Czym jest dysk HDD?

Klasycznym dyskiem, nazywanym również talerzowym lub magnetycznym, jest dysk HDD. To jedna z dwóch najważniejszych grup dysków twardych wykorzystywanych w komputerach obok dysków półprzewodnikowych określanych mianem dysków SSD.

Budowa dysków HDD jest specyficzna, ponieważ są w nich ruchome talerze i głowica, która odpowiedzialna jest za odczytywanie danych. To jednak wpływa negatywnie na trwałość dysków HDD oraz na ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.

 

Zalety i wady dysków HDD

Przy wyborze dysków twardych trzeba brać pod uwagę kilka zmiennych, takich jak prędkość zapisu i odczytu danych, energooszczędność czy pojemność dysku.

Ich zaletą jest niewątpliwie duża pojemność, którą klient może mieć za stosunkowo niewielką cenę. Koszt nabycia dysku HDD będzie niższy niż dysku SSD o podobnej pojemności. Jednocześnie jednak użytkownik godzi się na mniejszą prędkość zapisu i odczytu danych oraz na wyższy poziom generowanego przez dysk hałasu podczas normalnej pracy. Wszystko przez to, że dysk HDD ma ruchome części mechaniczne, które powodują pewien hałas. Dyski tego rodzaju są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż inne dostępne obecnie na rynku dyski twarde. Jeśli dysk talerzowy montowany jest w laptopie, to po włączeniu sprzętu komputer nie powinien być przenoszony, ponieważ generowane w ten sposób wibracje mogą przyczynić się do uszkodzenia bezpowrotnie struktury dysku i doprowadzić do utraty zapisanych na nim danych.

 

Jak wybrać dobry dysk HDD?

Jakie czynniki należy brać pod uwagę przy ich zakupie? Znaczenie mają:

  • Prędkość obrotowa – im będzie ona wyższa, tym szybciej będzie następował odczyt i zapis danych. W sprzedaży są z reguły dyski HDD oferujące prędkość obrotową rzędu od 4200 obr./min do 7200 obr./min.
  • Format – dostępne są dyski 2,5-calowe przeznaczone dla notebooków oraz dyski 3,5-calowe montowane głównie w komputerach stacjonarnych.
  • Pamięć podręczna dysku – to inaczej bufor, w którym zapisywane są na dysku najczęściej wykorzystywane dane, a dostęp do nich jest bardzo szybki, co usprawnia jego działanie. Pamięć może wynieść zwykle od 2 do nawet 256 MB.
  • Interfejs – informuje o rodzaju złącza, za pomocą którego będzie można podłączyć dysk do komputera; wpływa on na transfer danych, z jakim pracuje nasze urządzenie. Najczęściej spotykane są dyski talerzowe z interfejsem SATA III.
  • Liczba talerzy – im mniej talerzy i głowic w dysku, tym lepiej, ponieważ zmniejsza to ryzyko awarii i jednocześnie wpływa na zwiększenie pojemności i wydajności dysku.
  • Pojemność – największe dyski twarde HDD mogą mieć nawet 12 TB powierzchni (np. dysk twardy HDD SEAGATE BarraCuda Pro ST12000DM0007, 3.5", 12 TB, SATA III, 7200 obr./min).
  • Czas dostępu – im krótszy, tym lepiej, ponieważ wskazuje, ile minie czasu od momentu żądania dostępu do danych do otrzymania ich.

 

Czy warto kupić dysk HDD?

W wielu przypadkach dyski HDD będą dla użytkowników komputerów lepszym wyborem niż dyski SSD, pomimo mniejszej szybkości działania. Dyski magnetyczne, talerzowe oferują znacznie większe pojemności zapisu danych, dlatego bardzo dobrze nadają się do przechowywania zdjęć czy filmów na dysku komputera. Poza tym można je kupić w atrakcyjnych cenach, przykładowo:

Klienci, którzy poszukują dobrej relacji ceny do jakości dysku twardego, również mogą rozważyć zakup dysku talerzowego.