„Czasami” to tegoroczne hasło Kawiarni Literackiej

Tegoroczna odsłona wydarzenia udowodni, że każdy raz na jakiś czas robi coś, co nie do końca go definiuje i jest trochę na przekór przyzwyczajeniom. Dzięki takiemu działaniu eksperymentujemy, otwieramy się na nowe doświadczenia i rozwiązania. Kawiarnia będzie daleka od zamykania się w gatunkach, pozach oraz środowiskowych niesnaskach. Podejmie różne tematy – od gotowania poprzez seks, pisanie piosenek, filmowanie literatury i opisywanie rzeczywistości, aż po zabijanie.

Nie tylko spotkania autorskie

Oprócz udziału w dyskusjach będzie można posłuchać literatury czytanej przy improwizowanej muzyce. Uczestnicy festiwalu wysłuchają m.in. reportera Marcina Kąckiego czytającego „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” z akompaniamentem zespołu Pokusa oraz Zyty Rudzkiej i formacji Sorja Morja, która zilustruje muzycznie jej „Krótką wymianę ognia”. Gośćmi Kawiarni Literackiej będą też m. in. Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk, Natalia Fiedorczuk, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Marta Dymek, Ewa Winnicka czy Cezary Łazarewicz. Ci, którym nie uda się dotrzeć, by posmakować literackiej strony OFF Festivalu będą mogli skorzystać ze streamingu live, który zostanie uruchomiony na na Facebooku – zgodnie z poniższym programem część spotkań transmitowana będzie na profilu Empik a część na profilu Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury.

„Zły” Leopolda Tyrmanda na OFF Festivalu

Organizatorzy przygotowali również nie lada gratkę w postaci premierowego wykonania na żywo słuchowiska, na które składają się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, zaprezentują je w wersji live. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 70-lecia Empiku. Z tej okazji powstaje aż siedem podobnych słuchowisk, które zostaną oparte na kanonicznych polskich tekstach oddających ducha kolejnych siedmiu dekad.

Aranżacja Kawiarni Literackiej i wystawa

Nawiązaniem do jubileuszu będzie też specjalna aranżacja przestrzeni Kawiarni Literackiej, w której zapanuje stylistyka odwołująca się do tej, jaka królowała w Klubach Międzynarodowej Prasy i Książki. W przestrzeni działać będzie ponadto księgarnia festiwalowa Empiku, gdzie publiczność zaopatrzy się w książki pisarek i pisarzy goszczących na OFFie. Organizatorzy planują również wystawę okładek przygotowaną w ramach kampanii „Oceniaj książkę po okładce”. Jej celem jest zwrócenie uwagi odbiorców na jakość i estetykę okładek książek oraz promowanie dobrych praktyk w projektowaniu. Dla tych, którzy na terenie festiwalu chcieliby spokojnie poczytać, tuż obok Kawiarni Literackiej stanie ponadto – cieszący się dużym zainteresowaniem już podczas zeszłorocznej edycji festiwalu – Domek Czytelniczy.

 

Do Kawiarni Literackiej zapraszają OFF Festival oraz Empik.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/382456855494817/

 

 

PROGRAM KAWIARNI LITERACKIEJ NA OFF FESTIVALU

 

Piątek, 3 sierpnia:

17.30 Czytanie z akompaniamentem /transmisja na profilu facebook.com/FestiwalApostrof/

Marcin Kącki czyta „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” z akompaniamentem zespołu Pokusa.

Autor poszukuje śladów wymordowanych sąsiadów, krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami. Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia Białegostoku – „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen. Na scenie Kawiarni Literackiej będzie mu towarzyszyć formacja Pokusa.

 

19.30 Dyskusja „Czasami gotuję” /transmisja na profilu facebook.com/empikcom/

Cała Polska rzuciła się do garów. Zamiast schaboszczaka z mizerią pichci głównie jarmuż w mleku kokosowym, a na deser wcina wędzone słodkości. Czemu kultura kulinarna stała się dla nas taka ważna? O tym, czy weganizm uratuje świat Sylwia Chutnik wraz z Karoliną Sulej porozmawiają z autorką bloga „Jadłonomia”, Martą Dymek oraz autorką książki „Slow life z widokiem na Śnieżkę” Magdaleną Trojanowską.

22.00 Dyskusja „Czasami piszę piosenki” /transmisja na profilu facebook.com/empikcom/

Piosenka musi posiadać tekst – ale jak go napisać? Do muzyki, w czasie próby, niczym wiersz czy raczej opowiadanie? I czy tekst musi opowiadać historię czy raczej onirycznie oplatać słowami? O tym, jak napisać tekst do piosenki porozmawiają pisarka i kompozytorka Natalia Fiedorczuk, lider zespołu Hańba, Ludwik Zamenhof oraz muzyk, Lech Janerka. Dyskusję poprowadzą Sylwia Chutnik, Karolina Sulej oraz Adam Szaja.

 

Sobota, 4 sierpnia:

16.10 Dyskusja „Czasami idę do łóżka” /transmisja na profilu facebook.com/FestiwalApostrof/

Let’s talk about sex, czyli jak literatura radzi sobie z erotyką. W Wielkiej Brytanii pismo „Literary Review” przyznaje „Nagrodę dla najgorszej sceny erotycznej w literaturze współczesnej” (Bad Sex Awards). Czy w polskiej literaturze jest lepiej? A może mroczny Grey na zawsze wyznaczył kierunek pisania O TYM. W dyskusji wezmą udział wydawca komiksów, Wojciech Szot oraz sex coach i edukatorka seksualna, Marta Niedźwiecka. Spotkanie poprowadzą Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.

 

17.30 Dyskusja „Czasami zabijam” /transmisja na profilu facebook.com/empikcom/

Trup, tajemnica, trumna i dużo krwi. Kryminały już dawno wyszły ze sfery literatury gorszego sortu. Adam Szaja, zapyta autorkę serii kryminałów, Katarzynę Puzyńską oraz twórcę cyklu o Jakubie Mortce Wojciecha Chmielarza, czy rzeczywiście należy iść do kostnicy, aby zacząć pisać? Przeczytamy również najbardziej przerażające (lub żenujące) fragmenty książek.

19.30 Czytanie z akompaniamentem /transmisja na profilu facebook.com/FestiwalApostrof/

Zyta Rudzka czyta „Krótką wymianę ognia” z akompaniamentem zespołu Sorja Morja.

Doskonale przyjęta powieść autorki jest prawdziwą perłą językową. Bohaterka, starzejąca się poetka, pragnie „całego życia”, o które dopominała się niegdyś Zofia Nałkowska.

 

22.00 Słuchowisko na żywo: Leopold Tyrmand „Zły” /transmisja na profilu facebook.com/empikcom/

„Czemu młode pokolenie tak bardzo ekscytuje się Tyrmandem? Tu jest jakaś tajemnica, bo to nie mija, nie ma w tym tej sezonowości.” – Tak dziennikarz i publicysta Krzysztof Teodor Toeplitz dziwił się fenomenowi tej powieści. Zdziwienie to trwa nadal, a podobne pytania zadawane są za każdym razem, kiedy powstaje nowa adaptacja książki, kiedy organizowana jest dyskusja, koncert czy festiwal filmowy inspirowany losami tajemniczego bohatera.

Słuchowisko jest częścią cyklu „70 lat spotkań z kulturą” realizowanego wspólnie z Biblioteką Akustyczną w ramach obchodów 70-lecia Empiku. „Zły” Leopolda Tyrmanda posłuży nam za obraz lat pięćdziesiątych, kiedy z gruzów wracaliśmy do normalnego życia. Kuratorką projektu jest Sylwia Chutnik.

 

Niedziela, 5 sierpnia:

16.10 Dyskusja „Czasami mnie filmują” /transmisja na profilu facebook.com/empikcom/

Gdzie te czasy, że w polskich studiach filmowych zatrudnieni byli dyrektorzy literaccy dbający o scenariusz? Czy kino przestało bać się pisarzy i pisarek oraz coraz częściej zaprasza ich do współpracy lub sięga po ich powieści? Na te i inne pytania odpowiedzą pisarz i współautor scenariusza do serialu „Belfer”, Jakub Żulczyk oraz autorka biografii Zdzisława Beksińskiego i Krzysztofa Komedy, Magdalena Grzebałkowska. Dyskusję poprowadzą Karolina Sulej i Adam Szaja.

 

17.30 Dyskusja „Czasami zadaję pytania” /transmisja na profilu facebook.com/FestiwalApostrof/

Reportaże zawładnęły polską literaturą. Jaka jest przyszłość tego gatunku i na czym polegają spory dotyczące fikcji i prawdy w tekstach dziennikarskich? O tym, ale również o sztuce rozmowy i słuchania Sylwia Chutnik i Karolina Sulej porozmawiają z reportażystkami Magdaleną Kicińską i Ewą Winnicką oraz Cezarym Łazarewiczem.

 

19.30 Czytanie z akompaniamentem /transmisja na profilu facebook.com/empikcom/

Magdalena Grzebałkowska czyta „Komedę. Osobiste życie jazzu" z akompaniamentem Side One.

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedziła między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dotarła do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawiła jego wersję wydarzeń. Odkrywa przed czytelnikami osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.