Wśród nominowanych do Odkryć Empiku 2019 w kategorii muzyka znaleźli się: Enchanted Hunters za płytę „Dwunasty dom”, Ralph Kaminski za płytę „Młodość”, Król za płytę „Nieumiarkowania”, Hania Rani za płytę „Esja” oraz towarzyszącą jej trasę koncertową, Schafter za płytę „Audiotele”.

Kto otrzyma nagrodę dowiemy się 4 lutego podczas gali Bestsellery Empiku, ale już wiedzą to jurorzy Monika Brodka, Piotr Metz, Dominik Sadowski, Agnieszka Szydłowska oraz Anna Maria Żurek. Jak przebiegało ich głosowanie?

Enchanted Hunters „Dwunasty dom” (CD i mp3)

Wybór spośród nominowanych sprawił jurorom trudność, co przyznał Piotr Metz: - Nie lubię sytuacji, w których muszę wybrać spośród – jak w tym wypadku pięciu - bardzo różnych wykonawców, ponieważ ta piątka jest bardzo trudna do porównywania.

Ralph Kaminski „Młodość” (CD, mp3, Płyta Analogowa)

Podobnie więc, jak poprzednie obrady – związane z wyłonieniem zwycięzców w kategorii literatura i film – tak i to spotkanie cechowała początkowa niejednomyślność i gorąca dyskusja, analiza bardzo ciekawych dokonań nominowanych młodych artystów. Podkreślała to, podsumowując obrady, Agnieszka Szydłowska: - Była to dla mnie sytuacja o tyle trudna, że wszystkie nominowane płyty to są płyty artystów, których znam od lat i bardzo cieszą mnie ich kolejne kroki, więc trudno było wybrać tę jedną osobę. Mam jednak wrażenie, że zwyciężyło przekonanie, że warto stawiać na artystów, którzy może nie są komercyjni i nie stroją się w pióra, ale uważają, że w sztuce poza wyrażaniem siebie ważne jest też to, żeby robić coś dla innych.

Król „Nieumiarkowania” (CD, mp3, Płyta Analogowa)

Na koniec, pomimo początkowych różnic, zapadła jednomyślna decyzja, którą zdaniem Moniki Brodki można podsumować krótko: - Zwyciężyła jakość, na pewno też uniwersalność, a równocześnie ulotność.

Esja - Rani Hania

Hania Rani „Esja” (CD, Płyta Analogowa)

Zdaniem Piotra Metza nagroda Odkryci Empiku 2019 będą miały wielu beneficjentów, nie tylko laureata: - Zwycięzcy z pewnością będą odkryciem dla samych klientów odwiedzających Empik, a jest to chyba najbardziej uniwersalna publiczność w Polsce, dlatego tego typu nagroda jest nie do przecenienia.

Schafter „Audiotele” (CD, mp3)

 

Szczegółowe informacje o nominacjach znajdziecie na: https://www.empik.com/bestselleryempiku