Dlaczego warto kupić dysk półprzewodnikowy?

Za zakupem dysku SSD przemawia fakt, że pozwala on na zwiększenie wydajności pracy komputera. Zarówno podczas odczytu, jak i zapisywania danych może być po prostu szybszy w porównaniu z dyskami HDD. Działa cicho, ponieważ nie ma w nim żadnych ruchomych części, które powodowałyby hałas. Jest niezawodny, odporny na wstrząsy i negatywny wpływ zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Może pracować dłużej pomiędzy ładowaniami, ponieważ zużywa mniej energii niż dysk HDD.

 

Top 5 najlepszych modeli dysków SSD

1. ADATA Ultimate SU800 512 GB

Bardzo dobry dysk SSD, w korzystnej cenie, który łączy w sobie dobrą specyfikację i wytrzymałość. Zapewnia wysokie transfery zapisu i odczytu. Dysk jest łatwy w instalacji, ma niskie zużycie energii i pracuje szybko. Gwarancja na 60 miesięcy na pewno działa na jego korzyść, a 512 GB powierzchni powinno zadowolić większość użytkowników.

 

 

2. Samsung 860 Evo

Bardzo szybki dysk typu M.2 2280 to dobry wybór, jeśli chodzi o dysk SSD do laptopa. Przed jego zakupem najlepiej sprawdzić, czy nasz komputer na pewno będzie go obsługiwał. Model Samsung 860 Evo został stworzony do szybkiej pracy przy bardzo dużym obciążeniu. Pozwala na osiągnięcie do 580 Mb/s zapisu sekwencyjnego i do 550 Mb/s odczytu danych z dysku. Przy produkcji tego dysku wykorzystano technologię V-NAND, dzięki czemu można było zapomnieć o dotychczasowych ograniczeniach dysków SSD. Wyposażono go w technologię TurboWrite, która przy dużych obciążeniach daje 6-krotnie większy bufor dysku. Zapewnia to płynność wymiany danych między wieloma urządzeniami w jednym czasie.

 

 

3. GOODRAM CX300

Dysk SSD w wersji GOODRAM CX300 (SSDPR-CX300-960), 2.5", 960 GB, SATA III, 555 MB/s to stosunkowo niedrogi, wydajny i szybki dysk, który można kupić już za mniej niż 600 zł. Zastosowano w nim szybką pamięć NAND flash i kontroler Phison S11. Będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy chcą wymienić dysk HDD na dysk półprzewodnikowy i odnowić swój komputer. Stanowi on połączenie wysokiej wydajności i stabilnego firmware. W jego przypadku nie ma mowy o spowolnieniach w trakcie codziennej pracy.

 

 

4. Crucial MX500

CRUCIAL MX500 (CT500MX500SSD4), M.2 (2280), 500 GB, SATA III, 560 MB/s to propozycja dla osób, które chcą kupić dysk SSD w formacie M. 2 280. Przeznaczony jest zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i do notebooków. Ma interfejs SATA III i pojemność 500 GB. Producent daje na niego 5-letnią gwarancję. Bazuje na kontrolerze Silicon Motion SM 2258. Najważniejsze dla potencjalnych użytkowników będzie to, że oferuje wysokie prędkości zapisu i odczytu danych, do 560 Mb/s. Charakteryzuje się wysoką energooszczędnością, dlatego bateria laptopa powinna pracować dłużej bez ładowania.

 

 

5. SanDisk Ultra 3D 250 GB

SANDISK Ultra 3D (SDSSDH3-250G-G25), 2.5", 250 GB, SATA III, 550 MB/s to szybki i tani (cena poniżej 300 zł) dysk SSD, łatwy w instalacji i oszczędny przy poborze energii elektrycznej. Jest oparty na nowoczesnych pamięciach 3D NAND. Dostępnych jest kilka jego model, które różnią się między sobą przede wszystkim pojemnością. Przedstawiany ma 250 GB pamięci. Producent zapewnia na niego 3-letnią gwarancję.