Czym charakteryzuje się nosidełko dla dziecka?

Nosidło zakłada się za pomocą specjalnych pasów, które pozwalają. rozłożyć ciężar malucha równomiernie na plecach i nie obciążać zanadto kręgosłupa osoby noszącej. Dziecko nosi się przodem do rodzica (na brzuchu i klatce piersiowej lub – w przypadku starszych dzieci – na plecach). Większość modeli jest przeznaczona dla dzieci, które potrafią już siadać. Są także jednak specjalne rodzaje przeznaczone dla tych tuż po urodzeniu (0+), ponieważ zawierają specjalną wkładkę umożliwiającą noszenie maleństwa w bezpiecznej pozycji.

Najprościej wyróżnić dwa rodzaje nosideł: te z szerokim i te z wąskim siedziskiem. Dobrym wyborem są wyłącznie te pierwsze: uda są odpowiednio podparte i głowa kości udowej ustawia się w nich w naturalnej pozycji. To istotne czynniki dla prawidłowego rozwoju stawów dziecka – z tego powodu niemowlęta zaleca się nosić z nóżkami odwiedzionymi na boki i zgiętymi w stawach biodrowych. Tak przyjęta postawa pozwala we właściwy sposób ułożyć kości miednicy i kręgosłupa.

 

Różowe nosidełko dla dziecka Besafe Izi Haven Premium

 

Rodzaje nosidełek

Konstrukcja nosidła zależy od tego, w jakiej pozycji maluch będzie noszony. Ciężar dziecka rozkłada się nieco inaczej w każdym z poszczególnych typów. Wyróżniamy:

  • nosidełka miękkie – najbardziej popularne ze względu na możliwość noszenia dziecka w naturalnej, zdrowej pozycji. To tzw. pozycja żabki, kiedy kręgosłup układa się w literę C, a nóżki w literę M. Można je nosić z przodu (od 1. miesiąca życia) i z tyłu (od 4. miesiąca). Do tej kategorii należą: nosidło Mei Tai – wiązane nosidło, którego pierwowzorem jest tradycyjne nosidło azjatyckie i nosidełko ergonomiczne – najbardziej komfortowe zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, a ponadto są rekomendowane lekarzy ortopedów.
  • nosidełka-foteliki dla niemowląt – służą przede wszystkim do przewożenia dziecka w samochodzie, choć można też korzystać z nich w domu. Ustawiane tyłem do kierunku jazdy nosidełka dla niemowląt są przeznaczone dla dzieci od 0 do 13 kg.
  • nosidełka sztywne, polecane jedynie dla starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać. Kręgosłup u niemowlęcia przyjmuje naturalnie kształt litery C, więc sztywne nosidło mogłoby mu zaszkodzić. Do nosideł sztywnych należą nosidła turystyczne ze stelażem, przeznaczone na górskie wędrówki oraz tzw. wisiadła – są one jednak odradzane ze względu na to, że dziecko przyjmuje w nich nieprawidłową pozycję.

 

Beżowe nosidełko dla dziecka BabyBjorn One

 

Czym się kierować przy wyborze nosidełka dla niemowlaka?

Nosidełka kupuje się najczęściej dla starszych dzieci, a w przypadku niemowląt ich używanie uchodzi za nieco kontrowersyjne. Rodzice często zastanawiają się, czy jest to na pewno bezpieczne rozwiązanie. Z drugiej strony perspektywa wiosennego spaceru bez wózka jest bardzo pociągająca. Można mieć swobodne ręce, a maleństwo bezpiecznie przygląda się światu z wysokości pleców. Przy zakupie pamiętaj, że:

  • niemowlę powinno już samodzielnie siedzieć lub chociaż samodzielnie trzymać główkę, tak, by pozycja pionowa nie była dla niego nienaturalna;
  • panel podtrzymujący nie może być ani za wąski, ani za szeroki. Dół podkolanowy jednej i drugiej nóżki powinien utrzymywać się na poziomie panelu. Świetnym wyborem jest panel regulowany, który można dopasować do stopnia rozwoju dziecka;
  • panel powinien sięgać karku dziecka i być wystarczająco miękki, by dziecko mogło spokojnie zasypiać, podtrzymane w pozycji pionowej;
  • dziecko należy nosić wyłącznie przodem do ciała, w pozycji „przodem do świata” jego kręgosłup niezdrowo się wygina. W przypadku niektórych ergonomicznych nosidełek, jak np. BabyBjorn możliwe jest odstępstwo od tej reguły, ale dopiero, gdy mięśnie i kręgosłup dziecka są rozwinięte wystarczająco, by podtrzymać główkę.

 

Nosidełko dla dziecka Kinderkraft Huggy Grey

 

Jeśli zastanawiasz się, jakie nosidełko dla dziecka kupić, weź pod uwagę także:

  • możliwość regulacji pasa biodrowego, szelek, wcięcia na nóżki. Regulowane pas biodrowy i szelki pozwalają dostosować nosidełko do postury rodzica, a regulowane otwory na nóżki dają szansę używać nosidła dłużej i pomagają maluchowi trzymać nóżki w odpowiedniej pozycji;
  • możliwość prania w pralce;
  • szerokość pasa biodrowego i szelek – im szerszy i bardziej miękki, tym wygodniej nosi się niemowlę, a jego ciężar lepiej się rozkłada;
  • dodatki, takie jak daszek osłaniający przed wiatrem i słońcem (istotne w nosidełkach turystycznych) czy usztywniany element do podtrzymywania głowy niemowlęcia.

Jakie nosidełko dla niemowlaka będzie najlepsze?

Lekarze i ortopedzi polecają wybór ergonomicznego nosidełka, ponieważ nie obciąża ono kręgosłupa dziecka. Niemowlę może w nim przyjąć właściwą pozycję (plecki w kształcie litery C, nóżki w tak zwaną żabkę), dzięki czemu rozwija się prawidłowo. Jego krocze nie jest nadmiernie obciążone, jak dzieje się w przypadku wisiadeł. Dla rodzica to komfortowe rozwiązanie, bo podobnie jak w plecaku pas biodrowy oraz szelki są szerokie.

W ofercie znajdziesz wiele interesujących fasonów nosidełek ergonomicznych dla niemowląt, takich jak na przykład One firmy BabyBjorn. To nosidełko, projektowane we współpracy z pediatrami, jest wykonane z miękkich, oddychających materiałów. Posiada wbudowaną wkładkę dla niemowlaka, przez co można je nosić na dwóch różnych wysokościach. Szerokie, wygodne pasy posiadają grube wypełnienie, co sprawia, że rodzic nie odczuwa tak mocno ucisku na ramiona. Szerokość przedniego panelu regulowana jest suwakami. Nosidełko „rośnie” wraz z dzieckiem dzięki regulowanej szerokości siedziska i wszystkich pasów. Model One BabyBjorn występuje w kilku wariantach kolorystycznych.

 

Czarne nosidełko dla dziecka BabyBjorn One

 

Przyjrzyj się również ofertom firm Tula i Kinderkraft: wyróżnia je oryginalny design i szeroki wybór różnych modeli nosidełek. Jeśli zaś przypadły ci do gustu chusty, nosidełko Infantino spełni twoje oczekiwania. Miękkie wiązania pozwalają matce i dziecku poczuć wzajemną bliskość, a szerokie paski naramienne równomiernie rozprowadzają ciężar dziecka na ciele noszącej osoby.

 

Nosidełko miękkie dla dziecki chusta Infantino

 

Ergonomiczne nosidełko umożliwia dziecku prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Maleństwo jest ułożone w taki sposób, by zarówno kręgosłup i stawy biodrowe były ustawione zgodnie z anatomią ciała. Jednocześnie odczuwa ono bliskość rodzica i słyszy bicie jego serca. Bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, podczas korzystania z nosidełka wzmocnisz więź z niemowlęciem.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock