Suche, połamane włosy po zimie – co jest przyczyną zimowego zniszczenia włosów?

Jesienią i zimą na głowie może pojawić się kilka problemów. Po pierwsze: elektryzujące się włosy, po drugie: suche i rozdwojone końcówki, wreszcie puszące się i suche pasma. Poza tym, jesienią nasila się wypadanie włosów, więc można odnieść wrażenie, że jest ich trochę mniej. Wszystko zaczyna się wtedy, gdy temperatura spada i podkręca się kaloryfery albo odpala klimatyzację. Różnice temperatur i suche powietrze działają na skórę i włosy podobnie: powodują szybką utratę wilgoci. Dodatkowo, rozpuszczone włosy ocierając się o wełniane swetry, czapki i szaliki zwyczajnie się niszczą – zewnętrzna warstwa keratyny wyciera się i kruszy. Tak osłabione włosy, w kontakcie z wełną lub sztucznymi tkaninami, elektryzują się.

I co teraz? Jak zregenerować zniszczone włosy? Odpowiedzią jest odpowiednia pielęgnacja ratunkowa, która nawilży je od wewnątrz, wzmocni keratynę i uodporni włosy na działanie suchego, wilgotnego czy mroźnego powietrza. Mamy oczywiście na myśl odpowiednio dobrane kosmetyki, które sprawią, że włosy zalśnią zdrowym blaskiem.

kuracja włosów pełna oferta

Regeneracja włosów: zacznij od ochrony przed wysoką temperaturą

Codzienne suszenie ciepłym nawiewem, podkręcanie albo prostowanie włosów oznacza ciągły kontakt keratyny (będącej ich naturalnym budulcem) z wysoką temperaturą. Sprawia to niestety, że włosy stają się przesuszone. Co więcej, czasem dzieje się coś, co fryzjerzy określają: uwrażliwieniem. Określenie to oznacza, że włosy stają się wyjątkowo podatne na działanie wszystkich negatywnych czynników zewnętrznych, a więc zmniejsza się ich odporność na dalsze gwałtowne zmiany temperatur, wiatr, suche powietrze, czy niewłaściwą pielęgnację. Stają się wysokoporowate, a więc ich łuska bardzo mocno się otwiera – zaczyna przypominać szyszkę. Wszystko to przekłada się na łatwiejsze kruszenie czy łamliwość włosów, a także utratę ich masy (pod względem grubości).

Właśnie dlatego tak istotna jest ich bieżąca ochrona przed wysokimi temperaturami. Każdorazowo przed suszeniem włosów gorącym nawiewem, czy układaniem ich na ciepło (nagrzaną prostownicą, lokówką czy po prostu szczotką, ale z suszarką), stosuj kosmetyk, który zadziała jak niewidzialny film ochronny. W sprayu, kremie albo lekkiej emulsji – wybierz swoją ulubioną konsystencję i stosuj tuż przed nagrzewaniem włosów. W formule takiego kosmetyku powinny znaleźć się składniki nawilżające, wzmacniające i wypełniające ubytki w keratynie włosa. Na szczególną uwagę zasługuje ceramid, który domyka łuskę włosa oraz pro-kreatyna odpowiadająca za wypełnianie ubytków w jego strukturze – jak cement. Znajdziesz je np. w odżywce termicznej Resistance Kerastase, nektarze termicznym Kerastase lub termoochronnym serum do włosów Goldwell.

kerastase

Regeneracja włosów: każdego dnia wzmacniaj cebulki

Sezonowe wypadanie włosów to niestety bardzo popularny problem. Wpływ na to zjawisko mają przede wszystkim zmiana pogody, diety (zimą spożywa się mniej witamin z owoców i warzyw, ze względu na ich sezonowy brak) i trybu życia (wieczory spędza się głównie w ogrzewanym pomieszczeniu z suchym powietrzem). Choć bardzo ważne dla wzmocnienia włosów będzie oczywiście zadbanie o dalsze dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin (szczególnie H – biotyny, z grupy B, A, E, D oraz C), jeśli nie z sezonowych owoców, to przynajmniej poprzez suplementację, to równie istotna okazuje się właściwa pielęgnacja. A w niej z całą pewnością pomoże codzienny masaż skóry głowy. Fryzjerzy twierdzą, że to bardzo ważne, bo zwiększa on ukrwienie cebulek, a tym samym działa jak błyskawiczna odżywka przeciw wypadaniu. Masuj więc głowę opuszkami palców w czasie mycia skalpu, albo na sucho, kiedy tylko masz wolną chwilę. Pamiętaj przy tym, by nie pocierać nadmiernie samych włosów; ocierając się o siebie, będą dalej tracić keratynę. A to oczywiście nawracający problem połamanych włosów.

Równie istotne będzie włączenie do standardowej pielęgnacji włosów kosmetyku o działaniu stymulującym. Po każdym myciu wmasuj w skórę głowy preparat z witaminami, olejkami eterycznymi i peptydami, które zadziałają na dłużej. Dobry będzie na przykład spray przeciw wypadaniu włosów Kerastase.

kerastase-nutritive-nektar-termiczny-do-wlosow-suchych

Regeneracja włosów: sprawdź czy na pewno myjesz je prawidłowo

Wyjątkowo często popełniany błąd w standardowej pielęgnacji włosów dotyczy tego najbardziej podstawowego zabiegu: mycia. Po pierwsze, warto odrzucić mocno pieniące szampony – czyli przede wszystkim zawierające SLS, SLES i ALES. Efektem ich zbyt częstego stosowania jest zwykle przesuszona skóra głowy. Taki mocno oczyszczający szampon, popularnie nazywany rypaczem, powinno się stosować raczej średnio raz w miesiącu – by dokładnie pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń skóry głowy, nadmiaru sebum czy pozostałości po stylizatorach. W codziennej pielęgnacji wystarczą delikatniejsze produkty, skupiające się na dostarczaniu skórze głowy niezbędnych emolientów (natłuszczaczy), humektantów (nawilżaczy) i protein (białek). Co więcej, włosy, podobnie jak naskórek, pokryte są filmem ochronnym – im częściej go zmywasz agresywnymi szamponami, tym bardziej włosy się wysuszają. Dlatego wzmocnij je na całej długości bogatą formułą szamponu, na przykład odbudowującym szamponem marki Goldwell.

goldwell dualsenses rich-repair odbudowujacy szampon do wlosow

Regeneracja włosów: pamiętaj o regularnym odżywianiu

Odżywka to kolejny niezbędny element codziennej pielęgnacji włosów jesienią. Odpowiednio dobrana może sprawić, że po zdjęciu czapki, nie będzie mowy o elektryzowaniu się włosów. To szczególnie ważne, jeśli masz suche i skłonne do puszenia włosy – a więc wysokoporowate. Wybieraj jak najbogatsze formuły, gęste i kremowe, wypełnione składnikami regenerującymi takimi, jak masło shea, olej z orzechów makadamia czy kwasy tłuszczowe omega-6.

Zasady stosowania odżywek podczas regeneracji włosów zawsze wskazuje producent, zalecając zwykle nałożenie ich na jeszcze mokre kosmyki. Wówczas lepiej chłoną aktywne składniki odżywcze – ciepła woda otwiera ich łuskę, dzięki czemu te łatwiej przenikają wewnątrz struktury włosa. W zależności od kosmetyku, może być konieczne potrzymanie go na głowie przez kilka lub nawet kilkanaście minut – warto robić to pod czepkiem albo folią spożywczą, by jeszcze mocniej dogrzać włosy. Należy mieć jednak na szczególnej uwadze fakt, iż odżywkę zawsze aplikuje się poniżej nasady włosa tak, by nie przetłuściła skóry głowy. Warto rozpocząć mniej-więcej od wysokości uszu. Jeśli szukasz naprawdę mocno regenerującego kosmetyku, to koniecznie wypróbuj bogatą formułę maski z kwasami tłuszczowymi Kallos.

maska makadamia kallos 

Regeneracja włosów: równowaga PEH także w stylizatorach

Czym jest równowaga PEH? To dostarczanie włosom protein, emolientów i humektantów w odpowiednich dla nich proporcjach. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych artykułach dotyczących pielęgnacji:

włosów niskoporowatych,

włosów średnioporowatych,

włosów wysokoporowatych.

Zachowanie tej równowagi warto wspierać, wybierając stylizatory, które poza składnikami utrwalającymi fryzurę, dostarczą jej także tych ochronnych (szczególnie w przypadku kosmetyków używanych przy stylizacji na ciepło), odżywczych i pielęgnujących.

Jednym z takich składników jest na przykład wyciąg z bambusa, który poprawia sprężystość włosów. To także filtry UV, które ochroną włosy przed słońcem; zimą i jesienią nie zawsze go bowiem brakuje! Produktem, na którym warto zwrócić uwagę, jest pasta matująca do włosów Goldwell – nie tylko nada im zdrowej, pięknej gładkości, ale także dodatkowo odżywi i ochroni przed promieniowaniem UV.

goldwell

Regeneracja włosów: upewnij się, że właściwie je szczotkujesz

Kolejny, częsty błąd, który sprawia, że włosy się elektryzują, plączą i kruszą, to szczotkowanie „na siłę”. Zbyt agresywne rozczesywanie poplątanych pasm niestety niszczy włosy, prowadząc do ich wyrywania, łamania i wykruszania. Dlatego też warto po pierwsze używać szczotki delikatnie, bez szarpania, po drugie, aplikować przed rozczesywaniem olejki, które dodadzą im gładkości, a także wybierać odpowiednie narzędzie do szczotkowania. Zrezygnuj z twardych, ostrych ząbków i postaw na naturalne włosie. Wypróbuj np. szczotkę naturalną marki Olivia Garden – z włosiem dzika, antystatyczną, a wiec zapobiegającą elektryzowaniu się włosów.

olivia garden

Regeneracja włosów: wypróbuj intensywną kurację odżywczą

Kuracja odżywcza Olaplex cieszy się bardzo dobrą opinią. Nic dziwnego, przynosi bowiem zauważalne i przede wszystkim natychmiastowe efekty. Możesz udać się na profesjonalny zabieg z jej zastosowaniem w salonie fryzjerskim, albo zastosować kurację regenerującą Olaplex do użycia w warunkach domowych! To odpowiedni wybór w przypadku osób, dla których połamane i przesuszone włosy są już codziennym, przykrym widokiem – nie tylko ze względu na zimowe uszkodzenia, ale także zabiegi stylizacyjne takie jak rozjaśnianie. Wystarczy, że będziesz raz w tygodniu korzystać z mocy wspomnianej kuracji, by uzupełnić uszkodzenia struktury włosa, dodać mu miękkości, gładkości i pięknego, zdrowego połysku.

olaplex hair perfector kuracja regenerujaca do wlosow

Regeneracja włosów: skorzystaj z odżywczej mocy naturalnych olejków na włosy

Ciepła kąpiel połączona z nakładaniem olejku na włosy to dobry pomysł na mroźny wieczór –  rozgrzanie się po spacerze z psem, powrocie z popołudniowej zmiany lub spotkania ze znajomymi. Nałóż go na całą długość włosów tuż po umyciu skóry głowy i poleż w ciepłej wodzie choć kwadrans. Dzięki temu rozchylisz łuski włosa, a tym samym olejek lepiej się wchłonie, wprowadzając do środka wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Włosy staną się miękkie, lśniące i sprężyste. A jeśli nie posiadasz wanny, to nałóż olejek po prysznicu – i okryj włosy czepkiem albo folią spożywczą, które dogrzeją skalp. A jaki produkt tak właściwie warto wybrać? Dobre olejki to szczególne te ajurwedyjskie z wysoką zawartością ekstraktów z ziół, albo czyste oleje jak arganowy czy kokosowy. Możesz spróbować np. olejku ajurwedyjskiego Orientana.

orientana ajurwedyjski olejek dowlosow alma i bhringraj

Regeneracja włosów: czysta bawełna zamiast ręcznika

Najbardziej uwrażliwione i zniszczone włosy potrzebują czasem małej zmiany w codziennym rytuale mycia. Zmiana, o której za moment opowiemy, może brzmieć jak drobiazg, ale naprawdę działa – i w rzeczywistości jest naprawdę ważna. Chodzi o rezygnację z tradycyjnego ręcznika z frotte na rzecz tego, wykonanego ze stuprocentowej bawełny – albo zwykłego bawełnianego t-shirtu. Dlaczego to takie istotne? Frotte niestety powodują tarcie włosów o siebie nawzajem. Co więcej, stosunkowo słabo pochłaniają wodę, w związku z czym wiele osób intensywnie pociera nimi skórę głowy, by jak najlepiej osuszyć włosy. To duży błąd – takie szorowanie dodatkowo wykrusza keratynę. Bawełna to z kolei bardzo delikatny materiał, a przy tym doskonale chłonący wodę. Dzięki temu wystarczy odciśnięcie w nią włosów – i pozostawienie do samodzielnego wyschnięcia lub z użyciem chłodnego nawiewu suszarki (który domyka łuskę).

miękki i gruby ręcznik

Regeneracja włosów: pamiętaj o peelingu skóry głowy

To punkt, który idzie w parze ze wspomnianym wcześniej przerzuceniem się na delikatnie myjące szampony. Peeling skóry głowy pozwoli na jej dokładne oczyszczenie – z silikonów czy produktów oblepiających włosy, takich jak lakiery i żele do stylizacji, z którymi lekki szampon mógłby sobie nie poradzić. Co więcej, peeling zadba także o zdrowie samego skalpu, złuszczając martwy naskórek, a wykonywany w jego trakcie lekki masaż skóry głowy pobudzi cebulki włosów do działania. Pamiętaj jednak, by nie używać peelingu bezpośrednio na włosy – tarcie drobinkami po ich powierzchni da efekt odwrotny do zamierzonego, a więc ścierający keratynę. Aby rozpocząć regenerację włosów już od skóry głowy, wypróbuj peeling trychologiczny Radical.

farmona radical peeling

Odżywienie włosów po zimie jest jak najbardziej możliwe. Wymaga jednak dobrania odpowiednich kosmetyków i zmiany złych nawyków pielęgnacyjnych. Wybierz właściwe preparaty i wzmocnij swoje włosy.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com