Przedstawiamy kilka zupełnie różnych książek, które mają jeden wspólny mianownik – autorów, którzy zdobyli popularność w sieci. Wybierzcie coś dla siebie: od historycznych opowieści po smakowite przepisy czy samochodowe patenty.
 

Kolejna epoka z Wojtkiem Drewniakiem

Twórca „Historii bez cenzury” ma już na koncie wydawniczy debiut. „Średniowiecze bez trzymanki” to czwarty tom luźnych przemyśleń na temat historii Polski. Co prawda mało poznamy tu dat, ale przeczytamy zabawne anegdoty dotyczące zarówno prostych chłopów, jak i najwyższych możnowładców. „Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki” może być ciekawym uzupełnieniem szkolnej wiedzy, która niestety nie zawsze jest przekazywana w tak fascynujący sposób, jak robi to znany z YouTube’a historyk. Jak przyznaje sam Drewniak, jego książki są rozszerzeniem wiedzy, którą serwuje nam na swoim kanale.


Historia bez cenzury 4. Średniowiecze bez trzymanki
 

Dorota w fabryce czekolady

Może trudno orzec, który blog w internecie jest najciekawszy, ale bez trudu potrafimy wskazać ten najsłodszy, najbardziej smakowity. Dorota Świątkowska od wielu lat dostarcza miłośnikom deserów pomysły na kolejne ciastka, lody, serniki oraz bezy. Pierwsza książka, którą napisała w 2010 roku, jest zbiorem przepisów jej autorstwa. Kolejne propozycje podbijały serca, a raczej podniebienia czytelników, stając się obowiązkową pozycją wśród książek kulinarnych każdego miłośnika wypieków. Tym razem Dorota zabiera nas do cudownej krainy czekoladą płynącej. „Moje wypieki z czekoladą” to ponad 120 przepisów na słodkie chwile z czekoladą w tle. Każdy z nich blogerka przetestowała osobiście. Warto zaopatrzyć się w ten poradnik szczególnie z myślą o nadchodzących świętach. Smacznego!


Moje wypieki z czekoladą
 

Michu prawdę ci powie, część druga

Entuzjastów motoryzacji na całym świecie nie brakuje. Dlaczego więc to właśnie Michał „Michu” Jesionowski i jego kanał na YouTube „Miłośnicy czterech kółek” zaskarbił sobie serca fanów? Bo jego twórca, kolokwialnie rzecz ujmując, nie owija w bawełnę. Poza filmami poświęconymi swojej pasji, różnym mechanicznym zabiegom lub po prostu pięknym samochodom, opowiada o ciemnej stronie handlu autami. Z jakimi oszustwami możemy się spotkać przed zakupem wymarzonego pojazdu? Jakich sztuczek próbują handlarze, żeby auto prezentowało się jak najlepiej? Tego rodzaju smaczki pojawiły się zarówno w sieci, jak i w pierwszej papierowej części przemyśleń youtubera, pt. „Miłośnicy czterech kółek”. Książka spotkała się z ciepłym odbiorem, dlatego teraz Michu wraca z drugą częścią refleksji na temat stanu polskiej motoryzacji. W „Miłośnikach czterech kółek. Część 2. Jedziemy dalej!” znajdziemy też cały szereg porad na temat napraw, które nawet przy niedużym doświadczeniu możemy wykonać sami w zaciszu przydomowego garażu. Obie te książki to przede wszystkim spora dawka informacji o tym, jakimi autami jeździmy i co tak naprawdę kupujemy.


Miłośnicy czterech kółek. Część 2. Jedziemy dalej!
 

O parentingu bez presji

Rodzicielstwo to niezwykle ważna i skomplikowana zarazem rzecz. Poradzenie sobie z wychowaniem dziecka, a przy okazji wpojenie maluchowi wartościowej wiedzy to nie lada wyzwanie. Choć to wszystko brzmi bardzo poważnie, wiele tajników parentingu można przekazywać z uśmiechem na ustach. Udowodniły to Ania i Ola, czyli mamy lamy, które swoimi spostrzeżeniami postanowiły podzielić się, zakładając kanał na YouTube. Błyskawicznie zebrały niemałą gromadę obecnych, bądź przyszłych rodziców, ponieważ rozmawiając o rzeczach istotnych, zachowują zdrowy dystans, który demitologizuje rodzicielstwo. Dzięki autorkom można uwierzyć w to, że wychowywanie pociech to nie tylko ciężka praca, ale też niezła zabawa. Podobny wydźwięk ma ich książka „Mama lama, czyli macierzyństwo i inne przypadłości życiowe”. Zebrane w niej przemyślenia mają stanowić przystań relaksu i nadziei dla wszystkich, których na co dzień nęka myśl o rodzicielstwie. Bo jak udowadniają autorki, nie jest ono takie straszne, jak je malują.

Mama lama, czyli macierzyństwo i inne przypadłości życiowe

 

Malcolm – fanatyk rozśmieszania

Niejaki Malcolm XD to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych postaci w sieci. Jego twórczość jest bardzo dobrze znana, choć pewnie wiele osób może nie zdaje sobie sprawy, że natknęło się w internecie na tekst jego autorstwa. Tworzone przez niego copypasty zaraz po publikacji zaczynają żyć własnym życiem, a tekst o ojcu, fanatyku wędkarstwa doczekała się nawet filmu krótkometrażowego z Piotrem Cyrwusem w roli głównej. Z zabawnymi, choć zadziwiająco prawdziwymi historyjkami Malcolma utożsamia się całe pokolenie, a jeszcze większą popularność przyniosła książka „Emigracja” – będąca pełnowymiarową opowieścią o wyjeździe z małej polskiej miejscowości na rzecz Wielkiej Brytanii. Dla tych, którzy jeszcze nie poznali wszystkich chwytliwych past Malcolma XD, polecamy „Pastrami”, czyli zbiór jego najlepszych past. Jest tam o starym – fanatyku wędkarstwa, Wojsku Obrony Terytorialnej, Patologu i Paulinie oraz wiele innych.

Pastrami - Malcolm XD
Pastrami


Talent do opowiadania historii, przekazywania cennej wiedzy czy dzielenia sią doświadczeniami sprawdza się jak widać nie tylko w internecie. Książki, o których wspomnieliśmy mogą zainteresować nie tylko fanów blogerów i youtuberów, ale też pozwolić poznać te bez wątpienia bogate osobowości. Warto więc zajrzeć nie tylko na YouTube, ale też do Empiku.