Najczęstsze awarie samochodów – co trzeba wiedzieć?

Choć na rynku spotkamy samochody uchodzące za bezawaryjne jak i wysoce awaryjne, w rzeczywistości każdy pojazd może się popsuć, zwłaszcza jeżeli będzie eksploatowany w trudnych warunkach lub niewłaściwie serwisowany. Rankingi najczęstszych usterek samochodowych tworzone są najczęściej przez automobilkluby lub firmy, zajmujące się świadczeniem usług assistance. Zwykle usterki te dzielone są na różne kategorie – osobno traktowane są np. awarie, które powodują unieruchomienie pojazdu na drodze, osobno niesprawności znalezione w czasie przeglądów technicznych. Inna kategoryzacja to usterki poważne, które wymagają natychmiastowej interwencji mechanika oraz stosunkowo mniej groźne – np. mające wpływ na komfort jazdy. Poniżej opiszemy usterki, które we wszystkich zestawieniach pojawiają się najczęściej.

 

olej silnikowy quartz

 

Najczęściej spotykane awarie silnika

Lista potencjalnych awarii silników spalinowych w pojazdach jest niezwykle długa, gdyż współcześnie wykorzystywane jednostki są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami. Do najczęściej zgłaszanych problemów z silnikiem należą m.in. uszkodzenie uszczelki pod głowicą, awaria turbosprężarki, zatkanie wtryskiwaczy, zerwanie paska rozrządu, wycieki olejowe oraz zatarcie silnika. Do wszystkich wymienionych usterek może doprowadzić intensywna eksploatacja pojazdu. Przyczyną może być także wiek samochodu i naturalny proces starzenia się części.

Przykładowo, popularna, bardzo kosztowna usterka uszczelki pod głowicą wynika z nagłego wzrostu ciśnienia lub temperatury pracy silnika. Przyczyn takiego wzrostu może być wiele, jednak najczęściej powodem jest stan układu chłodzenia silnika – niedostateczna ilość płynu chłodniczego, starzenie się płynu i utrata jego właściwości itd. Inny potencjalny powód przepalenia uszczelki to awaria termostatu, który nie zapobiega przegrzewaniu się silnika. Za nadmierny wzrost temperatury mogą być odpowiedzialne także wadliwe wtryskiwacze diesla lub błędnie skalibrowana instalacja LPG w samochodzie benzynowym. W przypadku awarii silnika bardzo często sprawdza się twierdzenie, że samochód jest „układem naczyń połączonych”. Usterka jednego podzespołu może w krótkim czasie doprowadzić do awarii innego.

Co robić, by zapobiegać awariom silnika? Najważniejsza jest regularna wymiana oleju silnikowego – najlepiej częściej niż zaleca to robić producent samochodu, czyli zwykle co 10, maksymalnie 15 tys. km. Ważne jest także tankowanie wysokiej jakości paliwa oraz regularna wymiana filtrów (oleju, powietrza i paliwa).

 

olej silnikowy motul

 

Stukanie podczas jazdy, czyli usterki zawieszenia

Choć jakość dróg w Polsce w ostatnich latach ulega poprawie, nadal do najczęstszych usterek samochodowych zalicza się zużycie lub uszkodzenie elementów układu zawieszenia. Prawidłowo pracujące zawieszenie tłumi nierówności, zapewniając wysoki komfort jazdy. Wszelkie niesprawności wiążą się zazwyczaj z odczuwaniem przez kierowcę i pasażerów nierówności na drodze. Towarzyszą temu różnego typu dźwięki, dochodzące spod pojazdu, najczęściej określane jako stukanie czy pukanie. Co psuje się w układzie zawieszenia? Najczęściej elementy przenoszące największe obciążenia, a zatem amortyzatory i wahacze, a wraz z nimi tuleje i sworznie. Elementy te mogą generować wspomniane dźwięki, podobnie jak często szybko zużywające się łączniki stabilizatora.  Niepokojące dźwięki mogą generować także elementy układu kierowniczego, np. końcówka drążka kierowniczego czy maglownica.

Zużyte elementy należy wymieniać na nowe, przy czym w przypadku części występujących parami na tej samej osi pojazdu, warto wymienić zarazem obie, a nie tylko pojedynczy uszkodzony element. Zapobiegnie to nierównomiernej pracy układu zawieszenia.

Czy usterkom zawieszenia można zapobiegać? Oczywiście skuteczną metodą jest ostrożna jazda po nierównościach z umiarkowaną prędkością. Równie ważna jest jednak także profilaktyka – okresowe sprawdzanie stanu zawieszenia i wymiana elementów jeszcze zanim ulegną całkowitemu zużyciu po to, by uchronić inne elementy układu przed przenoszeniem ponadnormatywnych obciążeń.

 

Olej silnikowy catrol

 

Auto nie odpala – co może być przyczyną?

Za uruchomienie silnika spalinowego w pojeździe odpowiedzialny jest układ elektryczny pojazdu, z którym powiązany jest układ rozruchowy. Aby samochód uruchomił się w momencie przekręcenia kluczyka, pracę musi wykonać kilka elementów.

Najczęściej spotykaną usterką unieruchamiającą pojazdy jest awaria akumulatora. Przyczyn niesprawności tego elementu może być bardzo wiele. Kiedy akumulator jest wyczerpany, rozrusznik nie otrzyma energii niezbędnej do wprawienia w ruch wału korbowego silnika. Często jednak przyczyną, dla której samochód nie odpala jest także niesprawność samego rozrusznika. Jest on podatny na szereg usterek, z których najczęstszą jest zużycie się tzw. szczotek.

Do najczęstszych usterek układu rozruchowego należy także niesprawność stacyjki. Najczęściej winna jest tzw. kostka stacyjki, w której dochodzi do przerwania ciągłości układu elektrycznego.

Co robić, by unikać problemów z rozruchem auta? W tym celu warto regularnie sprawdzać stan akumulatora – najlepiej za pomocą specjalnego testera, w warsztacie samochodowym. Dobrym pomysłem jest także okresowe przejrzenie styków elektrycznych pod kątem obecności rdzy i śniedzi miedzianej.

 

Akumulator agm

 

Słabe hamulce w samochodzie – przyczyny usterek

W przypadku układu hamulcowego częściej mówi się o naturalnym zużyciu elementów eksploatacyjnych niż o awariach, acz i te czasami się zdarzają. Oczywiście najbardziej newralgiczne części to klocki i tarcze hamulcowe, odpowiedzialne za zatrzymywanie kół pojazdu. Im gorszy stan klocków i tarcz, tym słabsza siła hamowania, a w skrajnych momentach występują także odgłosy szurania czy też piski. Niezależnie od tego czy klocki i tarcze uległy naturalnemu zużyciu czy też uszkodzeniu, należy je wymienić na nowe.

Często spotykaną usterką układu hamulcowego jest także rozszczelnienie przewodów hamulcowych. Dochodzi wówczas do wycieku płynu hydraulicznego, odpowiedzialnego za pracę zacisków hamulcowych. Także same zaciski mogą się popsuć – w pewnych warunkach dochodzi do zablokowania tłoczków zaciskowych, które odpowiedzialne są za generowanie kontaktu klocka z tarczą.

Jak zapobiegać awariom układu hamulcowego? Ważna jest regularna kontrola i wymiana klocków i tarcz hamulcowych, która każdorazowo powinna być połączona z dokładnymi oględzinami i wyczyszczeniem układu (zacisków, osłon, piast). Regularnie warto sprawdzać także stan przewodów hamulcowych i poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym.

 

płyn hamulcowy

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.