Mycie szamponem jest niezbędne do usunięcia zanieczyszczeń wodnych i tłustych z powierzchni włosów. Zadaniem odżywki nie jest wcale oczyszczanie, a dopełnienie pielęgnacji poprzez zafundowanie kosmykom stężonej dawki niezbędnych substancji nawilżających, natłuszczających i odbudowujących. Odżywka do mycia włosów? Brzmi to jak oksymoron, ale w metodzie OMO jak najbardziej ma sens. W jej przypadku odżywka nie zastępuje szamponu, ale wykorzystywana jest przed nim i po nim.

Metoda OMO — na czym polega? 

Pod skrótem OMO, który niektórym może kojarzyć się raczej z proszkiem do prania, kryje się kolejność stosowania kosmetyków, czyli odżywka-mycie-odżywka. Czasem nazywa się ją również odwróconym myciem włosów, jednak to nie te same metody. W przypadku OMO odżywkę należy zaaplikować bowiem dwa razy, a odwrócone mycie wymaga po prostu zmiany kolejności nakładania produktów.

Jak umyć włosy w ten sposób? Na zwilżone włosy nałóż odżywkę, rozprowadzając ją na całą długość włosów — od nasady aż po końce. Następnie, bez jej zmywania, nałóż szampon u nasady włosów i delikatnie wmasuj. Nie rozprowadzaj szamponu po całej długości włosów — zamiast tego pochyl głowę i zmyj go strumieniem wody. Spieniony szampon spłynie po włosach pokrytych odżywką, delikatnie je czyszcząc, je bez nadwyrężania ich delikatnej struktury. U nasady warto wmasować szampon, ponieważ to w tym miejscu włosy zazwyczaj najbardziej się przetłuszczają.

Po łączonym zmywaniu kosmetyków, czas na nałożenie kolejnej odżywki. Możesz zastosować tradycyjny produkt bądź taki, który nie wymaga zmywania.

 

Odżywki do mycia włosów - Schwarzkopf Professional, BC Peptide Repair Rescue

 

Metoda OMO — zalety jej stosowania 

Po co nakładać odżywkę przed szamponem? Przede wszystkim w celach ochronnych. W składach szamponów często można znaleźć substancje, które przesuszają włosy. To przede wszystkim siarczany, czyli SLS i SLES, ale też alkohole czy glikol polietylenowany oraz parabeny. SLS i SLES można znaleźć w większości szamponów, ponieważ jest to substancja mocno oczyszczająca, która dodatkowo sprawia, że kosmetyk mocno się pieni. Siarczany mogą podrażniać skórę głowy i przesuszać włosy — zwłaszcza wysokoporowate, kręcone kosmyki, które mają tendencję do utraty nawilżenia ze względu na otwartą strukturę łusek.

Możesz oczywiście przerzucić się na szampony niezawierające siarczanów i innych mocnych substancji o działaniu podrażniającym. Na rynku ich przybywa — możemy polecić ci na przykład szampony Schwartzkopf z serii Mad About Waves czy Color Freeze. Jeśli jednak nie chcesz się do nich ograniczać, mycie włosów odżywką będzie świetną alternatywą. A jeśli wybierzesz szampon bez siarczanów w połączeniu z metodą OMO, efekt będzie naprawdę spektakularny!

 

Schwarzkopf Professional, Mad About Waves, szampon bez siarczanów, 300 ml

 

Odżywka do mycia włosów — jaką wybrać? 

W metodzie OMO najlepiej wykorzystać dwa różne produkty, aby zaspokoić zapotrzebowanie włosów na poszczególne składniki. Nie ma reguły co do tego, w jakiej kolejności stosować odżywki. Jako pierwsze „O” polecamy odżywki proteinowe lub nawilżające — w zależności od tego, czego akurat potrzebują twoje włosy. Niedobór nawilżenia rozpoznasz po suchości, puszeniu się i powstawaniu „siana”, a protein — po słabości włosów, wypadaniu i skłonności do łamania.

Na rynku znajdziesz specjalne odżywki myjące, ale tak naprawdę w roli pierwszego „O” sprawdzą się również te tradycyjne. Dla lepszego oczyszczenia możesz jednak wybrać myjące kosmetyki. Warto jednak dokładnie sprawdzać składy, aby uniknąć siarczanów.

Odżywki emolientowe najlepiej stosować jako drugie „O”. Dlaczego? Ponieważ oblepiają one włosy tłustym filmem pełniącym funkcję ochronną. Emolienty domykają pielęgnację, zatrzymując nawilżenie w strukturze włosa. Odżywka do mycia powinna być lżejsza i dawać włosom to, czego im brakuje.

Jaka odżywka do mycia włosów? Nasze TOP5 

Zastanawiasz się, jaki produkt wybrać? Oto nasze typy!

#1 Do włosów osłabionych — Anwen, Proteinowa Orchidea 

Idealna odżywka do mycia włosów kręconych, które potrzebują sporej dawki protein. Jeśli są łamliwe i w słabej kondycji, zafunduj im proteinowy zastrzyk w postaci keratyny, kolagenu, elastyny i białek z zielonego groszku.

 

Odżywka do mycia włosów wysokoporowatych, Anwen

 

#2 Do loków i fal — Wella Professional, NutriCurls 

Ta łagodna formuła 2w1 (szampon i odżywka) delikatnie oczyszcza, wydobywa skręt i zapobiega puszeniu się.

 

Wella Professionals, Nutricurls, odżywka myjąca do loków i fal, 250 ml

 

#3 Do włosów o różnej porowatości — Anwen, Nawilżający Bez 

Uniwersalna odżywka do włosów potrzebujących dawki nawilżenia. Zawiera aloes, glicerynę i mocznik oraz kompleks witamin.

 

Anwen, Nawilżający Bez, mała odżywka do włosów o średniej porowatości, 100 ml

 

#4 Do włosów przetłuszczających się - Biowax EcoGlinka 

Reguluje procesy wytwarzania sebum, równoważy pH skalpu, nawilża, a jednocześnie delikatnie oczyszcza. Glinka zielona to naturalny kosmetyk oczyszczający i antybakteryjny, który służy nie tylko skórze, ale również włosom.

 

Biovax Ekoglinka - myjąca odżywka do włosów z zieloną glinką - 200 ml

 

#5 Do włosów zniszczonych — Schwartzkopf BC Peptide Repair 

Idealne rozwiązanie dla osób, które chcą odżywić włosy i odbudować ich strukturę po długoletniej koloryzacji czy intensywnej stylizacji pod wpływem wysokich temperatur. Nadaje miękkość, wygładza i poprawia elastyczność włosów.

 

Schwarzkopf Professional, BC Color Freeze, szampon bez siarczanów, 1000 ml

 

Dobierz odżywkę do potrzeb włosów , by cieszyć się efektami metody OMO. Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dbam o urodę!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock