• „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” Elena Favilli i Francesca Cavallo

Przyszłość należy do kobiet – to hasło można dziś często usłyszeć. Ale mówiąc je warto pamiętać, że także w poprzednich latach, dekadach i wiekach żyło wiele nietuzinkowych kobiet, których życie może być dziś dla nas inspirujące. Nikt nie spodziewał się takiego sukcesu serii „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek...”. Na wydanie pierwszych książek odbyła się… zbiórka crowdfundingowa. A dziś to jeden z najpopularniejszych na świecie cykli książek dla dziewczynek.
W tym tomie autorki Elena Favilli i Francesca Cavallo zebrały historie stu kobiet, które zna cały świat. Znalazły się wśród nich i królowa Elżbieta i Serena Williams. A opowieści o ich życiu ilustrują piękne rysunki.

opowieści na dobranoc

 

  • „Sprawa zaginionego markiza. Enola Holmes. Tom 1” Nancy Springer

Wszyscy znamy słynnego detektywa Sherlocka Holmesa, przed którym żadna zagadka nie miała tajemnic. Autorka Nancy Springer pokazuje nam inną, ale równie przenikliwą postać z tej rodziny – młodszą siostrę Sherlocka – Enolę. Nie zgadzając się na świat wokół niej -Enola wyrusza w podróż. Jednak do jej samotnej wędrówki dołącza młody markiz… Co stało się dalej? Warto przeczytać cykl o Enoli, a potem zobaczyć jak został przeniesiony na platformę Netflix. W roli głównej występuje Millie Bobby Brown.

Enola Holmes

 

  • „Mademoiselle Coco” Michelle Marly

To, jak swobodnie dziś możemy się ubierać, zawdzięczamy właśnie jej. Coco Chanel zrewolucjonizowała modę. Zachowując kobiecość i elegancję, dodała damskim strojom praktyczności – to dzięki niej nosimy spodnie. A zapach Chanel nr 5 jest dziś jednym z najpopularniejszych na świecie.
Jednak jej droga na szczyt nie była usłana różami. Jak wyglądało życie i dochodzenie do sławy Coco Chanel? Jakie trudności pokonała? To wszystko przedstawia autobiograficzna książka Michelle Marly.

Coco Chanel książka

 

  • „Stryjeńska. Diabli nadali” Angelika Kuźniak

Jej cykle „Tańce polskie”, „Pastorałka”, „Bożki słowiańskie” zachwycają do dziś. Techniki, w których pracowała najczęściej to tempera, litografia, rysunek czy plakat. Możemy je podziwiać nie tylko w albumach z przedrukami prac plastycznych, ale niektóre z nich też na pięknych kompletach talerzy, wazonach. Zofia Stryjeńska dekorowała również pomieszczenia, jej prace były np. w Wedlu.
Ale to efekty jej talentu. A co musiała zrobić, żeby go rozwinąć? W świetnej, reporterskiej książce autorstwa Angeliki Kuźniak, przemierzamy świat razem z Zofią. Zachętą do poznania jej życiorysu niech będzie ten fakt: aby studiować malarstwo w Monachium… przebrała się za mężczyznę. I została zdemaskowana dopiero po roku!

Stryjeńska książka

 

  • „Moja historia” Michelle Obama

- Moją siostrę zna dziś cały świat – tak filmie Netfliksa pokazującym tournée promujące książkę „Moja historia” mówił Craig Robinson, brat Michelle Obamy. I rzeczywiście tak jest. Niezwykle ambitna dziewczyna, ze skromnej rodziny, która niejednokrotnie doznała dyskryminacji, która usłyszała, że studia prawnicze powinna sobie odpuścić, jest dziś jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. I mimo że ma już tę pozycję, to nie osiada na laurach. A jak wyglądała jej droga? Z czym musiała się mierzyć? Jak radziła sobie z przeciwnościami losu? O tym opowiada jej autobiografia, jedna z najchętniej czytanych książek na całym świecie.

Michelle Obama

 

  • „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” Anna Kowalczyk

W angielskim, który jest językiem bardzo plastycznym i szybko reagującym na zmiany społeczne, istnieje słowo „herstory” – to odpowiedź na „history”, taki opis dziejów, w którym główną rolę odgrywają mężczyźni, a kobiety są w nim marginalizowane. „Herstory” to opis doceniający wkład kobiet w rozwój świata. W tym nurcie powstaje coraz więcej książek, w kolejnych językach, krajach i kulturach. I taka jest „Brakująca połowa dziejów…” Anny Kowalczyk z ilustracjami Marty Frej. Dowiemy się z niej i o rzeźbiarce Katarzynie Kobro, aktorce Helenie Modrzejewskiej, ale też o królowej Bonie Sforzy czy posłance Zofii Moraczewskiej.

Brakująca częśc historii herstory

 

  • „Cwaniary” Sylwia Chutnik

W twórczości Sylwii Chutnik temat kobiet jest tematem kluczowym. Autorka ma niezwykłe ucho do kobiecych opowieści, potrafi zauważyć nieoczywiste tematy czy pokazać siłę bohaterek tak, by czytelnik i czytelniczka rzeczywiście dostrzegła ich moc. I to niezależnie czy opisuje je w felietonie czy przekłada na literacką fikcję. Tak jest w „Cwaniarach”. Kim są bohaterki powieści? To kobiety, które tworzą mokotowski gang.

Sylwia Chutnik

 

  • „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim” Matilda Gustavsson

Kiedy nadchodzi ogłoszenie nagrodzonych Nagrodą Nobla oczy całego świata zwrócone są w stronę Szwecji. To chyba jedyne takie wyróżnienie, które stara się zbierać laureatów z całego globu, przegląda dokonania ludzi pracujących w najodleglejszych zakątkach. I wydaje się być bez skazy. No właśnie, „wydaje się”. Kilka lat temu wybuch skandal. Ujawniono korupcję i nadużycia. W wyniku tego w 2018 roku nie przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (dlatego rok później przyznano dwie nagrody: Oldze Tokarczuk i Peterowi Handke).
Na czym polegały te nadużycia? Jak mogło do nich dojść w tak wydawałoby się krystalicznej organizacji? Wstrząsającą prawdę odsłania reportaż Matildy Gustavsson.

Nobel skandal

 

  • „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” Olga Wiechnik

W szkole raczej o nich nie usłyszymy. Co więcej, kiedy zaczęły piastować swoje stanowiska, nie było na ich finkcję dobrego słowa. Dziś mówimy: posłanki. Wtedy: posełki. Osiem kobiet, które pracowały w pierwszym sejmie zawiązanym pod odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Kim były? O co walczyły? Czy zgadzały się ze swoimi partiami, czy może były w stanie znaleźć porozumienie ponad podziałami? Ich niezwykłe losy i przecieranie szlaków przyszłym, jak to dziś mówimy: polityczkom, opisuje Olga Wiechnik.

Posełki okładka

 

  • „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood

To chyba najsłynniejsza obecnie książka dotycząca tematyki kobiet. Margaret Atwood stworzyła w niej wizję świata, który kobiety tłumi i wykorzystuje jako podrzędne mu postaci, tzw. podręczne. Warto pamiętać, że książka powstała w latach 80., ale to teraz za sprawą serialu HBO została spopularyzowana. Kultowa stała się zarówno sama opowieść, jak i charakterystyczny strój bohaterek: białe czepki i czerwone peleryny, który można zobaczyć w wielu miejscach świata, w których kobiety walczą o swoje prawa. Warto też zajrzeć do najnowszej książki Margaret Atwood, dalszego ciągu „Opowieści…”, czyli do „Testamentów”.

Atwood okładka

 

Więcej książek, w których kobiety grają ważne role, znajdziecie w sekcji Czas kobiet.