Okładka książki to nie jedyna graficzna ozdoba tego, co najważniejsze, czyli treści. Pomiędzy rozdziałami znajdować się mogą rysunki mające na celu zobrazowanie poszczególnych scen. Powieści z gatunku fantastyki często zawierają wiele niezwykłych elementów fabularnych, więc ich ilustracje mają za zadanie oddać ten cały magiczny nastój. Przyjrzyjmy się ciekawym przykładom książek z naprawdę fantastycznymi grafikami.
 

Narysować myśli Tolkiena

Dla każdego fana fantastyki powieści Johna Ronalda Reuela Tolkiena to klasyka. Na kanwie jego dzieł powstały słynne filmy w reżyserii Petera Jacksona oraz wiele publikacji, czy to naukowych, czy też bazujących na literackiej fikcji. Sposób , w jaki Tolkien zebrał całą swoją wiedzę na temat mitologii oraz legend, zaowocowało powstaniem największego fandomu.

Pośród wielu wydań powieści brytyjskiego pisarza, znajdziemy ilustrowane perełki, czyli te, które zapalonych czytelników cieszą najbardziej. Nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka wydane zostały między innymi: „Silmarillion”, do którego ilustracje stworzył Ted Nasmith oraz „Hobbit” i „Bractwo pierścienia. Władca Pierścieni.” tom 1 – autorem obrazów uświetniających te tytuły był Alan Lee.

 

Silmarillion. Wydanie ilustrowane (okładka twarda)

 

Magiczne rysunki

Obok fandomu tolkienowskiego, drugim co do wielkości jest ten łączący sympatyków młodego czarodzieja. Seria książek o Harrym Potterze doczekała się wydań w 80 językach, a także wersji ilustrowanej. Baśniowe obrazy autorstwa Jima Kaya zdobią książki z wydawnictwa Media Rodzina. Grafik w wywiadach deklarował, że praca nad zilustrowaniem serii była ogromnym wyzwaniem. Jako fan powieści, czuł osobistą presję, by oddać magiczny charakter świata wykreowanego przez J.K. Rowling.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny (wydanie ilustrowane)

 

Gra o szkic

Zbiór prac, które znajdziemy w ilustrowanej wersji książki „Gra o tron” (z serii „Pieśń Lodu i Ognia”_ to dzieła zebrane wielu znamienitych artystów. Twórcą kilku z nich był wspomniany już wcześniej Ted Nasmith, a także Michael Komarck, John Picacio, czy Magali Villeneuve.

Wszystkie ilustracje są czarno-białe, z wyjątkiem map krain północnych i południowych, które to znajdziemy na samym początku i na samym końcu opasłej księgi.

Co ciekawe, kilka rysunków zdobiących książkę, pojawiło się wcześniej w oficjalnym kalendarzu dla fanów cyklu. Autorem wszystkich był amerykański artysta Eric Velhagen.

 

Gra o tron. Edycja ilustrowana (okładka twarda)

 

Niech moc (ilustracji) będzie z wami

Pośród mniej tradycyjnej literatury, dla fanów serii „Gwiezdne Wojny”, znajdują się ilustrowane wersje słowników i przewodników po uniwersum. Publikacje wydane nakładem wydawnictwa Egmont Polska Sp. z o.o. cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów.

Przewodnik „Star Wars. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, do którego oprawę graficzną przygotował Kemp Remillard to przede wszystkim kompendium wiedzy o głównych bohaterach. Ozdobą wartości merytorycznych są tutaj fotosy z planu zdjęciowego oraz techniczne szkice: przekroje pojazdów lub projekty strojów tworzone na potrzeby charakteryzatorów.

 

Star Wars. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie. Przewodnik ilustrowany (okładka twarda)

 

Nie tylko wersje ilustrowane

Entuzjaści magicznych stworzeń zwykle bardzo doceniają wszelkie próby oddania piękna tych istot. Dla fanów smoków do lektury obowiązkowej należy seria „Pamiętników Lady Trent”. Ryciny zdobiące karty książek zachwycają swoim naukowo-fantastycznym charakterem. Autorem ilustracji do kronik z wydawnictwa Zysk i S-ka jest Todd Lockwood. Amerykański artysta specjalizuje się w tematyce fantasy oraz science fiction, znany jest również z pracy nad rysunkami do gry „Dungeons & Dragons”.

 

Ważną pozycją na półce fana fantastyki są bestiariusze, czyli książki będące jednocześnie kompendium wiedzy na temat istot magicznych z konkretnego regionu. „Bestiariusz słowiański”, ilustrowany przez Pawła Zycha i Witolda Vargasa, to wyjątkowo udana analiza wierzeń ludowych naszego kraju.

Niektóre książki nie posiadają dużych grafik, a mimo to przyciągają wzrok. Na kartach antologii „Mój przyjaciel Kaligula” Jacka Piekary pojawiają się małe ikony na początku każdego opowiadania. Niby drobiazg, ale rysunki autorstwa Pawła Zaręby idealnie podkreślają nastrój fragmentu.

 

 

Kolejnym przykładem pięknych ilustracji, pochodzących z książek wydanych przez Fabrykę Słów, jest seria „Płomień i krzyż. Świat inkwizytorów”. Trzyczęściowa saga również wyszła spod pióra Jacka Piekary, jednak tym razem za oprawę graficzną odpowiedzialny był Leszek Woźniak.

 

 

Malowany człowiek” to kilkutomowa powieść autorstwa Petera V. Bretta. Całość pod nazwą „Cykl demoniczny” to przede wszystkim niezwykle ciekawa fabuła oraz przepiękne ilustracje, za które w polskim wydaniu odpowiedzialny był Dominik Broniek (autor ilustracji z okładki tego tekstu).