Spis treści:

  1. Oświetlenie w pokoju dziecka – lampka biurkowa to podstawa
  2. Lampka na biurko dziecka – najbezpieczniejsze rozwiązanie
  3. Jaka lampka na biurko dla dziecka sprawdzi się najlepiej?
  4. Lampka biurkowa dla dziecka – dodatkowe cechy
  5. Lampka na biurko dla dziecka – jaką wybrać?
  6. Co oprócz lampki na biurko dla dziecka?

Dla dzieci świat jest fascynujący – ale odkrywanie go z perspektywy biurka niekoniecznie jest ich ulubionym zajęciem. Wielu rodziców ma problem z tym, aby zachęcić dzieci do odrabiania lekcji – te wolą się bawić czy biegać po podwórku. Jeśli jednak stworzy się im ku temu odpowiednie warunki, z pewnością będzie to łatwiejsze. Biurko z fantazyjną podkładką, korespondujące z zainteresowaniami malucha, ciekawe naklejki, tablica – wszystko to może składać się na przyjazne środowisko dla dziecka. Nie zapominajmy również o właściwie dobranej lampce do pokoju dziecięcego, która w dużej mierze determinuje komfort użytkowania biurka.

Oświetlenie w pokoju dziecka – lampka biurkowa to podstawa

Większość dzieci boi się ciemności, dlatego ich pokój powinien być wyposażony w odpowiednią ilość lamp i lampek, które pozwolą poczuć się w pomieszczeniu bezpiecznie i komfortowo. Nawet gdy zasypiają, warto wpiąć do kontaktu małą lampkę, oswajającą niepokojącą ciemność. Ale to nie wszystko – dzieci muszą również mieć odpowiedni dostęp do światła podczas odrabiania lekcji i zabawy. Zwłaszcza w pierwszym przypadku, gdy maluch siedzi przy biurku, lampka biurkowa znajdująca się w pobliżu to podstawa – światło z centralnej lampy wiszącej jest zbyt rozproszone i nie dociera do niego w dostatecznym natężeniu.

Lampka na biurko dziecka – najbezpieczniejsze rozwiązanie 

Umieszczenie na biurku odpowiednio dobranej lampki pozwoli dziecku czytać, pisać i rysować bez wytężania wzroku. Dlaczego to takie ważne? Powód jest prosty – długotrwałe męczenie wzroku może prowadzić do odczuwania dyskomfortu, a nawet jego pogorszenia lub powstania wady.

Jaka lampka na biurko dla dziecka sprawdzi się najlepiej?  

Wybierając lampkę na biurko dla ucznia, należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Które aspekty najbardziej na nią wpływają?

  • Możliwość regulacji wysokości – dzieci rosną dość szybko, a wymienianie lampki co rok lub dwa nie jest zbyt opłacalne. Warto już w pierwszych latach życia sprawić maluchowi lampkę, którą łatwo można wydłużyć. To gwarancja wieloletniego użytkowania.
  • Możliwość dopasowania kąta odchylenia lampki – w zależności od tego, jaką czynność wykonuje dziecko i z jakich materiałów korzysta, kąt odchylenia może być różny. Aby mogło komfortowo pracować zarówno z książką, jak i pracami plastycznymi o dużej powierzchni, warto zadbać o lampkę z regulacją kąta odchylenia.
  • Regulacja natężenia światła – kolejna istotna funkcja, którą powinna zawierać każda dobra lampka na biurko dla ucznia. Często lampki świecą bardzo mocno, drażniąc wrażliwy wzrok dzieci. Ponadto, innego poziomu natężenia światła wymaga biała strona wykonana z lśniącego papieru, a jeszcze innego – ciemna ilustracja. Dlatego lampka biurkowa z regulacją natężenia światła z pewnością okaże się świetnym wyborem.

Lampka biurkowa dla dziecka – dodatkowe cechy 

Oprócz funkcjonalnych cech warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje lampki. Na rynku można znaleźć modele 2w1, łączące w sobie cechy lampki biurkowej i nocnej, która daje miłe, delikatne światło, idealne, by wyciszyć się po całym dniu.

Warto zwrócić uwagę również na dobór samej żarówki. Te LED-owe są energooszczędne, jednak niekoniecznie zalecane dla dzieci, ponieważ płynące z nich światło jest lekko przytłumione, co nie przysłuży się dziecięcemu wzrokowi. Liczy się również kolor światła. To białe jest bardziej agresywne i może męczyć oczy. Lepiej wybrać cieplejszy odcień.

Lampka na biurko dla dziecka – jaką wybrać? 

Koncentrując się na funkcjonalności, nie zapominajmy, że dla maluchów najbardziej liczy się wizualna atrakcyjność lampki. Dlatego dobierając model idealny, zwróć również uwagę na jego fantazyjność, kolor i kształt. Intensywne barwy i wzorki – to właśnie za to maluchy pokochają lampkę, a nie za możliwość regulacji. Każdy gadżet na biurku po prostu musi się podobać. Wybierzmy więc coś, co pasuje do designu pokoju dziecka i jego gustu.

Co się przyda oprócz lampki na biurko dla dziecka?

Urządzając dziecięce biurko, warto zadbać przede wszystkim o wygodę malucha, ale też zabezpieczenie mebli. Nieodłącznym elementem jego wyposażenia jest podkładka. Powlekana tworzywem, jest łatwa w czyszczeniu, w przeciwieństwie do drewna bądź sklejki, z których bardzo trudno usunąć ślady markerów, żelowych pisaków czy korektora.

Podstawowym krokiem jest dobór odpowiedniego krzesełka, równie ważnego, jak właściwie dobrana lampka. Dziecięcy kręgosłup jest bardzo plastyczny i dopiero się rozwija, a nabyte w dzieciństwie skrzywienia, o ile nie zostaną skorygowane odpowiednimi ćwiczeniami, mogą pozostać z maluchem przez całe życie, powodując uciążliwe dolegliwości. Dlatego należy szukać krzesła biurowego, które utrzymuje kręgosłup dziecka we właściwej pozycji, pozwalając mu siedzieć prosto bez jakiegokolwiek wysiłku. Dzięki regulacji wysokości i stopnia odchylenia oparcia, będzie służyło dziecku przez lata, dopasowując się do jego sylwetki. 

Idealnie dobrana lampka i krzesełko to podstawa, aby stworzyć dziecku środowisko przyjazne do odrabiania lekcji!

Więcej praktycznych porad znajdziecie w naszym artykule: Pokój ucznia – aranżacje

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock