Kiedy zostajesz ojcem, bardzo często czujesz się jak Goku po walce z Vegetą, jak samochód, którym jeździł Vin Diesel w „Szybkich i wściekłych”, jak Ivan Drago po starciu z Rockym Balboa. Równocześnie jesteś szczęśliwy niczym Robert Lewandowski, wznoszący w górę puchar Ligi Mistrzów. Jak pogodzić tak skrajne stany fizyczno-emocjonalne? Odpowiedzi można poszukać w książkach, które z pewnością przydadzą się przyszłym tatom.

„Tata nie ma siły”

Książkę Błażeja Staryszaka i Krzysztofa Wiśniewskiego można śmiało określić mianem brawurowej. Autorzy poradnika „Tata nie ma siły” burzą mit dzielnego ojca, który zawsze ma gotowe rozwiązanie na każdy związany z rodzicielstwem kryzys. Koniec wymówek, tanich chwytów – tylko prawda. A ta jest taka, że zaangażowani w wychowanie swoich dzieci ojcowie często zwyczajnie nie dają rady. Wymiękają, szukając desperacko ratunku. „Tata nie ma siły” poucza też, że oboje rodziców może czasami mieć dość, dlatego trzeba się zawsze wspierać, żeby razem przebrnąć przez najtrudniejsze lata rodzicielstwa. Tylko kiedy się one skończą?

 

Tata nie ma siły

 

„Dziennik taty”

Ojcostwo to prawdziwy przekrój kinowego repertuaru. Owszem, zdarzają się komedie, ale są też horrory, sceny akcji i wstrząsające dramaty. „Dziennik taty” Tomasza Kwaśniewskiego to zbiór felietonów, które pokazują, jak typowa sytuacja z dnia codziennego może w mgnieniu oka stać się zupełnie nietypowa. Przyszłym tatom radzimy przygotować się na tego rodzaju zjawiska, najlepiej poprzez lekturę „Dziennika taty”.

 

Dziennik taty

 

„Dylematy taty. Subiektywny poradnik rodzica”

Karmienie, spacer, plac zabaw – cóż strasznego może kryć się w tych prozaicznych czynnościach? Okazuje się, że całkiem sporo. Jeśli rozpoczynasz rolę ojca bez odpowiedniego zaplecza teoretycznego, możesz szybko polec na placu boju, a raczej… zabaw. Zbiór osobistych historii Piotra Krupy to solidny oręż, w który każdy przyszły tata może się wyposażyć przed pierwszym płaczem swojego dziecka. „Dylematy taty” przynoszą też świetną refleksję na tym, jak mocno rola ojca dziś różni się od tej, którą przyszli tatusiowie pamiętają z własnego dzieciństwa.

 

Dylematy taty

 

„Tata Bohater. Jak być mocnym ojcem, którego dzieci potrzebują”

Bycie tatą wymaga wcielania się w wiele ról. Od osoby, którą zawsze można przytulić, po silny autorytet. Czasami trudno przyjąć właściwą postawę w podbramkowej sytuacji. „Tata Bohater” to fachowy poradnik napisany przez psycholożkę Meg Meeker, która dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem, a także obserwacjami na temat tego, czego oczekują dzieci od swoich ojców.

 

Tata bohater

 

„Jak być wystarczająco dobrym tatą”

Książka Michała Nazarewicza to poradnik dla ojców, którzy chcą efektywnie i szybko przyswoić najważniejsze informacje na temat ich nowej życiowej roli. Autor przestrzega, że od dnia narodzin dziecka burzy się dotychczasowy porządek znanej i nawet lubianej codzienności. Rewolucja sprawia, że świat staje się dzieciocentryczny. Poradnik „Jak być wystarczająco dobrym tatą” podpowiada, jak od momentu narodzin radzić sobie nie tylko z niemowlęciem, ale też zadbać o swój związek.

 

Jak być wystarczająco dobrym tatą

 

„Dziecko dla odważnych”

Leszek Talko to znane nazwisko w świecie porad dotyczących rodzin i związków. Mimo swojego doświadczenia, w książce „Dziecko dla odważnych” rozpoczyna od pytania: jakim cudem ludzkość nie wyginęła, skoro wychowanie potomka to tak duży wysiłek? Jeżeli jesteś przyszłym ojcem, który patrzy na tycie ubranka i zastanawia się, jakim sposobem założy je na tę małą istotkę, która niebawem pojawi się w jego życiu – to książka dla ciebie. „Dziecko dla odważnych” to kompendium wiedzy o trudach rodzicielstwa, które dostarcza tylu trosk, co radości.

 

Dziecko dla odważnych

 

„Jestem tatą! Co naprawdę muszą wiedzieć ojcowie?”

Kiedy pierwszy raz ujrzymy swojego potomka, przepełnia nas duma, a w głowie kłębią się euforyczne myśli, które można podsumować jednym zdaniem – jestem tatą! Tylko co dalej? Jak zmienić pieluchę, co zrobić, kiedy niemowlakowi się uleje? Jak żyć i funkcjonować każdego dnia, kiedy w nocy zamiast spać, nucimy kołysanki płaczącemu dziecku? Gdy opadnie pierwsza fala euforii, pojawiają się pytania. Na szczęście na wiele z nich odpowiedź znajdziecie w „Jestem tatą! Co naprawdę muszą wiedzieć ojcowie?” Stefana Maiwalda.


Jestem tatą!

 

„Tata Tadzika”

Maciej Stuhr dał się poznać jako świetny aktor i osoba, która zawsze ma w zanadrzu ciętą ripostę. Czy jednak odtwórcy roli „Belfra” odebrało mowę, kiedy na świecie pojawił się Tadzik? „Tata Tadzika” to zbiór felietonów Macieja Stuhra, w których aktor dzieli się swoimi przeżyciami od momentu narodzin syna, aż do drugich urodzin Tadzika. Co przez ten czas się zmieniło? Czy autor musiał przedefiniować swoje pojęcie rodzicielstwa, kiedy pojawiło się drugie dziecko? Ta książka znakomicie pokazuje, że nawet w przypadku kolejnego potomka ojcostwo może sprawić niemałe kłopoty.

 

Tata Tadzika

 

„100 zabaw z tatą”

Na koniec wśród naszych propozycji dla przyszłych ojców umieszczamy praktyczny poradnik na temat wspólnych zabaw z maluchem. Poprzez zabawę można stworzyć unikalną więź między rodzicem a dzieckiem. W trakcie z pozoru błahych czynności powstaje porozumienie dwóch charakterów, które przetrwa wiele lat. Książka podzielona jest na trzy części, obejmujące różne przedziały wiekowe od urodzenia do 10. roku życia. Polecamy „100 zabaw z tatą” także po to, żeby zwrócić uwagę na potrzebę bliskości z rodzicem, zamiast odgradzania się od dziecka ekranem smartfona lub tabletu.

Być może będziecie świetnymi rodzicami nawet bez przeczytania żadnej z tych książek. Zachęcamy jednak do poznania doświadczeń innych ojców, żeby przygotować się na to, co niespodziewane. A wierzcie nam, takie sytuacje z pewnością nastąpią prędzej czy później.

 

100 zabaw z tatą

 

A po jakie książki powinny sięgnąć mamy?Sprawdź nasze zestawienie. Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam