mocnej akcji, wciągającej historii i bohaterów, którzy zapadają w pamięć. Polski mistrz kryminału nie zawodzi i dostarcza książkę, która ucieszy zarówno starych fanów, jak i osób, które nie miały wcześniej do czynienia z jego powieściami.

„Prosta sprawa” powstawała w czasie lockdownu i była publikowana na profilu autorach w odcinkach. Cykl wpisów szybko spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem fanów. Wersja drukowana została poprawiona i rozszerzona.

W „Prostej sprawie” poznajemy historię młodego mężczyzny, który przybywa do Jeleniej Góry, by spotkać się ze swoim przyjacielem Prostym i spłacić długi. Na miejscu okazuje się jednak, że mieszkanie jest opuszczone i zdemolowane, a po starym koledze nie ma śladu. Dalej akcja tylko nabiera tempa – pojawiają się jeleniogórscy gangsterzy, czeska mafia i tajemnica, do której kluczem jest Prosty.

Wojciech chmielarz prosta sprawa

A spotkanie z Wojciechem Chmielarzem odbędzie się 14 października, szczegóły znajdziecie tutaj

 

Wirtualne Targi Książki