Książki do nauki czytania – co wybrać?

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących lektur dla dzieci przedszkolnych i pierwszoklasistów, to „Jakie książki do nauki czytania wybrać? Czy możesz polecić krótkie teksty do nauki czytania?”. I to mnie naprawdę cieszy. Dlaczego? Ponieważ świadczy o świadomości edukacyjnej rodziców. Może nie znacie konkretnych tytułów, ale wiecie, że dzieci nie powinny uczyć się czytania z dowolnych książek. Lepiej, gdy korzystają z tytułów, które są do tego zadania specjalnie przygotowane. I nie jest to żadna fanaberia. Książki do nauki czytania mają nie tylko odpowiednią ilość tekstu na stronie, dobry krój pisma, dużą czcionkę, ale też gradację trudności jeśli chodzi o litery.

Kiedy rozpocząć naukę czytania? Faza wrażliwa na litery – czyli wzmożone zainteresowanie dziecka tematem – pojawia się przeważnie ok. 5 roku życia i wtedy warto rozpocząć przygodę z czytaniem. Z kolei zgodnie z programem przedszkolnym i szkolnym edukacja czytelnicza zaczyna się w ostatniej grupie przedszkolnej (zapoznanie z literkami) a odbywa głównie w klasie pierwszej szkoły podstawowej (poznanie literek i składanie ich, sylabizacja, czytanie). Płynne czytanie jest wymagane od ucznia do ukończenia 3 klasy szkoły podstawowej. Czyli zdecydowanie za późno. Dlatego o naukę płynnego czytania powinniśmy zadbać my, rodzice.

Dlaczego? Ponieważ w przeciętnej polskiej szkole nauczyciel ma zbyt mało czasu, by ćwiczyć indywidualnie z każdym uczniem. Stąd tak długa droga od poznania litery do swobodnego czytania. Warto dopilnować w domu. Czy to trudne? Wcale! Byle mieć odpowiednio przygotowane przez specjalistów materiały.

Teksty, książki i zestawy do nauki czytania – nasz wybór

  • „Elementarz”, Marian Falski

Pierwszy elementarz do nauki czytania, jaki zawsze przychodzi mi na myśl to właśnie ten, klasyczny, mający kilkadziesiąt lat. Nie tak dawno nauczyłam z niego czytać swoją córkę. To wzór opracowany przez Mariana Falskiego, największego specjalisty od nauki czytania dzieci, dorosłych, Polaków na obczyźnie, żołnierzy. Współczesne elementarze opierają się na wypracowanej przez niego metodzie.
 

Elementarz Falski
 

  • „Czytam metodą sylabową. Elementarz. Książkożercy.”, Joanna Gos, Monika Sobkowiak

Ta książka do nauki czytania to rewelacyjna pomoc wspierająca czytanie metodą sylabową. Zachowany został tu klasyczny układ nauki, ale tekst ma wizualny podział na sylaby. Co to znaczy? Wszystkie wyrazy w czytankach są podzielone kolorem druku na sylaby, tak że powstają niebiesko-czarne wyrazy. Mały czytelnik nie musi dzielić wyrazów w głowie, bo dosłownie WIDZI ten podział na papierze!
 

książka do nauki czytania metodą sylabową
 

  • „Pieski Tereski. Czytam sylabami”, Joanna Krzyżanek

Podobnie, jak w przypadku wcześniejszego tytułu, autorzy książki do nauki czytania proponują naukę metodą sylabową. Krótkie teksty do czytania są wizualnie podzielone. Do tego mamy świetne ilustracje i sympatycznych bohaterów, którzy biorą udział w zabawnych opowiadaniach. Dzięki temu dziecko czuje się, jakby czytało zwyczajną książkę. Jeśli początkujący czytelnik polubi styl autorek, to w serii znajdzie jeszcze równie wartościowe tytuły do nauki ortografii, matematyki, uważnego czytania.
 

Pieski tereski książka do nauki czytania
 

  • „Czytaj z Albikiem. Mój pierwszy elementarz. Interaktywna mówiąca książka”

Bardzo nowoczesna wersja elementarza z czytającym długopisem, czyli urządzeniem, które po dotknięciu tekstu czy obrazka „czyta je”. Książka ma zakodowanych ponad 1000 słów, zdań, wyrażeń, piosenek i wierszyków w doskonałej jakości dźwięku. Zapewnia dziecku GODZINY świetnej zabawy, która przy okazji jest nauką. Ten elementarz nie zastąpi klasycznego, ale niesamowicie uatrakcyjni i rozszerzy naukę.
 

zestaw do czytania
 

  • „Elementarz w podskokach”, Małgorzata Swędrowska, Agnieszka Frączek

Świetna książka do nauki czytania, nie tylko dla tych dzieci, które potrzebują większej aktywności fizycznej. Ale dla każdego dziecka, bo ruch jest ściśle powiązany z uczeniem się. Tak, czytania również. Autorzy elementarza rozumieją tę dziecięcą potrzebę i proponują elementarz, który ją uwzględnia. W książce znajdują się teksty do ćwiczenia umiejętności czytania.
 

Elementarz do nauki czytania
 

  • „Elementarz. Moje pierwsze czytanki”, Beata Ostrowicka

Poza nauką kolejnych liter i zasadami składania ich w wyrazy, warto ćwiczyć nabyte umiejętności w praktyce. Idealnym uzupełnieniem będą więc czytanki dla dzieci. W tym zbiorze znajdziecie ich ponad sto. Zostały przygotowane przez specjalistów zgodnie z zasadą gradacji trudności czytania – w pierwszej części są teksty „tak się czyta, jak się pisze” a w drugiej „tak się pisze, a tak się czyta”. Fantastyczna pomoc na start.
 

Elementarz moje pierwsze czytanki
 

  • „Nauka czytania”, Agnieszka Łubkowska

Im bardziej urozmaicona będzie nauka, tym szybciej i przede wszystkim łatwiej, dziecko nauczy się czytać. W tym wypadku doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabaw czy gry do nauki czytania. Idealnie jeśli książka i gry będą się uzupełniać, tak jak w tym komplecie. Jest w nim książka podzielona na trzy części: naukę liter, naukę sylab, naukę wyrazów (do kupienia również w wersji dla dyslektyków) oraz karty do nauki czytania sylabami.
 

Teksty do nauki czytania
 

  • „CzuCzu. Zestaw do nauki czytania. Czytamy razem”

Bardzo wygodnym wyborem są zestawy do nauki czytania, w których jest kilka małych książeczek. Poczatkujący czytelnik czuje się onieśmielony wielkimi książkami z setkami stron. Wydaje mu się, że przeczytanie takiej cegły zajmie wieki. Małe książeczki pozwalają przeczytać dziecku całość przy jednym, dwóch, czy trzech podejściach i poczuć satysfakcję z przeczytania CAŁEJ książki. W tym zestawie do nauki czytania znajdziecie 6 książeczek oraz scenariusze do zabaw z literkami.
 

Zestaw do nauki czytania czuczu
 

  • Seria „Czytam sobie”

I najlepsza pomoc, kiedy dziecko już przerobi elementarz. Seria skutecznych i dobrych książek do nauki czytania przygotowanych przez czołowych polskich pisarzy i ilustratorów pod okiem specjalistów. Mamy do wyboru kilkadziesiąt tytułów, o przeróżnej tematyce i formie, obejmujących zarówno fikcję jak i fakty. Ale przede wszystkim seria ma trzy poziomy trudności, które prowadzą czytelnika od czytania początkującego do płynnego. Genialne!
 

książki do nauki czytania czytam sobie
 

A wy, jakie książki do nauki czytania najchętniej podsuwacie swoim dzieciom? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com