Spis treści:

  1. Co to jest stacja dokująca do laptopa i jak działa?
  2. Czy stacja dokująca do laptopa ładuje komputer?
  3. Czy każdy laptop ma odpowiadającą mu stację dokującą?

 

Co to jest stacja dokująca do laptopa i jak działa?

Klasyczne stacje dokujące na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak części montażowe jakiegoś większego urządzenia – drukarki, może komputera stacjonarnego. To jednak całkowicie samodzielny element wyposażenia, który jeszcze bardziej zwiększa mobilność laptopów; bo choć komputery te z założenia są modelami przenośnymi, to potrzeba korzystania z przewodowych urządzeń peryferyjnych sprawia, że często przypominają funkcjonalnością modele stacjonarne.

Stacja dokująca LENOVO Ultra Dock

Stacja dokująca to sprzęt, który może stanowić łącznik laptopa ze wszystkimi podłączanymi do niego urządzeniami: zewnętrzną myszką i klawiaturą, monitorem i tak dalej. W najbardziej typowym modelu składa się z płaskiej podstawki wyposażonej w charakterystyczne zaczepy, do których wpina się komputer; w tym celu wystarczy go na nich postawić. Same wskoczą w przeznaczone im otwory w dolnej części obudowy laptopa. Jedna z krawędzi stacji dokującej, co doskonale widać na przykładzie modelu marki Lenovo Ultra Dock, jest wyposażona w porty różnego rodzaju: wejścia USB, USB-C, Ethernet LAN, czytnik kart, VGA, HDMI, mini jack, DisplayPort – i często wiele innych.

Najprostsza odpowiedź na pytanie, do czego służy stacja dokująca, brzmi zatem: do podłączenia do niej wszystkich sprzętów wymagających stałej współpracy z laptopem, by nie trzeba było każdorazowo odłączać ich od komputera przy potrzebie jego przeniesienia. Kiedy urządzenia peryferyjne są podłączone do stacji dokującej, a nie laptopa, to wystarczy go z niej podnieść, by móc przenieść komputer np. z biurka na kanapę lub do innej sali w biurowcu.

Stacja dokująca DELL Dock

Czy stacja dokująca do laptopa ładuje komputer?

Stacje dokujące są powszechnie znane raczej w postaci bezprzewodowych kontaktowych ładowarek do smartfonów oraz innych małych urządzeń mobilnych. Ich podstawowe przeznaczenie jest zgoła inne, służą bowiem przede wszystkim do utrzymywania telefonu w wygodnej pozycji bez jego trzymania i jednoczesnego ładowania bez użycia klasycznej ładowarki. A czy stacje dokujące do laptopów również umożliwiają uzupełnienie energii w ich akumulatorach?

Jak najbardziej! To jedna z podstawowych kwestii, które odróżniają stacje dokujące od zwyczajnych hubów USB – właśnie możliwość ładowania baterii. Nie dzieje się to poprzez podłączenie pod stację zasilacza komputera, energia jest bowiem przekazywana poprzez zaczepy, którymi łączy się stację z laptopem. Trzeba bowiem pamiętać, że omawiane urządzenie wymaga stałego dostępu do prądu, ma zatem własny zasilacz podłączany do kontaktu.  

Stacja dokująca HP UltraSlim Dock

Czy każdy laptop ma odpowiadającą mu stację dokującą?

Przed przymierzeniem się do zakupu stacji dokującej do laptopa, pamietajmy, że nie każdy komputer mobilny będzie miał możliwość korzystania z tego urządzenia. Nie wszystkie modele są bowiem wyposażone we wspomniane wcześniej specjalne gniazda znajdujące się na spodniej części obudowy. Można to na szczęście bardzo szybko i łatwo sprawdzić – wystarczy odwrócić swojego laptopa. Jeżeli w jego górnej części są widoczne charakterystyczne podłużne otwory, to jest przygotowany do korzystania z klasycznego modelu stacji dokującej.

Stacja dokująca NATEC Kangaroo

Brak wspomnianych otworów nie determinuje jednak braku możliwości połączenia komputera ze stacją dokującą. Odnosi się wyłącznie do jej najbardziej klasycznej wersji, czyli tej występującej jako wąska podkładka pod komputer. Wiele zależy bowiem od producenta laptopa, niektóre firmy oferują zgoła inne rozwiązania. Przykładem takiej marki jest Dell, w przypadku której stacje dokujące przypominają routery (jak np. Dell Dock WD19S). Takie modele mogą oferować łączność przez port USB-C lub Thunderbolt 3 i wówczas pasują do każdego laptopa danej firmy wyposażonego w takowe złącza.

Stacja dokująca do laptopa bez wątpienia jest zatem urządzeniem, które warto mieć w swoim domowym lub firmowym biurze – gdy tylko korzysta się z dużej liczby osobnych urządzeń peryferyjnych. Możliwość rezygnacji z przepinania kabli przy każdorazowym wstaniu z komputerem od stanowiska w dużej mierze poprawia komfort pracy.

Stacja dokująca I-TEC

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com