Rozszerzając biblioteczkę czterolatka warto pamiętać o tym, że jest on już na nieco innym etapie rozwoju niż mniejsze dzieci. Przede wszystkim dużą część dnia spędza na życiu społecznym w grupie rówieśniczej, w której czuje się coraz pewniej. O ile rok wcześniej zaczynał przedszkole od ćwiczenia czynności samoobsługowych i emocjonalnego wzmacniania, by zaakceptować kilkugodzinną rozłąkę z rodzicami, o tyle dziś coraz ważniejsze jest dla niego znalezienie pozycji w grupie w placówce jak i „podwórkowej”. A to oznacza, że będą go szczególnie interesowały treści związane z koleżeństwem, przyjaźnią, zabawami ale też pokazujące, jak rozwiązywać konflikty.

Ponieważ czterolatek ma już opanowane czynności związane z samoobsługą (ubieranie się, korzystanie z toalety, jedzenie), jest bardziej zainteresowany podstawową edukacją przyrodniczą, matematyczną, językową. Dlatego warto uzupełnić jego biblioteczkę również o książki popularnonaukowe i wspierające edukację. Wartościowe książki dla dzieci to przede wszystkim publikacje przeznaczone dokładnie dla tej grupy wiekowej. Nigdy na wyrost, bo to może zniechęcić małego odbiorcę.

Dobre książki dla czterolatka nadal opierają się na wielkoformatowych, gęsto dodawanych ilustracjach. Jednak zmienia się proporcja tekstu, którego dziecko potrzebuje już nieco więcej. Celujmy w dwa rodzaje książek. Te, które czytamy dziecku, gdy siada obok i ogląda ilustracje (powinny mieć znacznie mniej tekstu niż obrazków). Oraz nowy typ: dużo tekstu, który możemy czytać maluchowi, gdy ten bawi się klockami, buduje tory, rysuje, huśta się itd. W ten sposób powoli wprowadzamy dłuższe opowieści.

Polecane książki dla 4-latka

„Chichopotam”, Agnieszka Frączek

Zbiór współczesnych, pełnych humoru rymowanych opowiastek w formie wierszy, to wspaniała propozycja dla 4-latka. Nie tylko będzie się dobrze bawił, ale też rozszerzał słownictwo i ćwiczył pamięć (rymy). Do „Chichopotama” dodana jest płyta z pięknie nagranymi tekstami ze zbioru.

chichopotam

Seria o Albercie Albertsonie, Gunilla Bergstrom

Genialna szwedzka seria, która od czwartego roku życia może towarzyszyć dziecku przez kilka lat. Albert to chłopiec wychowywany przez tatę, którego codzienne przygody opowiedziane są z perspektywy dziecka. Dobry tekst, oryginalne ilustracje, bardzo angażujące opowieści, wartościowe tematy do rozmów.

nieźle to wymyśliłeś Albercie

„Zamek”, Emma Adbage

Na pewno znacie taką sytuację. Wasz maluch idzie na urodziny do znajomego, szykujecie się, kupujecie prezent, a tu… wasze dziecko najbardziej na świecie marzy o tym, by dostać właśnie to, co kupiliście dla jubilata. Uniwersalna historia opowiedziana przez dziecko, dobre zakończenie i konkretne wsparcie w rozwiązywaniu podobnych problemów zarówno dla dzieci jak i rodziców.

Zamek ksiązka dla dzieci

„Żubr Pompik” – seria, Tomasz Samojlik

Uwielbiany przez dzieci bohater, wciągające i zabawne przygody, świetne ilustracje a do tego potężna dawka wiedzy o polskiej przyrodzie! Jedna z najlepszych serii przyrodniczych dla 4-latków. Wspaniała do wspólnego czytania przed zaśnięciem – pokochacie ją razem z nimi.

żubr pomponik

„Listy od Feliksa”, Annette Lange, Constanza Droop

„Listy do Feliksa” to tytuł, który budził w naszym domu wielkie emocje. Mała bohaterka Zosia zgubiła na lotnisku pluszowego zajączka. Rozpacz była ogromna, ale co się okazało? Zajączek zaczął zwiedzać świat i wysyłać listy do dziewczynki, w których opisywał odwiedzane kraje. Dodatkową atrakcją książki są prawdziwe, wklejone listy.

listy do feliksa

„Opowiem Ci, mamo, co robią dinozaury”, Emilia Dziubak

Książki z tej serii mogą umknąć uwadze rodziców czterolatków ponieważ są kartonowe, a kartonówki kojarzone są z młodszymi dziećmi. Tymczasem to wciąż tytuły idealne dla przedszkolaków. Pełne ciekawostek, informacji, uwielbianych bohaterów, ale też interaktywnych zadań czy wyszukiwanek. W książce o dinozaurach ilustracje Emilii Dziubak są tak cudowne, że każda mogłaby być plakatem w dziecięcym pokoju.

opowiem ci mamo co robią dinozaury

„Dzika książka o dzikach i ich kuzynach”, Jola Richter-Magnuszewska

Z książek dla czterolatków o przyrodzie najbardziej lubię mówiące o zwierzętach, które żyją obok nas. Jak choćby dziki. Idąc do lasu, a coraz częściej spacerując pośród zabudowań miejskich możemy natknąć się na te dzikie zwierzęta a przynajmniej zobaczyć ich ślady. Książka cudownie opisuje leśne świnki i całe chrumkające kuzynostwo. A ilustracje to majstersztyk.

Dzika książka o dzikach

„Muminek i wiosenna niespodzianka”, Tove Jansson

Jak zacząć przygodę ze światową klasyką, tak by rozkochać w niej małego czytelnika? Najlepiej z opowiadaniami stworzonymi na bazie książek o Muminkach. Krótkie historyjki z przepięknymi ilustracjami sprawią, że czterolatek zachwyci się światem kultowych trolli, a później chętnie sięgnie po oryginalne wersje literackie z ich udziałem.

muminek i wiosenna niespodzianka

„Uczucia Gucia” – seria, Aurelie Chien, Chow Chine

Kiedy zacząć z dzieckiem rozmowy o emocjach? Jak najwcześniej. Gdy dziecko będzie umiało rozpoznawać i nazywać swoje uczucia, lepiej poradzi sobie z każdą sytuacją. Genialnym przyjacielem do omawiania uczyć jest Gucio, uroczy, mały jednorożec, którego grzywa zmienia odcienie w zależności od nastroju bohatera.

uczucia gucia

„Pettson i Findus” – seria, Sven Nordqvist

Czy staruszek i kot mogą być intersującymi bohaterami w książce dla małego dziecka? Jak najbardziej! Ta znana seria pokazuje niezwykłe życie starszego pana, żyjącego na wsi ze swoimi kurami, figlarnym kotem i całą masą małych, magicznych stworzonek. Czytelnik nie tylko poznaje tradycyjne życie bez współczesnych wynalazków, ale długo siedzi z nosem w oszałamiających ilustracjach.

Pettson i findus

Więcej artykułów o książkach dla dzieci znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com