Filtruj
Kategorie
Darmowa dostawa
Cena
Dostępność
Ocena produktu
Sprzedawca
  • więcej
Typ chłodzenia
  • więcej
Średnica (cm)
  • więcej
Prędkość obrotowa
  • więcej

Chłodzenie komputerowe

Komputery to skomplikowane mechanizmy, w których wszystkie komponenty muszą ze sobą współgrać. Odpowiednie chłodzenie jest istotne dla utrzymania wydajności i zabezpieczenia elektroniki przed uszkodzeniem od zbyt wysokiej temperatury. W naszym asortymencie znajdują się elementy układów chłodzenia od takich marek, jak Be Quiet!, Cooler Master, SilentiumPC, czy Corsair.

Rodzaje układów chłodzenia PC

Chłodzenie do komputera można podzielić na pasywne, aktywne oraz wodne. W przypadku pasywnego układu mowa o radiatorach oraz odpowiednio zaplanowanych otworach w obudowie, które zapewniają wentylację. Przed zamocowaniem radiatorów na procesorach należy zastosować pastę termoprzewodzącą, która ułatwi transfer ciepła z CPU lub GPU na radiator. Pasywne chłodzenie wykorzystuje się głównie w komputerach o niskiej mocy, które służą jako podstawowe narzędzia biurowe lub serwery.

Aktywne chłodzenie komputera wykorzystuje wentylatory, które wspomagają radiatory w odprowadzaniu ciepła. Odpowiednio umiejscowione wiatraki usprawniają cyrkulację powietrza. Szczególnym rodzajem chłodzenia podzespołów komputerowych są układy wykorzystujące ciecz. W takim wypadku mamy do czynienia z obiegiem zamkniętym wody. Na rynku znajdują się kompletne układy all-in-one oraz podzespoły do samodzielnego skonstruowania obiegu. W każdym przypadku na procesor umieszcza się komponent do którego jest wtłaczana zimna woda będąca następnie odprowadzana do zewnętrznej chłodnicy. Chłodzenie cieczą jest uznawane za najbardziej wydajne i najcichsze, dlatego jest m.in. chętnie wykorzystywane w komputerach gamingowych.

Chłodzenie komputera, jako element wizualny

Komponenty układu chłodzenia mają dwa zastosowania. Głównym jest odprowadzanie ciepła z wnętrza komputera. Drugie zastosowanie służy budowaniu efektu wizualnego. Wentylatory mogą być wyposażone w efektowne podświetlenie LED RGB, co pozwala stworzyć świetlne widowisko. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku zastosowania obudowy PC z oknem. Także dobór radiatorów, czy wygląd rurek chłodzenia cieczą wpływają na estetykę komputera. Producenci dbają o design komponentów komputerowych w tym układów chłodzenia, a także o integrację ich podświetlenia z pozostałymi urządzeniami peryferyjnymi do peceta.

Sprawdź jakie komponenty układów chłodzenia znajdują się w naszym asortymencie. Porównaj modele i wybierz odpowiednie podzespoły komputerowe.

więcej