Autor: Ewa Świerżewska

Duszek Tuli Tuli

Książka „Żółwik z oceanu” ukazała się w serii „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka”. Nim więc przejdę do Pikina, kilka słów o Tuli Tuli, czyli opiekuńczym duszku, który mieszka na ziemi i zagląda tam, gdzie jest życie, czyli wszędzie. Raz wysoko na szczyty, raz na ląd, a innym razem pod powierzchnię wody. I właśnie teraz zajrzał do oceanu i opowiada najmłodszym czytelnikom, jak toczy się życie w morskiej toni.

Żółwik Pikin

Tytułowego bohatera, czyli Pikina, poznajemy jeszcze zanim otrzymał to imię, co więcej, nim przyszedł na świat. Mały czytelnik może obserwować kolejne etapy rozwoju żółwia w jajku i wykluwania się. Poznaje wrogów i sprzymierzeńców bohatera, dziesiątki zwierząt żyjących w środowisku morskim – nie tylko tych pod wodą, ale też ptaki krążące nad oceanem. Uczy się wraz z żółwiem zachowań w sytuacji zagrożenia. Obserwuje rodzącą się znajomość z przedstawicielem innego gatunku.

Pikin jest mały, beztroski i wesoły, jak małe dziecko. Niewiele jeszcze wie o życiu i świecie, ale z entuzjazmem chłonie wiedzę i eksperymentuje. To właśnie dzięki temu od pierwszych stron książki zyskuje sobie przychylność i uwagę małego czytelnika/oglądacza. Bo naprawdę wiele ich łączy, a zasady rządzące podmorskim światem wcale nie różnią się od tych obowiązujących na ziemi i od najmłodszych lat trzeba je poznawać.

Książka ideał

Bardzo lubię Basię stworzoną przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak, za jej autentyczność, ciekawość świata, dziecięcą beztroskę. Dokładnie za to samo polubiłam Pikina, żółwika z oceanu. I jestem pewna, że podobnie będzie z kolejnymi bohaterami serii „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka”.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia już od kilku lat oddaje do rąk najmłodszych czytelników książki dostosowane do ich potrzeb – nie dość, że dobrze napisane, opowiadające o ciekawych sprawach, to jeszcze świetnie wydane. „Żółwik z oceanu” to średnich rozmiarów, kartonowa pozycja z zaokrąglonymi rogami – czyli poręczna i bezpieczna nawet dla maluchów. A wewnątrz ocean wspaniałych kolorów i morskich stworzeń, które nie pozwalają oderwać od siebie wzroku. Książka idealna!

Żółwik z oceanu

Żółwik z oceanu

seria: Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka
Zofia Stanecka
Małgorzata Kozieł-Nowak
wyd. Nasza Księgarnia, 2019
wiek: 1+