Nawilżanie, odżywianie, wygładzanie czy lekkie formuły bez spłukiwania? Wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów powinien być podyktowany potrzebami oraz codziennymi problemami, jakie najczęściej pojawiają się w czasie pielęgnacji i stylizacji. Włosy pozbawione objętości wymagają innej odżywki niż mocno kręcone lub bardzo suche. Różnice powinny być widoczne w składzie kosmetyku. I choć często przypisujemy odżywkom cudotwórcze efekty, ich zadania są zupełnie inne od masek, olejków czy serów naprawczych. Odżywka należy do formuł o działaniu natychmiastowym i jest podstawą pielęgnacji, etapem, który zwyczajnie ułatwia nam życie.

 

Zdrowie i uroda: Pielęgnacja włosów

 

Odżywka do włosów to nie maska 

Na początek warto wyjaśnić, jaka jest różnica między maską do włosów a odżywką. Częsty błąd, który robimy w pielęgnacji to stosowanie tylko odżywki albo wyłącznie maski. Obydwa kosmetyki mają różne konsystencje, składy, działanie i wreszcie gwarantują efekty.  Otóż maska do włosów jest bardziej skoncentrowana i ma w składzie masła oraz oleje naturalne. Potrzebuje czasu, by zadziałać na włos, a konkretnie na keratynę. Składniki masek wbudowują się w strukturę włosa, a nawet uzupełniają ubytki keratyny i potrafią zregenerować zniszczenia o wiele głębsze niż mogłaby to zrobić odżywka. Dlatego maska powinna pozostawać na głowie, przynajmniej 10 minut i to na włosach osuszonych ręcznikiem.

 

Zdrowie i uroda: Maski do włosów

 

Z kolei odżywka do włosów, to szybki kosmetyk, który działa aż do kolejnego mycia. Nakłada się ją tylko na długość włosa, nigdy na skórę głowy. Należy ją stosować od razu po myciu, na wciąż wilgotne włosy. Następnie wzorem fryzjerów delikatnie przeczesać pasma palcami albo grzebieniem o bardzo szeroko rozstawionych ząbkach. Chodzi o to, by odżywka dotarła do każdego pasma i dokładnie pokryła całą długość włosów. Co ważne, odżywki nie trzeba pozostawiać na włosach długo. Wystarczy nałożyć, przeczesać i spłukać. Dłuższe pozostawienie odżywki nic nam nie da. Otóż kosmetyk ten działa błyskawicznie: nawilża i tworzy film ochronny. Zadania odżywki to ułatwianie rozczesywania, zapobieganie elektryzowaniu oraz wygładzanie i przywracanie włosom zdolności do odpychania cząsteczek wody. Odżywka jest więc świetną bazą do kolejnych etapów pielęgnacji.

 

Zdrowie i uroda: Odżywki do włosów

 

Składniki w odżywkach do włosów 

Co powinno się znaleźć w składzie dobrej odżywki? Po pierwsze emolienty, a więc składniki, które zapobiegają uciekaniu wilgoci z włosa i tworzą na nim film ochronny. Są to na przykład silikony, parafina, woski oraz oleje. Wbrew opinii, że silikony szkodzą „oklejając” włos, okazuje się, że nie jest to wcale nic złego. Nie ma powodu do obaw, bo emolienty zmywają się w czasie spieniania szamponu. Podobnie zresztą działa parafina. Obydwa składniki tworzą na włosie cienką warstwę, która zapobiega parowaniu i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład wycieraniu włosów pod czapką, czy ocieraniu o sweter. To ważne, szczególnie jeśli masz długie włosy i lubisz, gdy są rozpuszczone.

Drugą grupę ważnych składników w odżywkach do włosów, stanowią humektanty, a więc substancje nawilżające, jak kwas hialuronowy, gliceryna czy aloes. Te ostatnie sprawdzają się szczególnie w przypadku włosów suchych, łamliwych, cienkich i puszących się.

 


Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź inne publikacje dotyczące pielęgnacji włosów:


 

Dalej w składzie należy szukać ekstraktów roślinnych, ceramidów oraz dodatków specjalnych jak miód, oliwa oraz witaminy. I jeśli zastanawiasz się nad różnicami między humektantową i emolientową formułą, wystarczy kierować się prostą zasadą. Pierwsze odżywki najlepiej zadziałają na włosy suche o niskiej porowatości, z kolei odżywki humektantowe sprawdzą się w przypadku wysoko i średnioporowatych włosów: matowych i skłonnych do elektryzowania.

Na koniec omówmy odżywki proteinowe, czyli te z zawartością hydrolizowanego białka na przykład keratyny. Będą dobrym wyborem dla włosów kręconych, wysokoporowatych i mocno zniszczonych zabiegami prostowania czy rozjaśniania. A jeśli szukasz odżywki wszechstronnej w działaniu, powinna mieć ona w składzie element z każdej grupy składników, tych nawilżających i ochronnych.

Jak wybrać odżywkę 

Jeśli twoje włosy nie wymaga szczególnej pielęgnacji i nie zmagasz się z większymi problemami, możesz postawić na uniwersalne odżywki naturalne, które można stosować niezależnie od porowatości włosa. Wyposażone są w składniki roślinne, oleje oraz dodatki specjalne, na przykład mleko owsiane. Ten ostatni składnik poprawia elastyczność włosa i odżywia.

 

Yope, Mleko Owsiane, odżywka do włosów, 170 ml

 

A jeśli w kosmetykach uznajesz wyłącznie naturalne i tradycyjne składy, sprawdź ekologiczną odżywkę do włosów delikatnych z ekstraktem z brzozy od Anna Cosmetics. W końcu zioła i rośliny lecznicze świetnie radzą sobie w przypadku cienkich i skłonnych do przetłuszczania włosów. Znane i sprawdzone ekstrakty ze skrzypu polnego, pokrzywy oraz chmielu, to dosyć popularne dodatki, które znajdziesz w naturalnych, organicznych i ekologicznych odżywkach do włosów.

 

Anna Cosmetics, ECO-U, odżywka do włosów naturalna Brzoza, 200 ml

 

Są też tradycyjne kosmetyki, które nawiązują do rytuałów naszych babć. Niektóre inspirowane są octowymi płukankami, które przywracają włosom blask. Tyle, że po nałożeniu tej formuły nie poczujesz nawet śladu charakterystycznego zapachu octu.

 

Organix, Coconut, odżywka do włosów kręconych, 385 ml

 

Istnieje specjalna grupa odżywek, przeznaczonych wyłącznie dla włosów kręconych oraz falowanych. Okazuje się, że należą one do grupy wymagających. Dlaczego? Kręcone pukle bywają mocno wysuszone i wysokoporowate. Mają więc tendencję do rozchylania się łusek keratyny i często się łamią. By o nie zadbać, warto sięgnąć po specjalną formułę, która nie obciąży włosów, za to podkreśli skręt i zmiękczy strukturę włosa. Tu przydadzą się emolienty. W składzie dobrej odżywki do włosów kręconych warto szukać olejów, na przykład kokosowego.

 

Inebrya, Ice Cream Dry-t, odżywka do włosów bez spłukiwania , 300 ml

 

Na koniec kilka słów o odżywkach bez spłukiwania. Gdyby stosować je zgodnie ze sztywnymi regułami pielęgnacji, należałoby nakładać formułę już po spłukaniu szamponu i to na wilgotne lub suche włosy. Jednak jak rozczesać splątane pasma po umyciu i wysuszeniu? Warto zrobić wyjątek od tej zasady, bo w przypadku mocno przesuszonych włosów, odżywkę bez spłukiwania można zastosować po tradycyjnej odżywce. Taki dodatkowy etap ułatwi czesanie i stylizację, bez żmudnego rozplątywania końcówek.

Co powinno znaleźć się na liście składników? Najlepiej, sprawdza się lekka płynna konsystencja wyposażona w ochronne i nawilżające składniki jak zioła, algi, witaminy, kolagen czy kwas hialuronowy. Latem można sięgnąć po odżywkę z filtrem ochronnym oraz przeciwutleniającą witaminą E.

Wiecej urodowych porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock