Książeczki dla niemowląt – dlaczego warto po nie sięgać? 

Na etapie kompletowania wyprawki dla nienarodzonego jeszcze dziecka warto zaopatrzyć się w kilka książeczek dla niemowląt np. kontrastowych i sensorycznych. Przydadzą się już od pierwszych dni życia maluszka, ponieważ:

  • książeczki kontrastowe stymulują wzrok;
  • książeczki sensoryczne dostarczają bodźców, które są ważne dla rozwoju różnych zmysłów;
  • dobrze dopasowane do wieku książeczki edukacyjne dla niemowląt pomagają poznać dziecku świat;
  • rozmowa z dzieckiem oraz głośne czytanie nawet prostych i krótkich historyjek pomaga maluszkowi uczyć się głosu rodziców, a także budować wspólną więź.

Obcowanie z książeczkami dla niemowląt niesie za sobą mnóstwo korzyści dla dziecka. Warto jednak zachować umiar i nie wsuwać co chwilę w malutkie rączki książeczek sensorycznych na zmianę z kontrastowymi. Pamiętaj też, aby wybierać książki odpowiednie do wieku – ich treść, ilustracje, a nawet kolorystyka muszą być dopasowane do możliwości, zwłaszcza gdy mowa o noworodku lub kilkumiesięcznym bobasie. Idealne książeczki dla niemowląt czekają w Empiku. Zobacz, po jakie warto sięgnąć.

Książeczki kontrastowe dla niemowląt 

Książeczki kontrastowe są odpowiednie dla dzieci już od pierwszych chwil życia, choć noworodki z początku nie rozróżniają barw – widzą kolory czarny i biały. Z tego powodu warto pokazywać im obrazki właśnie w tych dwóch kolorach oraz bardzo proste, wyraźne ilustracje, jak koła i paski. Dopiero po 3-4 tygodniach maluszek zaczyna dostrzegać inne intensywne barwy: najpierw czerwony, później żółty i niebieski. Książeczki kontrastowe dla niemowląt 6m+ mogą więc mieć już bardziej skomplikowane obrazki i więcej kolorów.

 

Oczami maluszka. Pierwsza książeczka twojego dziecka (okładka twarda)

 

Książeczki dla niemowląt najczęściej mają wygodną formę harmonijki i są wykonane z grubej tektury odpornej na uszkodzenia albo z materiału, który dodatkowo pobudza zmysł dotyku. Bardzo praktyczne w użyciu są także karty kontrastowe zawieszone na plastikowym kółeczku. Każda przedstawia jeden obrazek dopasowany do wieku dziecka.

Zainteresował cię temat? Sprawdź też nasz artykuł „Karty kontrastowe dla niemowląt - jak ich używać?

 

CzuCzu. Karty kontrastowe na kółeczku 0m+

 

Książeczki sensoryczne dla niemowląt 

Zadaniem książeczek sensorycznych jest stymulowanie zmysłu wzroku, słuchu i dotyku, a więc integracja sensoryczna. Podczas zabawy, mózg małego dziecka uczy się przetwarzać i właściwie interpretować informacje, które otrzymuje od różnych zmysłów. Z tego powodu książeczki sensoryczne dla niemowląt wydają dźwięki, np. szeleszczą albo piszczą, i mają różne faktury – są gładkie, śliskie, szorstkie, włochate. Mogą być wykonane z tektury albo w całości z miękkiego materiału. Często na jednej stronie da się wyczuć pod pacami kilka rodzajów powierzchni, np. narysowany, gładki samolot ze skrzydłami z filcu. Wszystko po to, aby wzbudzić zainteresowanie dziecka, dostarczyć mu jak najwięcej doznań i zachęcić je do eksplorowania zabawki.

 

Pojazdy. Akademia Mądrego Dziecka. Poznaję dotykiem

 

Elektroniczne książeczki interaktywne 

Wyższy poziom zabawy zapewniają elektroniczne książeczki interaktywne dla niemowląt. Wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik, aby z wbudowanego głośniczka usłyszeć np. wesołą piosenkę albo odgłosy zwierząt. Dodatkową atrakcją są migające kolorowe światełka, podświetlane przyciski oraz ruchome elementy. Zabawa książeczkami interaktywnymi wspiera rozwój językowy, umiejętności motoryczne i poznawcze, a także pobudza wyobraźnię i zainteresowanie światem.

 

Trefl, VTech, Zabawka interaktywna Książeczka bajeczka

 

Edukacyjne książeczki dla dzieci 

Doskonałym przykładem aktywizujących zabawek są tradycyjne książeczki edukacyjne dla niemowląt . Choć nie są elektroniczne, nie wydają dźwięków i nie świecą feerią barw, to wciąż mogą być atrakcyjne i wartościowe. To zasługa ruchomych obrazków, które wprowadzają element zaskoczenia i wspierają logiczne myślenie. Wystarczy przesunąć paluszkiem zaznaczony punkt, aby nagle zza krzaczka wyjrzał jeleń albo by liście przykryły leśne grzyby. Tego rodzaju książeczki dla niemowląt, łatwo dostępne w Empiku, są wyjątkowo popularne wśród rodziców i uwielbiane przez najmłodszych czytelników. Wybieraj te, które nie tylko są nowoczesne, ale też zostały pięknie zilustrowane i zawierają najprostsze słowa oraz pojęcia.

 

W lesie. Pierwsze słowa. Akademia mądrego dziecka (okładka twarda)

 

Książeczki kąpielowe 

Hitem wśród dzieci są miękkie książeczki kąpielowe dla niemowląt. Są całkowicie bezpieczne i wodoodporne, więc można zabrać je ze sobą do wanny lub na basen. To świetna okazja do tego, aby wykorzystać czas spędzony w wodzie na naukę przez zabawę.

 

Książeczki kąpielowe: Mała żabka

 

Książeczki kontrastowe, sensoryczne czy interaktywne to wielkie wsparcie dla rodziców, którym zależy na prawidłowym rozwoju dziecka. Wybieraj mądrze i wspólnie czytajcie, oglądajcie, uczcie się i bawcie!

Więcej tekstów o książkach dla dzieci znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje dziecka.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com