Początek wiosny, to dobry czas, aby pomyśleć o swojej diecie i wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków. 20 marca na całym świecie propagowana jest dieta oparta na produktach roślinnych. Dlaczego warto ograniczyć spożywanie mięsa? Poniżej przedstawiamy kilka wyjaśnień!

 

Od czego się zaczęło?

Dzień bez mięsa obchodzony jest od 1985 roku. Jego idea została wymyślona przez amerykańską fundację non-profit FARM. Twórcy zachęcają, aby w tym dniu zrezygnować ze spożywania mięsnych potraw i w zamian spożywać warzywa i owoce. Z okazji obchodów tego dnia, 20 marca, w różnych miejscach na świecie odbywają się liczne wydarzenia towarzyszące m.in. wykłady dotyczące zdrowego trybu życia, a także wegetariańskie warsztaty kulinarne.
 

Zmiany na wiosnę

Data 20 marca ma szczególne znaczenie, ponieważ poprzedza przyjście kalendarzowej wiosny (w tym roku pokrywa się także z astronomicznym początkiem tej pory roku). Wiosna to czas, kiedy najchętniej wprowadzamy zmiany do swojego życia i zaczynamy stosować różne diety w celu przygotowania się do lata, dlatego Dzień bez mięsa jest dobrym momentem do zapoznania się z dietą roślinną.
 


 

Zielona dieta zyskuje fanów

Diety wegetariańskie i wegańskie zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Dzieje się tak z wielu powodów. Przede wszystkim, do społeczeństwa dochodzą głosy o niehumanitarnym traktowaniu zwierząt, co wpływa na decyzje o rezygnacji ze spożywania mięsa. Ponadto, specjaliści przestrzegają przed nadmierną konsumpcją produktów mięsnych, ponieważ nieznane są jej skutki. Nigdy wcześniej, produkcja mięsa nie była prowadzona na tak masową skalę, przez co ludzie nie spożywali go w takich ilościach jak współcześnie.


 

Szereg korzyści dla zdrowia

Zwolennicy diety roślinnej przekonują, że zielona dieta przywraca siły witalne i poprawia samopoczucie, a także ma bezcenny wpływ na nasze zdrowie. Spożywanie potraw złożonych z warzyw i owoców sprzyja walce z takimi chorobami jak: otyłość, cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie.

Od czego zacząć?

Chociaż, na początku może Ci się wydawać, że dieta roślinna jest ograniczająca, to tak naprawdę lista potraw złożonych z warzyw i owoców jest naprawdę długa. Bardzo ciekawe przepisy znajdują się w książce Beaty Dąbrowskiej  „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej”. Wszystkie pomysły na dania w powyższej publikacji, oparte są diecie opisanej w książkach dr Ewy Dąbrowskiej: „Ciało i ducha ratować żywieniem” oraz „Przywracać zdrowie żywieniem”. Autorka diety przekonuje, że jedzenie warzyw i owoców jest najlepszym lekarstwem na poprawę kondycji swojego organizmu i zwiększenie odporności.

A może detoks?

Jeśli nie wyobrażasz sobie diety bez mięsa na stałe, ale chciałbyś oczyścić swój organizm z toksyn, dobrym rozwiązaniem jest przejście 14-dniowego detoksu, opartego na diecie roślinnej. W książce „Post Daniela” znajdziesz bardzo ciekawy plan kuracji oczyszczającej, która została stworzona na podstawie diety dr Ewy Dąbrowskiej. Szczegółowy opis 14-dniowego programu zawiera wszystkie niezbędne informacje i przepisy do przeprowadzenia detoksu, który może być dobry początkiem do wprowadzania kolejnych wiosennych zmian żywieniowych.


A czy Wy macie swoje ulubione książki kulinarne? Więcej propozycji i poradników znajdziecie na empik.com .