Jak poprawnie zamontować bagażnik dachowy na rowery? 

Przewożenie rowerów na dachu samochodu może wydawać się mało bezpiecznym rozwiązaniem. „Czy rowery nie spadną, kiedy pojazd wejdzie w zakręt lub gdy powieje silny wiatr?”, mogą pytać postronni obserwatorzy. Prawda, jak zwykle w takich sytuacjach leży jednak pośrodku. Owszem, przewożenie rowerów na dachu wymaga szczególnej ostrożności, jeżeli jednak są one poprawnie zamocowane, jest to metoda całkowicie bezpieczna.

Rowery przewożone na dachu samochodu powiększają obrys pojazdu i mają wpływ na jego parametry aerodynamiczne. Czynią pojazd także mniej odpornym na podmuchy wiatru. Niektórzy producenci bagażników dachowych zalecają nieprzekraczanie pewnych prędkości jazdy podczas przewożenia rowerów. Warto o tym pamiętać i dokładnie przeczytać instrukcję obsługi zakupionego bagażnika. Jej treść przyda nam się także podczas montażu akcesorium na samochodzie.

Rowerowy bagażnik dachowy składa się ze specjalnej szyny, na której stawia się rower oraz dostosowanych uchwytów. Aby zamocować go na dachu pojazdu, musimy skorzystać z belek poprzecznych. Te nie znajdują się na standardowym wyposażeniu samochodu, trzeba je zatem dokupić. Są to produkty uniwersalne, jednak przed zakupem musimy ustalić, jaką konkretnie wersję potrzebujemy.

 

Thule ProRide (598) uchwyt rowerowy na dach na 1 rower

 

Relingi dachowe i belki poprzeczne 

Sprawa jest najprostsza, kiedy nasz samochód posiada relingi dachowe. Wówczas montaż belek polega jedynie na ustawieniu ich w odpowiedniej odległości od siebie i zaciśnięciu specjalnych dźwigni na relingach.

Jeśli relingów nie posiadamy, musimy sprawdzić, czy w rynienkach na dachu naszego samochodu wyznaczono punkty montażowe. Są one zazwyczaj dobrze widoczne, przeważnie oznaczone strzałkami. Pod wpływem nacisku, możemy wyjąć lub przesunąć plastikowy element maskujący miejsce, gdzie można przypiąć belkę poprzeczną. Sam montaż jest prosty i zwykle polega na przesunięciu dźwigni. Niektórzy producenci stosują także zamek na kluczyk, który zapobiega kradzieży relingów.

Nawet jeżeli nasz pojazd nie posiada specjalnych miejsc montażowych na dachu, na rynku znajdziemy odpowiednie belki poprzeczne, które można zamocować w rynienkach, wykorzystując jako punkt podparcia skraj dachu samochodu, ponad szybami. Montując belki w ten sposób musimy dokładnie przestudiować instrukcję obsługi, aby – np. poprzez zbyt mocne przykręcenie belek – nie uszkodzić lakieru pojazdu.

Kiedy posiadamy już zamocowane belki poprzeczne, montaż bagażnika rowerowego na dach jest z reguły prosty. Jego przebieg zależy jednak od konkretnego modelu bagażnika, który wybraliśmy. Przykładem najczęściej spotykanego rozwiązania jest bagażnik Thule. Belki posiadają zaślepki, które musimy zdemontować (wygląda to różnie w różnych modelach bagażników), aby móc wsunąć szynę bagażnika w listwę belki. Kiedy umieścimy szynę w pożądanym miejscu, musimy ją zablokować – z reguły za pomocą dźwigni. Kolejny krok to przypięcie ramy roweru do specjalnego uchwytu, będącego elementem bagażnika rowerowego. Następnie za pomocą dostępnych w zestawie opasek, przytwierdzamy ciasno koła roweru do szyny. Bagażniki Thule posiadają także zamki na kluczyk, dzięki którym zabezpieczymy bagażnik jak i jego ładunek przed kradzieżą.

Przypomnijmy raz jeszcze, że sposób mocowania roweru na szynie może się różnić, w zależności od wybranego modelu bagażnika.

 

Homar zestaw 3 uchwytów rowerowych na dach

 

Poprawny montaż bagażnika rowerowego na hak 

Bagażniki rowerowe na hak są z reguły bardzo proste w montażu. Przypina się je na główkę haka, podobnie jak wszelkiego rodzaju przyczepy. Musimy jednak zachować podczas tej czynności ostrożność i nie zapomnieć o kilku ważnych kwestiach.

Montując bagażnik na hak, niezależnie od tego czy jest to bagażnik platformowy czy nożycowy, powinniśmy zachować ostrożność, by nie zarysować zderzaka lub tylnej klapy pojazdu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dużych platform, które mogą ważyć nawet ponad 20 kg. Bagażnik najlepiej chwycić obiema rękami, jedną trzymając dźwignię, która posłuży do zapięcia bagażnika, gdy uchwyt montażowy znajdzie się centralnie na kuli haka. Po zaciśnięciu dźwigni, bagażnik powinien trzymać się stabilnie, nie wychylać na żadną ze stron. Jeżeli jest inaczej, zdemontujmy go i spróbujmy zapiąć jeszcze raz.

Ważnymi kwestiami, o których należy pamiętać, montując bagażnik na hak są konieczność wpięcia gniazda elektrycznego oraz montaż tablicy rejestracyjnej na tylnej listwie bagażnika. Jest to warunek legalnego korzystania z tego typu bagażników. Specjalną, trzecią tablicę rejestracyjną do naszego pojazdu trzeba wyrobić w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania urzędzie.

Montaż rowerów na bagażniku na hak holowniczy zależny jest od konkretnych rozwiązań, zaprojektowanych przez producenta. Z reguły umieszczamy rower w specjalnej szynie i przypinamy do niego dedykowane uchwyty.

 

Thule VeloCompact 3 (926) bagażnik rowerowy na hak na 3 rowery z wiązką 13 pin

 

Bagażnik rowerowy na tylną klapę samochodu – jak zamontować 

Wybierając bagażnik na tylną klapę pojazdu musimy zacząć od sprawdzenia, czy tego typu rozwiązanie jest kompatybilne z naszym samochodem. Zależy to od kształtu tylnej części nadwozia auta. Kiedy już znajdziemy model bagażnika na klapę odpowiedni dla naszego samochodu, powinniśmy… dokładnie przeczytać instrukcję jego obsługi. Niestety, montaż bagażników na klapę różni się w zależności od konkretnych czynników – wielkości klapy, typu nadwozia, wysokości zderzaka itp. Z reguły jednak podstawowe czynności montażowe wyglądają podobnie.

Zacząć należy zawsze od odpowiedniego ułożenia ramy bagażnika ponad zderzakiem pojazdu, opierając go o klapę i mocując za pomocą pasków zakończonych metalowymi zaczepami. Zaczepów jest z reguły kilka. Blokujemy je w szczelinach pomiędzy klapą a dachem auta, reflektorami lub nadkolami i zderzakiem. Paski mocno naprężamy, by zapewnić bagażnikowi stabilność. Stelaż bagażnika należy wzmocnić dokręcając wszystkie śruby. Zazwyczaj służą do tego plastikowe pokrętła, ułatwiające montaż. Kolejny krok to rozłożenie ramy bagażnika, na której montowane są rowery. Miejsca, w których umieszczamy rowery są wyznaczone przez wykonane z tworzywa uchwyty z opaskami, którymi zabezpieczamy transportowane jednoślady. Kolejny krok to dodatkowe zabezpieczenie rowerów przy użyciu pasków. W zależności od konkretnego modelu bagażnika, pasek może być jeden lub kilka. Ostatnim punktem montażu jest dociągnięcie wszystkich opasek, pasków oraz śrub. Nawet po starannym montażu, zaleca się sprawdzenie wszystkich punktów montażowych bagażnika po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów.

W przypadku jazdy po nierównościach z wykorzystaniem tego typu bagażnika, zaleca się dodatkowe zabezpieczenie rowerów przed ich wzajemnym kontaktem, który może spowodować otarcia i rysy.

 

Aguri Giza 3 bagażnik rowerowy na klapę na 3 rowery

 

Więcej artykułów dotyczących motoryzacji (i nie tylko!) znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock