Zapraszamy Was do kulinarnej przygody i do poznawania nowych egzotycznych smaków. Wraz z Malką Kafką i "God Food" każdy z Was odkryje w jedzeniu coś więcej. Boski pierwiastek, dzięki któremu zmienicie swoją kuchnię, ale także swoje życie. Dzięki tym przepisom zapragniecie częściej zapraszać bliskich do wspólnego stołu, bo okaże się, że właśnie w ten sposób najpełniej i najmocniej można okazać bezwarunkową miłość.

 

Malka Kafka - znana i ceniona restauratorka, założycielka sieci restauracji Tel Aviv, jednych z najpopularniejszych w Warszawie. W jej restauracji gościło wiele znanych osobistości, m.in. zespół Depeche Mode. Malka to startuperka, która propaguje szacunek do świata, zdrowy styl życia i świadome jedzenie. Fascynuje ja społeczny kontekst posiłków, dzielenie się nimi, wspólne gotowanie. Kiedyś ortodoksyjna Żydówka, teraz kulinarna szamanka odnosząca sukcesy w różnych obszarach swojego życia. Umiejętności kulinarne Malki docenili prawdziwi koneserzy kuchni, a jej program emitowany na antenie Kuchnia+ przyciągnął rzesze widzów zafascynowanych orientalnymi smakami.

Przedstawiamy Wam trzy przepisy Malki Kafki, które koniecznie musicie wypróbować!

 

1. Śniadanie - Miska Buddy
 

SKŁADNIKI

½ brokułu

2 szklanki zielonej fasolki szparagowej

1 cukinia

1 sałata rzymska

2 + 2 łyżki oliwy do smażenia

8 pulpecików albo innych kotlecików, na które przepisy znajdziesz w tej książce

4 szklanki ugotowanej mieszanki ziaren multigrain

1 awokado pokrojone w plastry

1 łyżka hummusu

1 szklanka kiełków słonecznika

1 szklanka sosu tahini lub aïoli

1 szklanka posiekanej natki pietruszki

½ łyżeczki otartej skórki z limonki

sok z ½ limonki

sól i pieprz do smaku

4–8 łyżek uprażonych pestek dyni

PRZYGOTOWANIE

Brokuł podziel na małe różyczki, fasolkę obierz. Zago­tuj wodę z dodatkiem soli i wrzuć do niej fasolkę, a po 7–10 minutach cząstki brokułu. Ugotuj warzywa, aby były miękkie, ale nie rozgotowane. Odcedź i wystudź.

W tym czasie przygotuj pozostałe warzywa. Cukinię pokrój w krążki o grubości około 1 cm. Sałatę rzymską umyj, osusz, odkrój nadmiar dolnej części, jeśli trzeba, przetnij na cztery części. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy i podsmaż cukinię na dużym ogniu, ale krótko. Uzupełnij oliwę i podsmaż tak samo ćwiartki sałaty.

Odgrzej kotleciki. Dobrze zawsze mieć jakieś w zamra­żalniku gotowe do użycia.

Ugotowane ziarna nałóż do czterech sporych misek. Na wierzchu umieść pokrojone awokado, brokuły, fasolkę, cukinię, sałatę, hummus, kiełki słonecznika. Na to połóż kotleciki.

Zrób sos z tahini lub aïoli zmiksowanych z natką pie­truszki, skórką i sokiem z limonki. Dodaj do niego sól według uznania. Gotowym sosem polej warzywa lub nalej go obok nich.

Całość oprósz solą i pieprzem oraz posyp pestkami dyni.

 

2. Danie główne - Kotleciki z portobello

SKŁADNIKI

1 łyżka mielonego siemienia lnianego

½ szklanki wody

1½ szklanki gotowanej fasoli flażoletki (fasolę przed gotowaniem należy moczyć minimum 8 godzin, można zastąpić fasolą konserwową)

1 szklanka ugotowanych na miękko brokułów

2 szklanki pieczarek utartych na grubej tarce jarzynowej

½ szklanki bardzo drobno posiekanej cebuli

1 szklanka ugotowanej na miękko czarnej quinoi (komosy ryżowej)

1½ łyżki przyprawy ziołowa łąka

1 łyżka pasty z ekstraktu drożdżowego, np. marmite

1 łyżeczka czosnku przeciśniętego przez praskę

1 łyżeczka soli

olej uniwersalny do smażenia

Panierka

½ szklanki vermezanu (wegański parmezan, w którego skład wchodzą: 1 szklanka orzechów nerkowca, 4 łyżki płatków drożdżowych, łyżeczka soli, szczypta suszonego czosnku - wszystko należy zblendować i będzie to pyszny dodatek do różnych potraw)

½ szklanki bułki tartej

PRZYGOTOWANIE

W głębokim talerzu rozmieszaj w zimnej wodzie łyżkę mielonego siemienia lnianego.

Fasolę i brokuły rozgnieć dobrze widelcem w większej misce. Mogą być wyczuwalne kawałki.

Dodaj pieczarki, cebulę, quinoę, przyprawę ziołowa łąka, pastę drożdżową, czosnek i sól. Wymieszaj wszystko dokładnie, ugniatając na lepką, zwartą masę. Pozostaw na 10 minut. Przemieszaj jeszcze raz  i podziel nadzie­nie na 12 równych części. Z każdej uformuj kulkę. Po­łóż na blacie, spłaszcz nieco i posmaruj delikatnie z obu stron rozmieszanym w wodzie siemieniem. Kotleciki obtocz w bułce tartej wymieszanej z vermezanem. Na patelni na średnim ogniu rozgrzej olej tak, by po­wierzchnia patelni była pokryta 2–3 mm tłuszczu. Na gorący olej wyłóż kotleciki, zachowując między nimi spore odstępy. Usmaż na złoto, po mniej więcej 7 minut z każdej strony. Kiedy smażysz długo, na średnim og­niu kotlet się nie przypali, a utworzy się na nim gruba, chrupka skorupka. Obracaj delikatnie za pomocą dwóch szpatułek.

 

3. Deser – Panna cotta z musem malinowym

UTENSYLIA

mikser

szklanki lub foremki ok. 130 ml

sitko z drobnymi oczkami

gałka do ucierania ciasta

SKŁADNIKI

2 szklanki tłustego mleka migdałowegodobrej jakości

1 łyżeczka agaru

2 łyżki cukru kokosowego

1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub nasiona z 1 strączka wanilii

1 szklanka malin

 

PRZYGOTOWANIE

W małym rondelku wymieszaj mleko, agar, cukier i wa­nilię. Zagotuj, mieszając co jakiś czas. Gotuj jeszcze oko­ło 5 minut, odstaw z ognia i przestudź. Wlej do miski o wysokich brzegach i ubij pianę. Przelej gęstniejącą masę do szklanek. Szklanki wstaw do lodówki na mniej więcej godzinę do stężenia.

Tuż przed podaniem deseru maliny umieść w sitku i za pomocą gałki do ucierania ciasta przeciśnij z nich mus.

Wyjmij szklanki z lodówki, umieść na chwilę w miseczce z gorącą wodą i odwracając, wyłóż deser na talerzyk. Polej musem z malin.

 

Więcej przepisów znajdziecie w książce "God Food. Boska kuchnia Malki Kafki." na empik.com.
Smacznego!