Zanim jednak rozpoczęła się sama gala, relację z czerwonego dywanu, transmitowaną na naszym facebookowym profilu przeprowadzili Karolina Gilon i Piotr Grabarczyk.
„Nie ukrywam, po cichu liczę na to, że dzisiaj wygram” - przyznała w rozmowie Blanka Lipińska, nominowana w kategorii Literatury Obyczajowej za finałową część swojej trylogii, „Kolejne 365 dni”. „To ogromne wyróżnienie i ogromny zaszczyt” - mówiła Roksana Węgiel, nominowana za album pop/rock. „Ciężko mi czasem uwierzyć w to wszystko, co się wokół mnie dzieje” - dodała młoda wokalistka, która na czerwonym dywanie odebrała platynową płytę za krążek „Roksana Węgiel”. Gilon i Grabarczyk rozmawiali także m.in. z Rafałem Zawieruchą, czyli odtwórcą roli Romana Polańskiego w ostatnim filmie Quentina Tarantino - „Pewnego razu… w Hollywood” oraz członkami zespołu Inhaler, czyli międzynarodową gwiazdą muzyczną wydarzenia.

 

 

Warto także pamiętać, że tegoroczna edycja plebiscytu znacząco różni się od poprzednich, a to za sprawą nagrody Odkrycia Empiku, przyznawaną przez jury składające się z ekspertów i autorytetów w danej kategorii. Niezależna od wyników sprzedaży, wskazująca publiczności twórców oryginalnych, bezkompromisowych i takich, których twórczość po prostu warto śledzić. Odkrycia Empiku wręczono w trzech kategoriach: Muzyki (jury w składzie: Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Grupy Empik: Dominik Sadowski i Anna Żurek, Literatury (Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku: Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz) oraz Filmu (Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku: Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska).

Gala rozpoczęła się od występu Krzysztofa Zalewskiego, Ani Dąbrowskiej i Miuosha, będącego jednocześnie dyrektorem muzycznym całego wydarzenia. Zaprezentowali się wspólnie w wielkim hicie wokalistki, „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”. Gości i widzów powitali prezes Empiku Ewa Szmidt-Belcarz oraz jak zawsze skrzący ironicznym humorem Marcin Prokop. „Co prawda do Walentynek zostało jeszcze kilka dni, ale my już dziś dowiemy się, kto był miłością Polaków w roku 2019” - zapowiedział dziennikarz. „W 2019 roku mieliśmy wiele zaskoczeń. Przede wszystkim młodzi twórcy byli w wyjątkowo wysokiej formie” - wtórowała mu Szmidt-Belcarz. „Coraz bardziej przyciągają nas nowe zjawiska artystyczne. Szczególnie te, które wzruszają, bawią i pozwalają nam realizować nasze pasje”.

Wręczenie nagród w kategorii Muzyka poprzedził występ Beaty Kozidrak i Miuosha, którzy wykonali utwór „Miasto szczęścia”, zaś same statuetki wręczał Dawid Podsiadło, zeszłoroczny laureat Bestsellerów. I tak, w kategorii „Pop/rock” zwyciężczynią okazała się Roksana Węgiel za swoją debiutancką płytę; w kategorii „Hip-hop” nagrodę odebrał Sokół za album „Wojtek Sokół”, zaś w kategorii „Muzyka filmowa” – Rafał Sielawa, kompozytor muzyki do filmu „Proceder. Żyj aż do bólu”.

 

„Proceder:  Żyj aż do bólu” Chada
 

Muzycznym Odkryciem Empiku okrzyknięto zaś Hanię Rani - za „kompozytorski talent i wykonawczy kunszt”, jak uzasadniał na scenie Piotr Metz. „Chciałam przede wszystkim podziękować moim rodzicom, przyjaciołom i sąsiadom, bo od 23 lat bardzo im przeszkadzam” - mówiła zwyciężczyni.
 

 

Zanim poznaliśmy laureatów w kategorii Literatury, na scenie zaprezentowali się Piotr Rogucki i Kuba Karaś, którzy wykonali singiel „Bolesne strzały w serce”, promujący ich wspólny projekt oraz płytę „Ostatni bastion romantyzmu” oraz Hania Rani i Ten Typ Mes, którzy zagrali razem utwór „Jak nikt”. Statuetki wręczała zaś Dorota Wellman, czyli, jak powiedział sam Marcin Prokop „osoba, która ma w domu kilka tysięcy książek i która wie o mnie wszystko”. W kategorii Literatury pięknej nagrodę otrzymał Mario Escobar za „Kołysankę z Auschwitz”, w kategorii Kryminał/sensacja/thriller Alex Michaelides za „Pacjentkę” (w tłumaczeniu Agnieszki Wyszogrodzkiej-Gaik), zaś w kategorii Literatury dziecięcej - Andrzej Maleszka za kolejną część serii „Magiczne drzewo. Pióro T-rexa”. Zaskoczenia nie było w kategorii Literatury obyczajowej, gdzie triumf święciła Blanka Lipińska. „Chciałabym bardzo podziękować moim fanom, bo zdaję sobie sprawę, że bez was Blanka Lipińska to są dwa wyrazy, które absolutnie nic nie znaczą, a wy sprawiacie, że mogę spełniać marzenia” - mówiła autorka.

Kolejnym artystą, który pojawił się na Bestsellerowej scenie był Mrozu w piosence „Aura”, a zanim poznaliśmy nagrody w kategorii audiobooków, Mariusz Bonaszewski, jeden z najbardziej uznanych polskich aktorów, który wystąpił m.in. serialu audio „Chaos”, zaprezentował widzom fragment swoich możliwości. „Nawet, gdyby czytał instrukcję obsługi glebogryzarki, brzmiałoby to dramatycznie. To jest skala jego mistrzostwa!” - skomentował Marcin Prokop, a nagrodę w tej kategorii otrzymała „Pacjentka” Alexa Michaelidesa.

 

„Pacjentka”  Alex Michaelides

 

Następnie mieliśmy okazję zobaczyć - i, co najważniejsze, posłuchać - najnowszego singla Artura Rojka z wyczekiwanej, solowej płyty „Kundel”, a także poznać Odkrycie Empiku w dziedzinie Literatury. Otrzymała ją Dominika Słowik, autorka powieści „Zimowla”. „Obrady były bardzo burzliwe i już nie jesteśmy wszyscy przyjaciółmi, ale udało się nam wybrać to jedno nazwisko” - mówiła Anna Dziewit-Meller. Nagrodę przyznano za „świeży, bogaty język, wciągający czytelnika w równie realistyczny, co magiczny świat lokalnej rzeczywistości”. „Chciałam, dla odmiany, podziękować moim czytelnikom, którzy są wspaniali i z wielką otwartością przyjęli „Zimowlę”. Z każdym nowym odczytaniem ta książka staje się bogatsza. Dziękuję Wam za to, że czytacie, co wcale nie jest dzisiaj takie oczywiste”.

 

„Zimowla”  Dominika Słowik
 

Tegoroczną zagraniczną gwiazdą - „artystą dewizowym”, jak określił to Marcin Prokop - był zespół Inhaler (na którego czele stoi Elijah Hewson, syn Bono z U2). Młodzi artyści wykonali swój najnowszy singiel, „We Have to Move On”. Przed ogłoszeniem wyników w kategorii filmowej zobaczyliśmy także duet Ani Dąbrowskiej i Krzysztofa Zalewskiego w piosenkach z obrazów „Kurier” i „1800 gramów”. Statuetki wręczała Grażyna Torbicka. I tak, w kategorii Filmu animowanego nagrodzony został „Jak wytresować smoka 3”, zaś w kategorii Filmu fabularnego - „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. „Chciałem podziękować publiczności, która kupiła bilety, która kupiła płyty, chciałem podziękować wszystkim, z którymi miałem przyjemność zrobić ten film” - mówił nagrodzony reżyser. Odkryciem Empiku w kategorii Filmowej „za reżyserską precyzję oraz wiwisekcję zachowań człowieka” - z rąk Romy Gąsiorowskiej i Tomasza Raczka - otrzymał Bartosz Kruhlik za „Supernovą”. „Ale kosmos! Bardzo dziękuję mojej ekipie, będę im dziękował do końca świata!” – mówił zaskoczony laureat.

 

„Kler”  Wojciech Smarzowski
 

Ostatnią przyznaną wczoraj nagrodą było Wydarzenie Roku, a wręczająca ją Ewa Szmidt-Belcarz stwierdziła, że tu zaskoczenia być nie może, gdyż jedno konkretne zjawisko zdominowało polską kulturę w roku 2019 – a był to oczywiście Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Pisarka otrzymała wyróżnienie „za wykład noblowski i efekt Nobla”.
„Po 23 latach znowu o polskiej literaturze jest głośno: polska pisarka, kobieta, otrzymała nagrodę Nobla, a jej powieści poszybowały na szczyty popularności wszystkich rankingów”. Statuetkę w imieniu autorki odebrał jej syn, Zbyszko Fingas. „Mam nadzieję, że te książki dostarczyły wiele radości i trochę refleksji” - podsumował.

Ostatnim występem wieczoru, który porwał publiczność, był duet Beaty Kozidrak i Natalii Nykiel, które zaprezentowały się razem w wielkim hicie Bajmu, „Co mi panie dasz”.

A oto pełna lista laureatów:

LITERATURA

LITERATURA PIĘKNA:

Emigracja – Malcolm XD

Kołysanka z Auschwitz – Mario Escobar (tłum. Patrycja Zarawska)

Koniec samotności – Janusz Leon Wiśniewski

Serotonina – Michel Houellebecq (tłum. Beata Gepert)

Teoria opanowywania trwogi – Tomasz Organek

 

LITERATURA OBYCZAJOWA:

Kolejne 365 dni – Blanka Lipińska

Riverdale. Dzień wcześniej – Micol Ostow (tłum. Marek Cieślik)

Trzy kroki od siebie – Rachael Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Iaconis (tłum. Maciej Potulny)

Zjazd absolwentów – Guillaume Musso (tłum. Joanna Prądzyńska)

Zranić marionetkę – Katarzyna Grochola

 

KRYMINAŁ/SENSACJA/THRILLER:

Listy zza grobu – Remigiusz Mróz

Nóż. Harry Hole – Jo Nesbø (tłum. Iwona Zimnicka)

Pacjentka – Alex Michaelides (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik)

Pozwól mi wrócić – B.A. Paris (tłum. Magdalena Koziej)

Złota klatka – Camilla Läckberg (tłum. Inga Sawicka)

 

LITERATURA DLA DZIECI:

Banda czarnej frotte – Justyna Bednarek

Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu – Jeff Kinney (tłum. Joanna Wajs)

Magiczne drzewo. Pióro T-rexa – Andrzej Maleszka

Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni – Prune de Maistre (tłum. Iwona Banach)

Smocza straż. Gniew Króla smoków – Brandon Mull (tłum. Rafał Lisowski)

 

AUDIOBOOK:

Becoming. Moja historia – Michelle Obama (tłum. Dariusz Żukowski); czyta Agata Kulesza

Chaos – oryginalny serial audio Empik Go na podstawie „Szczurów Wrocławia” Roberta J. Szmidta; występują: Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Marian Dziędziel, Krzysztof Czeczot;

Listy zza grobu – Remigiusz Mróz; czyta Marcin Dorociński

Pacjentka – Alex Michaelides (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik); czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński

Tatuażysta z Auschwitz – Heather Morris (tłum. Katarzyna Gucio); czyta Filip Kosior

 

ODKRYCIE EMPIKU - LITERATURA

Joanna Gierak-Onoszko – 27 śmierci Toby'ego Obeda

Olga Gitkiewicz – Nie zdążę

Jakub Małecki – Horyzont

Adam Robiński – Kiczery. Podróż przez Bieszczady

Dominika Słowik – Zimowla

 

MUZYKA

POP/ROCK:

Helsinki – Daria Zawiałow

Kolor cafe: Przeboje włoskie i francuskie – Michał Bajor

Map of the Soul: Persona – BTS

Roksana Węgiel – Roksana Węgiel

When We All Fall Asleep, Where Do We Go? – Billie Eilish

 

HIP-HOP:

Chudy chłopak – Kali / Magiera

Instrukcja obsługi świrów – O.S.T.R.

Mr Kękę – Kękę

Pocztówka z WWA, Lato ’19 – Taco Hemingway

Wojtek Sokół – Sokół

 

MUZYKA FILMOWA:

Ikar. Legenda Mietka Kosza muzyka z filmu – Leszek Możdżer

Kraina lodu 2 muzyka z filmu

Last Christmas muzyka z filmu

Pewnego razu...w Hollywood muzyka z filmu

Proceder. Żyj aż do bólu muzyka z filmu “Proceder”

 

ODKRYCIE EMPIKU - MUZYKA

Enchanted Hunters – Dwunasty Dom

Ralph Kaminski – Młodość

Król – Nieumiarkowania

Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta Esja

SCHAFTER – Audiotele

 

FILM

FILM FABULARNY:

Avengers: Koniec gry – reż. Anthony i Joe Russo

Bohemian Rhapsody – reż. Bryan Singer

Green Book – reż. Peter Farelly

Kamerdyner – reż. Filip Bajon

Kler – reż. Wojtek Smarzowski

 

FILM ANIMOWANY:

Hotel Transylwania 3 – reż. Genndy Tartakovsky

Jak wytresować smoka 3 – reż. Dean DeBlois

Król Lew – reż. Jon Favreau

Sekretne życie zwierzaków domowych 2 – reż. Chris Renaud

Spider-Man Uniwersum – reż. Bob Persichetti

 

ODKRYCIE EMPIKU - FILM

Piotr Adamski - Eastern

Kalina Alabrudzińska - Nic nie ginie

Łukasz Kośmicki - Ukryta gra

Bartosz Kruhlik - Supernova

Tomek Popakul - Acid Rain

 

WYDARZENIE ROKU:

Olga Tokarczuk - Wykład Noblowski i efekt Nobla w Polsce