Żarówki W5W, C5W i podobne – rodzaje żarówek samochodowych

Niemal każdy kierowca zna typy podstawowych żarówek stosowanych w reflektorach halogenowych pojazdów, a więc H4 i H7. Żarówki te używane są w światłach mijania oraz światłach drogowych. Ich usterki są dość powszechne i stosunkowo łatwo je odkryć (choć sama wymiana żarówki często jest nie lada problemem). W oświetleniu zewnętrznym pojazdu stosowanych jest jednak także wiele innych żarówek, które także mogą ulegać awariom (choć dzieje się to rzadziej). Ich niesprawność zwykle jest trudniejsza do odkrycia przez kierowcę (jeżeli pojazd nie jest wyposażony w czujniki monitorujące pracę oświetlenia).

Co oznacza W5W?

Żarówki W5W znajdziemy zarówno w lampach zewnętrznych samochodu, jak i oświetleniu wnętrza pojazdu. Ich przykładowe zastosowania to:

  • kierunkowskazy
  •  światła „stopu”
  •  światła postojowe/obrysowe
  •  podświetlenie tablicy rejestracyjnej
  • podświetlenie wnętrza pojazdu i bagażnika

W5W to zdecydowanie najpopularniejszy, ale niejedyny typ małych żarówek, które mogą spełniać wyżej wymienione funkcje.

Za powszechnym stosowaniem żarówek W5W w samochodach osobowych przemawia ich korzystna relacja jakości świecenia do poboru energii elektrycznej. Co oznacza skrót? Ich moc to 12V, natomiast generowane napięcie to 5 Wat. Żarówki te nie obciążają zatem przesadnie układu elektrycznego pojazdu. Obecnie na rynku coraz powszechniej stosowane są wersje żarówek W5W, wykonywane w technologii LED. Są one trwalsze oraz jeszcze bardziej energooszczędne. Niestety w naszym kraju występuje pewien problem z ich stosowaniem, który opiszemy w dalszej części tekstu.

Spośród niewielkich żarówek o niskiej mocy, typ W5W jest stosowany zdecydowanie najbardziej powszechnie. W pojazdach znajdziemy jednak także inne, nieco podobne żarówki, których wymiana może w niektórych przypadkach okazać się konieczna.
 

żarówki W5W
 

Co oznacza W16W?

Przykładem jest żarówka W16W, stosowana najczęściej w:

  • światłach cofania
  • niektórych typach kierunkowskazów
  • światłach przeciwmgłowych
  • dodatkowych światłach „stop” (np. zlokalizowanych w górnej części tylnej szyby pojazdu).

Żarówka W16W dysponuje mocą 16 Wat. Wyglądem przypomina W5W, jednak jest od niej węższa w dolnej części bańki. Często spotykaną odmianą żarówki W16W jest Wy16W. Różni się ona kolorem świecenia – emituje światło w czerwonawo-pomarańczowym odcieniu.
 

Żarówka W16W
 

Co oznacza W21W?

W samochodach spotkamy także żarówki W21W. Są one zwykle wykorzystywane w:

  • światłach pomocniczych (np. kierunkowskazach)
  • do oświetlenia wnętrza pojazdu.

Dysponują one mocą 21 Wat i występują w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i czerwonej.
 

Żarówka W21W
 

Co oznacza W10W?

We wnętrzach niektórych modeli pojazdów możemy natknąć się niekiedy także na żarówki W10W. Służą one zazwyczaj do oświetlania kabiny i są zlokalizowane w lampach podsufitkowych. Niekiedy żarówki te stosowane są również do oświetlania deski rozdzielczej pojazdu lub drzwi, a na zewnątrz jako światła pozycyjne, światła kierunkowskazów lub oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dysponują mocą 10 Wat i świecą na biało lub pomarańczowo.
 

Żarówka C10W
 

Co oznacza C5W i C10W?

Warto wspomnieć także o niewielkich żarówkach o cylindrycznym kształcie, oznaczanych literą C. Są one stosowane najczęściej w oświetleniu tablic rejestracyjnych lub oświetleniu wnętrza samochodu (lampach podsufitkowych). Typów tych żarówek lepiej nie pomylić. Choć wyglądają niemal identycznie, zamontowanie C5W zamiast C10W lub odwrotnie może okazać się niemożliwe, gdyż żarówka wysunie się z gniazda lub nie będzie można jej w nim zamocować. Niewłaściwa żarówka może także spowodować nieprawidłową pracę układu elektrycznego pojazdu, co zakończy się wygenerowaniem kodu usterki przez komputer pojazdu.
 

Żarówka C5W
 

Żarówki W5W, C5W i inne w wersji LED

Obecnie ogromną popularnością cieszą się odpowiedniki samochodowych żarówek w wersji LED, czyli tzw. retrofity. Oferują one lepszą jakość świecenia przy niższym poborze prądu, a przy tym wyższą trwałość. Żarówki W5W LED jak i inne LEDowe odpowiedniki są powszechnie dostępne, jednak istnieje pewien istotny problem z ich wykorzystaniem. Zgodnie z polskimi przepisami, retrofity LED można stosować legalnie wyłącznie we wnętrzu pojazdu. Ich stosowanie w reflektorach czy innych lampach zewnętrznych nie jest legalne, jeżeli takowe nie widnieją w homologacji samochodu. Zgodnie z prawem, retrofity LED w oświetleniu zewnętrznym pojazdu można stosować wyłącznie na drogach niepublicznych (np. podczas jazdy terenowej) oraz na zamkniętych obiektach (np. na torze wyścigowym).

Popularność LEDowych odpowiedników żarówek zewnętrznych W5W, W10W czy W16W sugeruje, że polscy kierowcy nie są zapoznani z treścią przepisów lub świadomie ryzykują otrzymanie mandatu. Co prawda, producenci LEDowych żarówek pomocniczych zapewniają, że są one w pełni bezpieczne w stosowaniu. Inne kraje Europy takie jak Niemcy, Austria, Czechy, Słowenia czy Chorwacja zalegalizowały nawet stosowanie niektórych retrofitów na drogach publicznych. W naszym kraju, póki co nie podjęto jednak podobnych kroków legislacyjnych. Za stosowanie oświetlenia niezgodnego z homologacją grozi w Polsce mandat. Warto też pamiętać, że stosowanie retrofitów LED w oświetleniu zewnętrznym może być podstawą np. do wystawienia negatywnego wyniku badania technicznego auta na stacji kontroli pojazdów. 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com