Autor: Ewa Świerżewska

To dla dzieci?!

Zanim wzięłam do rąk te nietuzinkowe tytuły, myślałam, że się przesłyszałam. Wiedza, którą zdobywa się w liceum, a niekiedy na studiach, lub – nie oszukujmy się – nigdy, w wersji dla najmłodszych?

Okazuje się jednak, że Chris Ferrie, „nagradzany fizyk i ojciec czwórki przyszłych naukowców”, uważa, że to świetny pomysł. „Jego zdaniem żadne dziecko nie jest za małe, żeby wprowadzić je w cudowny świat nauki”, możemy przeczytać na okładce. I tu, jak najbardziej, się z nim zgadzam, choć nadal nie jestem pewna, czy nie lepszym sposobem jest wspólne eksperymentowanie, doświadczanie „na żywo”, a nie na kartach książki.

Inspiracja do działania

A może potraktować te książki jako inspirację, punkt wyjścia do działania, do zabawy z piłką, będącą nie tylko nieodłącznym atrybutem dzieciństwa, ale też – jak można się przekonać w każdym z tomów cyklu – niezbędnym elementem doświadczeń. Z „Teorii względności dla maluchów” dziecko dowie się, że „(…) piłka ma masę” – raz mniejszą, raz większą, oraz że masa zakrzywia przestrzeń. Następnie przychodzi czas na coś znacznie bardziej skomplikowanego, czyli zagadnienia związane z czarną dziurą, która powstaje na skutek ściskania ciała o ogromnej masie. W „Chemii organicznej…” kilkulatki zetkną się z pojęciami takimi jak atom i cząsteczka organiczna oraz ich właściwościami. I tutaj znów nie będę ukrywała swojego zaskoczenia. Nagle w połowie książki pojawiają się wzory chemiczne… Najbardziej przystępna wydaje się „Fizyka kwantowa dla maluchów”, choć i w niej pojawia się bardzo dużo skomplikowanych kwestii związanych z budową atomów i energią drzemiącą w elektronach.

Ładne i bezpieczne

Nawet jeśli tematyka serii „Uniwersytet malucha” może budzić zdziwienie, to na pewno sposób wydania – na lakierowanej tekturze, z bezpiecznymi, zaokrąglonymi rogami, przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Sprawia on bowiem, że książki są trwałe, dzięki czemu jest szansa, że przetrwają do czasu, gdy mały człowiek będzie już gotowy na przyswajanie zawartej w nich wiedzy.

Uniwersytet malucha

Teoria względności dla maluchów
Fizyka kwantowa dla maluchów

Chemia organiczna dla maluchów
Seria: Uniwersytet Malucha
Chris Ferrie
przeł. Miłosz Urban
wyd. Media Rodzina, 2019
wiek: 2+