Samodzielne zdobienie zeszytów wyzwala kreatywność

Choć wybór okładek zeszytów jest na rynku coraz większy z każdym rokiem, czasem trudno znaleźć coś, coodpowiada dziecku. Młodsi uczniowie zwykle cieszą się z bajkowych motywów, jednak gdy robią się nieco starsi, uważają je za zbyt dziecinne. Zwłaszcza dla dzieci wchodzących w wiek dorastania ważne jest, by ich zeszyty i przybory szkolne się wyróżniały. Warto pokazać dziecku, że łatwo, szybko i tanio możecie ozdobić zeszyty samodzielnie! Z takiego zeszytu dziecko będzie na pewno chętniej korzystać. Warto więc spróbować dla zachęty zrobić zeszyt diy do przedmiotu, za jakim nie przepada i niechętnie się go uczy. To także świetna kreatywna zabawa, która rozwija zdolności manualne.

 

Artykuły szkolno-biurowe pełna oferta

 

Co będzie potrzebne, by zrobić zeszyty DIY?

 • zeszyty w pożądanym rozmiarze i grubości – najlepiej z okładkami pozbawionymi wzorów,
 • nożyczki,
 • klej,
 • taśma klejąca,
 • naklejki ozdobne,
 • kolorowe kartki papieru,
 • kolorowe cienkopisy,
 • linijka,
 • wszelkiego rodzaju taśmy ozdobne i wstążki, koronki i inne ozdoby pasmanteryjne,
 • stemple silikonowe z motywami roślinnymi i zwierzęcymi,
 • dziurkacz.

 

Artykuły papiernicze pełna oferta

 

Pomysły na ozdobienie zeszytu szkolnego

Cienkich, ozdobnych tasiemek możesz użyć, by wyciąć z nich części liter – w ten sposób powstaną inicjały, które przykleicie do okładki – to świetny sposób na personalizację zeszytu! Możecie też spróbować stworzyć kształt np. zwierzęcia zbudowany z figur geometrycznych. Wiele zeszytów typu kołonotatnik ma po lewej stronie rząd otworów, które można przewiązać dekoracyjnymi wstążeczkami czy kolorowym sznurkiem.

Na okładki po zewnętrznej i wewnętrznej stronie przyklejcie wydrukowane lub wycięte z gazet grafiki, które dziecko wybierze samo, a także zabawne i motywacyjne cytaty. Jeśli twoje dziecko wykazuje zdolności plastyczne, przydadzą się pisaki metaliczne. Dostępne są w pięknym, eleganckim efekcie złota, srebra czy miedzi, ale także różu i mięty. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w cały zestaw.

 

Pisak Metaliczny Faber-Castell odcień: miedziany

 

Metamorfoza okładki przy pomocy papieru ozdobnego

Większość zeszytów w sklepach posiada okładki z nadrukiem. Jeśli dziecku on się nie podoba, możecie okleić okładki papierem ozdobnym z ciekawym motywem, który samo wybrało. Oto przykładowy sposób na ozdobienie w ten sposób zeszytu:

 • Należy owinąć dokładnie cały zeszyt papierem, następnie wygładzić papier kostką introligatorską, by się nie marszczył.
 • Później należy obciąć nadmiar papieru – od każdego brzegu zeszytu pozostaw kilka centymetrów.
 • Papier na narożnikach przytnij pod kątem 45 stopni.
 • Natnij miejsca na środku zeszytu, w miejscu, gdzie przebiegają szwy.
 • Wolne brzegi podklej do wewnętrznej strony okładki.
 • Ponownie wygładź papier kostka introligatorską.

Inna metoda:

 • Przyłóż okładkę do arkusza papieru i wymierz dokładnie przy użyciu linijki jej rozmiary.
 • Starannie wytnij z papieru dwa kształty okładek – przednią i tylną.
 • Przyklej wycięte z papieru nowe okładki do oryginalnych okładek zeszytu.

 

Scrapbooking pełna oferta

 

Tablica korkowa do pokoju ucznia

Tablica korkowa to niezwykle przydatne akcesorium dla każdego ucznia. Oprócz swej ważnej praktycznej roli, pełni również funkcję dekoracyjną jako ozdoba ściany. Wystarczy kupić płytę korkową w wybranej wielkości. Najlepiej, by był to korek samoprzylepny – to najprostszy sposób montażu bez konieczności wiercenia otworów w ścianach, co może być problematyczne. Do tablicy możecie przypiąć plan lekcji, notatki, rysunki dziecka, fotografie, kalendarz czy mapy przy pomocy kolorowych pinezek.

 

Podstawka korkowa 6 sztuk 9,5x9,5 cm

 

Słoiczki na przybory szkolne, ołówki, długopisy

Chodzenie do szkoły oznacza posiadanie mnóstwa długopisów – kolorowych, niebieskich, czarnych, a także zakreślaczy, kredek, flamastrów, pędzli... Czasem ciężko nad nimi zapanować i powstaje bałagan. Dlatego pojemniki na te przybory są konieczne, by pomóc zachować organizację i porządek. Te dostępne do kupienia często nie grzeszą ciekawym designem – są proste, minimalistyczne i w biurowym stylu. Na szczęście łatwo można stworzyć własne, designerskie pojemniki! Możesz do tego wykorzystać szklane słoiki lub stare puszki – np. po kukurydzy czy groszku konserwowym. Na pewno wielokrotnie je wyrzucałaś, a dzięki temu możesz dać im drugie życie, co jest zgodne z obecnie panującym trendem eko na ponowne wykorzystanie przedmiotów i ograniczenie marnotrawstwa. Pomoże w tym sprej, który pozwoli nadać pojemnikowi dowolny kolor. Można także ozdobić wstążeczką lub koronką. Do trwałego i wygodnego przyklejenia elementów sprawdzi się klej transparentny w płynie.

 

Klej w płynie transparentny 250 ml

 

Samodzielnie ozdabiane artykuły szkolne – sięgnij po sprej!

Kolorowym sprejem można również ozdobić przybory takie jak zszywacz czy nożyczki. Zazwyczaj ich plastikowe elementy mają niezbyt atrakcyjne, krzykliwe kolory. Dzięki pomalowaniu sprejem w kolorze złotym, srebrnym lub w odcieniach rose gold i miedzi staną się bardziej eleganckie, a jednolita barwa zapewni kompozycyjną harmonię. Połyskujący, atrakcyjny kolor będzie się prezentował zdecydowanie lepiej niż tworzywo sztuczne. Sprawi wrażenie, że wszystko należy do jednego kompletu.

Podkładka pod myszkę DIY z korka

W dzisiejszych czasach każdy uczeń korzysta z komputera i urządzeń peryferyjnych. Jak spersonalizować podkładkę pod mysz komputerową? Wystarczy podkładka korkowa, z której wycinasz okrągły lub prostokątny kształt, w zależności od preferencji i oklejasz dekoracyjną okleiną. Okleiny są dostępne w niezliczonej gamie kolorów i wzorów. Do przyklejenia, podobnie jak w przypadku zeszytów, dobrze sprawdzi się mocny klej w sztyfcie.

W internecie znajdziesz mnóstwo tutoriali pełnych kreatywnych inspiracji, które pokazują krok po kroku, jak zrobić szkolne DIY. Możliwość personalizacji jest ważna w okresie, gdy kształtują się gusta i upodobania młodego człowieka. Prace kreatywne dają dużo satysfakcji, oswajają młodego ucznia ze szkołą i są świetną formą wspólnego spędzenia czasu.