Spis treści:

  1. Jakie są główne rodzaje chłodzenia komputera?
  2. Chłodzenie komputera – po co to robić?
  3. Chłodzenie wodne do komputera dla zaawansowanych użytkowników
  4. Chłodzenie powietrzne jako podstawowy system chłodzący
  5. Chłodzenie wodne czy powietrzne – co jest lepsze?
  6. Ile kosztuje system chłodzenia komputera?
  7. Co zrobić, gdy chłodzenie nie przynosi efektów?
  8. Jak schłodzić laptopa – alternatywne metody

 

Każdy użytkownik urządzeń elektronicznych powinien umieć zadbać o swój sprzęt, by służył mu jak najdłużej. Regularne serwisowanie pomoże wydłużyć okres użytkowania i ograniczy ryzyko spadku wydajności i awarii. Jakich środków użyć, aby zapewnić wystarczający poziom wentylacji i chłodzenia twojego urządzenia?

Jakie są główne rodzaje chłodzenia komputera?

Dwa podstawowe rodzaje chłodzenia komputera to chłodzenie w systemie powietrznym oraz chłodzenie wodne. Pierwszy z nich polega na zamontowaniu radiatora z wentylatorem. Drugi sposób polega na odprowadzaniu ciepła za pomocą cieczy, która następnie jest schładzana do niższej temperatury i powraca do miejsc narażonych na przegrzanie, by ponownie je schłodzić.

     Chłodzenie wodne procesora COOLER MASTER Masterliquid Lite ML240L V2 RGB, MLW-D24M-A18PC-R2

Chłodzenie komputera – po co to robić?

Dbanie o to, by komputer miał zapewniony działający system chłodzenia jest kluczowe dla wszystkich użytkowników – zarówno dla graczy, jak i osób, które wykorzystują sprzęt przede wszystkim do pracy. Przeciętni użytkownicy zazwyczaj nie potrzebują do swoich urządzeń rozbudowanych systemów chłodzenia. Dlatego chłodzenie komputera za pomocą ruchu powietrza będzie dla nich w zupełności wystarczające. Jeśli często korzystasz z wymagających gier, aplikacji i profesjonalnych programów, które mogą powodować znaczne obciążenie komputera, a przez to wzrost jego temperatury, koniecznie pomyśl o zainwestowaniu w wydajny system chłodzenia. W tym przypadku zapobieganie przegrzaniu i wpłynie nie tylko na żywotność urządzenia, ale też na komfort twojej pracy i zauważalne zmniejszenie poziomu hałasu podczas działania sprzętu.

Chłodzenie wodne BE QUIET! Silent Loop 2, 280 mm

Chłodzenie wodne do komputera dla zaawansowanych użytkowników

System chłodzenia dla zaawansowanych użytkowników wykorzystuje wodę, która odbiera ciepło od podzespołów i przemieszcza się wewnątrz urządzenia dzięki działaniu specjalnej pompy. Następnie ciecz o wyższej temperaturze przenoszona jest do chłodnicy, gdzie płyn jest chłodzony z użyciem wiatraków. Ochłodzona woda wraca do bloku wodnego i może ponownie schładzać poszczególne podzespoły, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Chłodzenie powietrzne jako podstawowy system chłodzący

Chłodzenie powietrzem wykorzystuje zjawisko konwekcji, czyli przenoszenia ciepła na zewnątrz obudowy. Użytkownikom, którzy nie wykorzystują na co dzień zaawansowanych programów, zazwyczaj wystarcza chłodzenie komputera za pomocą wentylatora.

Chłodzenie wodne czy powietrzne – co jest lepsze?

Jedno i drugie rozwiązanie jest skutecznym sposobem na to, aby utrzymać pożądaną temperaturę twojego sprzętu. Chłodzenie powietrzem jest mało skomplikowane w odróżnieniu od chłodzenia wodą. W przypadku, gdy wentylator ulegnie awarii, procesor jest nadal chłodzony przez radiator. Takie rozwiązanie jednak wymaga wolnego miejsca w obudowie komputera.

Porównując chłodzenie wodne do powietrznego, trzeba zwrócić uwagę na kwestie finansowe – używanie wentylatora jest zdecydowanie tańsze. Natomiast, jeśli chodzi o stopień generowanego hałasu, system wodny zapewnia niemal bezgłośną pracę.

Chłodzenie procesora BE QUIET! BK022

Ile kosztuje system chłodzenia komputera?

Chłodzenie powietrzne jest jedną z najtańszych opcji. Gdy na co dzień nie korzystasz zbyt intensywnie z komputera, zakup dobrej jakości wentylatora pozwoli na skuteczne schłodzenie podzespołów. System wodny to wydatek znacznie wyższy, dlatego takie rozwiązanie jest polecane osobom, które używają w swojej codziennej pracy zaawansowanego oprogramowania. Zawsze warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany system chłodzenia był jak najlepszej jakości. Ciecz wydobywająca się z nieszczelnej instalacji tańszego odpowiednika może spowodować poważną awarię komputera, co niepotrzebnie narazi cię na dodatkowe koszty.

Co zrobić, gdy chłodzenie nie przynosi efektów?

Czasami zdarza się, że mimo zastosowania chłodzenia, komputer nadal przegrzewa się podczas pracy. Co trzeba wtedy zrobić? Najlepiej zacząć od usunięcia kurzu ze środka urządzenia. Jeśli zachodzi taka potrzeba, warto też wymienić pastę chłodzącą na nową.Jeśli to nie pomoże, prawdopodobnie będziesz musiał zainwestować w nowy układ chłodzenia.

Wentylator komputerowy GENESIS Hydrion 130 rainbow led, 120 mm

Jak schłodzić laptopa – alternatywne metody

Oprócz zastosowania systemów chłodzących, warto też znać alternatywne metody na schłodzenie komputerów i laptopów, by tym samym poprawić wydajność urządzenia i komfort pracy na nim. Dobrym sposobem na schłodzenie laptopa jest umieszczenie go na specjalnym stojaku. To prosty gadżet, który zapobiega przegrzewaniu się laptopa poprzez ustawienie go pod kątem. Wentylacja zachodzi wtedy w bardziej wydajny sposób niż wtedy, gdy laptop leży na płasko. Nieco bardziej zaawansowane wersje podkładek chłodzących pod laptopa mają własne wentylatory, które aktywnie wspierają wymianę powietrza i chłodzenie.

Skuteczne odprowadzanie nadmiaru ciepła z komputera przedłuża okres jego użytkowania i pomaga zapobiegać awariom. Zadbaj o swój sprzęt elektroniczny i wyposaż go w dobre chłodzenie powietrzne, a jeśli twój komputer często działa na pełnych obrotach – zainwestuj w system chłodzenia wodnego.

Srebrny stojak do laptopa allocacoc LaptopStand MOFT

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com