// JURY ODKRYĆ EMPIKU //

Literatura

Joanna Bator

// Joanna Bator

Pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść Piaskowa góra (2009). Jej „wałbrzyska trylogia” - Piaskowa Góra (2009), Chmurdalia (2010) oraz Ciemno, prawie noc (2012) - jest tłumaczona na wiele języków. Powieść Ciemno, prawie noc zdobyła w 2013 roku nagrodę Nike. Za Chmurdalię Bator otrzymała w 2014 szwajcarską Spycher Prize, a w 2017 uhonorowana została za całokształt twórczości niemiecką Nagrodą Literacką im Stefana Heyma oraz niemiecką Nagrodą Literacką Usedomer. W 2018 otrzymała niemiecką Nagrodą Literacką im. H. Hessego. Jej najnowsza powieść to Gorzko, gorzko (2020). Mieszka w Podkowie Leśnej. Jej pasją jest bieganie.

Foto. Magda Hueckel

Wojciech Chmielarz

// Wojciech Chmielarz

Pisarz, dziennikarz, scenarzysta. Twórca cyklu kryminałów o komisarzu Jakubie Mortce (m.in. Podpalacz, Farma Lalek, Cienie), cyklu gliwickiego (Wampir, Zombie) oraz thrillerów psychologicznych: Żmijowisko (zekranizowane jako serial przez Canal+), Rana i Wyrwa. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał 2014 roku. Jednak przede wszystkim czytelnik, który nieustannie szuka nowych wrażeń i podziwia autorów, którzy próbują zrobić coś nowego lub coś inaczej.

Marcin Maćkiewicz

// Marcin Maćkiewicz

Menadżer działu eventów w Empiku. Wraz z zespołem produkuje rocznie dziesiątki wydarzeń z udziałem gości ze świata kultury i rozrywki, od spotkań autorskich (#premieraonline) przez festiwale (Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury), targi (Wirtualne Targi Książki) aż po widowiska telewizyjne (Bestsellery Empiku). Obecnie głównie online. Nałogowy czytelnik śledzący nowości i ceniący klasyki. Manager kultury związany wcześniej m.in. z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Festiwalem Malta i Komuną/Warszawa. W wolnych chwilach lubi zgubić się w lesie.

Ewa Sołek

// Ewa Sołek

Menadżer działu Książka w Empiku. Nigdy nie wyobrażała sobie pracy, która nie byłaby związana z jej pasją – książkami, dlatego studiowała Bibliotekoznawstwo. Jest na bieżąco ze wszystkimi nowościami, bo to ona odpowiada za ofertę książek w Empiku. Posiada tajemniczy zmysł, który pozwala jej przewidywać, które książki pokochają czytelnicy, a sama nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania choćby jednej strony. Albo rozdziału. Czy też całej książki.

Natalia Szostak

// Natalia Szostak

Natalia Szostak - dziennikarka "Gazety Wyborczej" i "Książek. Magazynu do czytania", z wykształcenia iberystka. W wolnych chwilach pisze opowiadania. Oprócz książek lubi jeszcze psy.

Muzyka

Beata Kozidrak

// Beata Kozidrak

Ikona polskiej muzyki, wokalistka, kompozytorka oraz autorka tekstów. Zdobyła wszystkie najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane w Polsce. Wylansowała setki przebojów, które na stałe zapisały się na listach polskiej muzyki. Jej głównym żywiołem jest scena, a odwaga i doświadczenie pozwalają bawić się muzyką. Dlatego z przyjemnością współpracuje z różnymi artystami, dzięki czemu rozwija się i zaskakuje swoich fanów. Ostatnio, we współpracy z Duitem, stworzyła piosenkę "Bliżej", która opowiada o jej rodzinnym Lublinie. W zdumienie wprawiła też rapując w Hot 16 Challenge czy przedstawiając nową wersję hip hopowego "Bez ciśnień" Zipery.

Tomasz Organek

// Tomasz Organek

Muzyk, wokalista, prozaik. Ukończył filologię angielską na UMK w Toruniu, studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Lider i założyciel grupy ØRGANEK. Laureat czterech Fryderyków oraz wielu prestiżowych nagród. Dyrektor muzyczny cyklu Męskie Granie w latach 2016, 2017. Autor tekstów piosenek, opowiadań, felietonów oraz powieści pt. Teoria Opanowywania Trwogi (W.A.B.)

Foto. Karol Kacperski

Dominik Sadowski

// Dominik Sadowski

Od pięciu lat łączy pasję i wykształcenie, kierując działem Muzyki w Empiku. Razem ze swoim zespołem uważnie śledzi trendy, analizuje wybory klientów dbając o to, aby różnorodny wachlarz gustów znalazł odzwierciedlenie na empikowej półce. Pracę w Empiku zaczynał 15 lat temu, jeszcze jako student. Fan wielu gatunków muzycznych i podróży, co łączy na szlaku tras koncertowych ulubionych artystów.

Agnieszka Szydłowska

// Agnieszka Szydłowska

Pani od kultury. Opowiada o kulturze w radiu i telewizji, a ostatnio także w internecie. Przez lata związana z radiową Trójką i TVP Kultura obecnie przygotowuje autorskie audycje dla newonce radio. Autorka podcastu "Nagrywki Pani Szydłowskiej", który jest ekskluzywną produkcją Empik Music.

Foto. Oskar Szdzuij /newonce

Anna Maria Żurek

// Anna Maria Żurek

COO i Współtwórczyni Going. W bileterii Empiku odpowiedzialna za relacje z Partnerami i kluczowymi Klientami, wizerunek marki oraz HR. Absolwentka Polonistyki i Kulturoznawstwa na UW, z wykształcenia i zamiłowania organizatorka wydarzeń kulturalnych, muzycznych i kulinarnych. Związana od lat z niezależną sceną elektroniczną i hiphopową. Współwłaścicielka i twórczyni marki eventów foodtruckowych Żarcie Na Kółkach. Prywatnie fanka escape roomów, mama przedszkolaka i pierwszoklasisty.

Film

Grażyna Torbicka

// Grażyna Torbicka

Dziennikarka, krytyk filmowy, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. W latach 1996-2016 autorka programu tv “Kocham Kino” oraz licznych reportaży o tematyce kulturalnej. W 2016 roku odeszła z TVP. Od 2007 roku współtwórczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Moderatorka konferencji prasowych na Festiwalu Filmowym w Wenecji i autorka wieczorów filmowych na festiwalu w Taorminie. Członkini jury na festiwalach w Berlinie, Cannes, Bari. W Radiu Zet prowadzi audycję ”Kocham Cię Kino”.

Foto. L'Oreal Polska

Agnieszka Stępień

// Agnieszka Stępień

Menedżerka kategorii FILM w Empiku. Przyszła na świat, kiedy na ekrany polskich kin wchodził kultowy dziś „Och, Karol”. Pracę w Empiku rozpoczęła w dniu premiery pierwszej części „Madagaskaru”, stanowisko menedżerki kategorii film pełni od premiery DVD „Avatara”. W międzyczasie studiowała filmoznawstwo. Od zawsze pasjonuje się kinem – tam też najczęściej spędza wakacje. Jak nie ogląda, to czyta (fantastykę i reportaże dla kontrastu), jak nie czyta (i nie ogląda), to walczy z apokalipsą zombie (najczęściej na PS4). Bezgranicznie kocha Davida Lyncha, Władysława Pasikowskiego i Quentina Tarantino.

Maciej Stuhr

// Maciej Stuhr

Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i studia aktorskie w krakowskiej PWST. Zadebiutował na dużym ekranie u Krzysztofa Kieślowskiego w „Dekalogu X” jako 13-latek. Szybko stał się wszechstronnym aktorem realizującym się w filmie i teatrze. W latach 2008-2019 współtworzył zespół Nowego Teatru. U Krzysztofa Warlikowskiego zadebiutował w 2007 roku w przedstawieniu „Anioły w Ameryce”. Od tamtej pory stworzył role, które weszły do kanonu polskiego teatru m.in. w „(A)pollonii”, „Końcu” i „Francuzach”. Występował także w spektaklach m.in. u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Smolar. Od dekady występuje u boku Krystyny Jandy w przestawieniu „Boska”. Za rolę w filmie „33 sceny z życia” otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Ostatnie lata przyniosły zróżnicowane kreacje w „Obławie” Marcina Krzyształowicza, „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego, filmach Wojtka Smarzowskiego, międzynarodowej koprodukcji „Czerwony kapitan” Michala Kollara czy filmie "Sala Samobójców. Hejter" Jana Komasy. Jest członkiem Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Reżyseruje spektakle oraz filmy krótkometrażowe. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Złotego Krzyża Zasługi.

Małgorzata Szumowska

// Małgorzata Szumowska

Jedna z najważniejszych polskich współczesnych reżyserek, mająca doświadczenie zarówno w fabule, jak i dokumencie. Wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą. Ukończyła Wydział Reżyserii PWSFTiT w Łodzi. Nakręcona w 1997 roku „Cisza” wpisana została na listę czternastu najlepszych etiud w historii łódzkiej Filmówki. Pełnometrażowy fabularny debiut „Szczęśliwy człowiek” (2000) nominowany był do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Odkrycie roku”. Sukces ten powtórzył film „Ono” (2004), pokazywany m.in. w konkursie Sundance Film Festival. Za „33 sceny z życia” (2008) Szumowska, obok wielu laurów w Polsce, uhonorowana została Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Locarno. Głośno było też o jej kolejnym filmie „Sponsoring” (2011), w którym główne role zagrały Juliette Binoche i Joanna Kulig. Jej filmy od lat doceniane są na Berlinale, czego najlepszym dowodem dwa Srebrne Niedźwiedzie – za reżyserię „Body/Ciało” (2015), Wielka Nagroda Jury za „Twarz” (2017) oraz nagroda Teddy za „W imię…” (2013). W 2019 roku nakręciła swój anglojęzyczny debiut – film „Córka boga”, który pokazywany był na festiwalach w Toronto, San Sebastián i Londynie. Właśnie zakończyła prace nad krótkometrażowym filmem dla Miu Miu oraz pełnometrażowym filmem „Śniegu już nigdy nie będzie”. to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Foto. Zuza Krajewska

Izabela Szymańska

// Izabela Szymańska

W Empiku od dwóch lat zachęca do czytania, oglądania, słuchania oraz rozwijania wielu innych zainteresowań, a robi to w ramach „Empik Pasje. Magazyn online”. Wcześniej przez kilkanaście lat opisywała kulturalne życie Warszawy i Polski jako dziennikarka stołecznej redakcji „Gazety Wyborczej” oraz „Co Jest Grane”. Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi, w tym z „Dużym Formatem”, „Wysokimi Obcasami”, „Zwierciadłem” czy domem produkcyjnym Vision House.

Partner:
Patron medialny:
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.