Obiektyw systemowy czy konstrukcja niezależna?

Na początek warto przytoczyć ogólny podział, jaki obowiązuje w przypadku obiektywów. Opiera się on na rozróżnieniu modeli systemowych i konstrukcji niezależnych firm. Te pierwsze są od podstaw projektowane przez producentów aparatów. Oznacza to, iż właściciel sprzętu może dobrać do swojego urządzenia obiektyw z tej samej firmy. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim: obiektywy Canon, Nikon, Sony i wiele innych. Rozwiązanie to jest polecane przez pasjonatów fotografii przez wzgląd na niezakłóconą współpracę sprzętu z akcesorium. W tej sytuacji trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami.

Z tego też względu powstały tańsze alternatywy w postaci obiektywów od niezależnych firm – jak choćby obiektyw Sigma czy obiektyw Samyang. Nie są one bezpośrednio przeznaczone do konkretnego modelu aparatu, dlatego też decyzja o ich wyborze powinna być bardzo dobrze przemyślana. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry aparatu i wybranego obiektywu, ponieważ ich parametry mogą się różnić ze względu właśnie na różnicę producentów.

obiektywy

Obiektyw do aparatu – na co zwrócić uwagę?

Aparat z wymienną optyką to przydatna opcja dla wielu fotografów. Dzięki temu mogą oni rozwijać swoją profesję poprzez dokupienie różnych obiektywów. Aby jednak był on dobrze dopasowany do sprzętu, jak również spełniał oczekiwania fotografa, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów.

Ogniskowa

Podstawową kwestią przy wyborze obiektywu jest ogniskowa (a właściwie kąt widzenia obiektywu), czyli w uproszczeniu – powiększenie, jakie oferuje dany obiektyw. Kąt widzenia w dużej mierze zależy od wielkości matrycy, którą posiada sprzęt. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta: im mniejsza ogniskowa, tym mniejsze powiększenie i większy kąt widzenia obiektywu.

Ogniskowa w obiektywie może przyjmować bardzo różnorodne wartości. Początkującym poleca się jednak, aby jej wartość oscylowała w granicach 50-120 mm. Mniejsze z nich, jak choćby 24 mm, są przeznaczone do fotografowania krajobrazów, bowiem oferują bardzo szeroki kąt widzenia. Do wykonywania portretów z kolei najlepszy będzie obiektyw o ogniskowej 85 mm. Wartości powyżej 120 mm (np. 135 mm czy 200 mm) idealnie sprawdzą się podczas wykonywania zdjęć niewielkim, odległym obiektom.

obiektyw canon

Zoom

Wśród obecnie produkowanych akcesoriów do aparatów fotograficznych wyróżnia się obiektywy stałoogniskowe oraz zoomy. Pierwsze z nich, czyli tak zwane „stałki”, nie umożliwiają zmiany ogniskowej. Zaletą tego typu obiektywów są często przede wszystkim większa jasność oraz mniej zniekształceń obrazu. Fotografowie doceniają również mniejszą wagę całego obiektywu.

Obiektyw z „zoomem” z kolei umożliwia zmianę ogniskowej. Odbywa się to przy pomocy pierścienia zamontowanego na obiektywie. Jego przekręcenie pozwala dostosować ten parametr (np. z 24 mm na 50 mm). Zakres możliwej zmiany jest bezpośrednio determinowany przez typ wybranego obiektywu. Wartości te zazwyczaj są nadrukowane na sprzęcie.

obiektyw Nikon

Przysłona

Tuż obok ogniskowej istotnym parametrem jest przysłona. W zależności od jej wartości obiektyw aparatu może przepuścić mniej lub więcej światła, co pozwala na wykonywanie dobrych zdjęć odpowiednio przy bardzo silnym lub słabym oświetleniu.

Stabilizacja obrazu

W trakcie zakupu pomocna może okazać się także wiedza na temat tego, czy dany obiektyw ma wbudowaną stabilizację obrazu. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za kompensowanie drgań, wynikających z wytwarzanych podczas pracy mikrodrgań. Posiadanie tej funkcji zazwyczaj przekłada się lepszą jakość wykonywanych zdjęć, jak i sam komfort użytkowania obiektywu.

Mocowanie

Niezwykle ważną kwestią jest mocowanie obiektywu. Przed zakupem jakiegokolwiek akcesorium z tej kategorii, należy upewnić się, jakie montowanie oferuje producent naszego sprzętu fotograficznego. W następnej kolejności należy dopasować do niego odpowiedni obiektyw. Przekłada się to również na zmianę wszystkich szkieł, w przypadku wymiany sprzętu na nowy – np. gdy postanawiasz przerzucić się z Canona na Nikon.

W niektórych sytuacjach możliwe jest także zastosowanie konwertera. Za jego pomocą można dopasować posiadane obiektywy do aparatu, jednak nie zawsze udaje się zrobić to bez żadnych komplikacji. Bardzo często rozwiązanie to wiąże się ze spadkiem jakości zdjęć, czy całkowitym brakiem komunikacji na linii sprzęt-obiektyw.

obiektyw canon 50mm

Jaki wybrać obiektyw?

Każdy pasjonat, jak również profesjonalista w dziedzinie fotografii zyskuje możliwość korzystania z wielu różnorodnych narzędzi. Pozwala to na większy komfort użytkowania oraz przekłada się bezpośrednio na jakość wychwytywanych obrazów. Duży wybór dotyczy także obiektywów.

Standardowy

Pod pojęciem standardowego obiektywu kryje się ten, którego ogniskowa mieści się w granicach 35-70 mm. Uznaje się je za takie, ponieważ rejestrowany w nich obraz najbardziej przypomina ten, widziany gołym okiem. Ponadto są one oferowane przez producentów w bardzo przystępnych cenach. Każdy początkujący fotograf powinien więc posiadać w swojej kolekcji szkło o takich wartościach, bowiem sprawdzą się one szczególnie w codziennej fotografii.

obiektyw nikon nikkor

Szerokokątny

Obiektyw szerokokątny oscyluje w granicach 24-35 mm. Prezentowany w nich obraz jest oddalony od tego, co normalnie rejestruje ludzkie oko. Za ich pomocą dzięki zniekształceniu obrazu można w ciekawy sposób przedstawić kontekst danej sytuacji, z tego też względu jest to nieodłączny element wyposażenia każdego reportera.

Ultraszerokokątny

Obiektywy ultraszerokokątne (UWA) oferują ogniska do 24 mm. Szkła te w znaczący sposób zniekształcają obraz. Jednym z popularniejszych rodzajów tego obiektywu jest tak zwane „rybie oko”, obejmujące kąt widzenia nie mniejszy niż 180 stopni. Akcesorium to znajdzie swoje zastosowanie przede wszystkim w fotografii ciasnych wnętrz, architektury, czy fotografii kreatywnej.

Przetestuj także inne porady dostępne w Pasjach Poradniki w dziale Elektronika.

 

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock