Decyzja o rozpoczęciu przygody z nosidłem musi być podjęta świadomie. Gdy znasz zalety i wady tego sposobu noszenia dziecka oraz wiesz, jak robić to bezpiecznie, możesz podjąć pierwsze próby spacerów z dzieckiem w nosidełku.

BabyBjorn, Mini, Nosidełko, Jersey, Jasny Szary, 3D

Nosidełko ergonomiczne czy turystyczne – które wybrać?

Zanim zdecydujesz się nosić swoje dziecko w nosidle, dowiedz się, jakie są poszczególne opcje i czym się od siebie różnią. Wybór nosidła dla malucha dostosuj do tego, jakie wycieczki planujesz. Na spokojne niedługie spacery po lesie lub po plaży dobre będzie nosidło ergonomiczne, natomiast wielogodzinne wymagające trasy łatwiej pokonywać z nosidłem turystycznym na ramionach.

 

Tula, Explore, Nosidełko ergonomiczne, Tempo

 

Zalety nosidła ergonomicznego – wygoda i oszczędność czasu

Nosidełko dla dziecka to świetne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się podczas wyjścia na zakupy czy na krótki spacer po mieście. Nosidełko ergonomiczne jest lekkie i nie zajmuje dużo miejsca, więc z powodzeniem zastąpi chustę wtedy, gdy nie masz ze sobą wózka. Włożenie dziecka do nosidła zajmie dosłownie chwilę, dzięki czemu jest to rozwiązanie, które pomoże ci oszczędzić czas. Dziecko w nosidle ergonomicznym przyjmuje wygodną, bezpieczną dla siebie pozycję i jest przytulone do rodzica, dlatego jest to komfortowy sposób noszenia pozwalający opiekunowi zachować wolne ręce.

Nosidło turystyczne na wielogodzinne wędrówki

Jeśli masz w planach bardziej wymagające, wielogodzinne wycieczki, wybierz nosidło turystyczne. Zaawansowany system nośny zastosowany w tym typie nosidełka pozwala na lepsze odciążenie kręgosłupa osoby dorosłej. Udogodnienia w postaci regulowanej wysokości siedziska, poduszki pod brodę, daszka przeciwsłonecznego i osłony przeciwdeszczowej to przydatne dodatki, które zapewnią maluchowi jeszcze większy komfort podczas podróżowania razem z rodzicem.

 

Dromader, Koala, Plecak\Nosidełko turystyczne dla dziecka, Czerwone

 

Nosidełko dla noworodka – model ergonomiczny

Jeśli zależy ci na tym, by możliwie jak najwcześniej zacząć nosić swojego bobasa w nosidełku, postaw na wariant ergonomiczny, który uzupełniony o specjalną wkładkę, może być z powodzeniem wykorzystywany już od pierwszych chwil życia dziecka. W nosidełku ergonomicznym twoja pociecha może zachować naturalną dla siebie, a zarazem bezpieczną pozycję ciała.

W początkowym okresie życia maluchy nie są w stanie samodzielnie utrzymać ciężaru swojej główki, dlatego wymagają dodatkowego wsparcia. Pamiętaj więc o tym, że jeśli chcesz nosić w takim nosidełku swojego noworodka, musisz zagwarantować mu odpowiednie podparcie karku.

Zwinięty i wtulony w rodzica noworodek może przyjąć w nosidełku ergonomicznym wygodną i bezpieczną dla siebie pozycję. Naturalnie ułożone nóżki dziecka są odpowiednio podparte, a cała pozycja przypomina tę, którą malec przybiera podczas leżenia na brzuszku.

Nosidła ergonomiczne przystosowane do noszenia starszych niemowląt są odpowiednio większe. Noszenie kilkumiesięcznego dziecka na plecach jest znacznie bardziej komfortowe dla opiekuna, ponieważ odciąża jego kręgosłup i sprawia, że zwiększająca się waga dziecka jest mniej odczuwalna.

 

Be Lenka, Nosidełko regulowane, 4Ever, Leaves Azure

 

Jakie nosidełko dla noworodka?

Nosidło odpowiednie dla noworodka powinno przede wszystkim umożliwić mu przyjęcie naturalnej dla takich małych dzieci pozycji. Jest to tzw. pozycja żabki z odwiedzonymi na boki nóżkami i brzuszkiem przytulonym do brzucha opiekuna. Dla noworodków dobrze się sprawdzą nosidła miękkie, przypominające chustę, jak Infantino, polecane dla dzieci ważących co najmniej 3,6 kg. Strzałem w dziesiątkę będzie również nosidełko ergonomiczne z wkładką dla noworodka.

 

Infantino, Nosidełko, Sash Mei Tai

 

Nosidła turystyczne tylko dla samodzielnie siedzących dzieci

Z nosidłem turystycznym należy odczekać, aż dziecko będzie potrafiło stabilnie i samodzielnie siedzieć. Opanowanie tej umiejętności jest konieczne, ponieważ modele turystyczne nie zapewniają takiego ścisłego otulenia pleców malca, jak ma to miejsce w przypadku nosidełek ergonomicznych. Sztywna konstrukcja oparcia w połączeniu z szerokim siedziskiem sprawia, że dziecko przyjmuje pozycję bardziej przypominającą siedzenie w siodle niż w chuście.

Nosidełko dla dziecka - czy można nosić dziecko przodem do świata?

Już kilkumiesięczne, samodzielnie siedzące maluchy możesz nosić na plecach, tak, żeby mogły obserwować otoczenie. Taki szkrab pewnie trzyma głowę i jest na tyle samodzielny, że brak kontaktu wzrokowego z rodzicem podczas wspólnego podróżowania nie powinien stanowić dla niego problemu. Nieco starsze dzieci są zazwyczaj gotowe na taką zmianę. Podróżując w ten sposób, mogą rozglądać się swobodnie po okolicy, co stanowi dla nich nie lada atrakcję.

Pamiętaj, że podróżowanie na plecach rodzica jest zarezerwowane wyłącznie dla starszych niemowląt. Noszenie kilkumiesięcznych dzieci przed sobą - przodem do świata powoduje, że przyjmują one nienaturalną pozycję, kręgosłup nie ma dobrego oparcia, a nogi zwisają w dół. Takie ułożenie nie jest wygodne ani bezpieczne dla układu kostnego dziecka.

 

BabyBjorn, Move 3D Mesh, Nosidełko, Zielony

 

Nosidło dla dziecka – czy to dobre rozwiązanie dla wszystkich niemowląt?

Dzieci urodzone przed czasem, z niską masą urodzeniową lub problemami zdrowotnymi można nosić w nosidle jedynie po konsultacji z lekarzem pediatrą. Dobrze jest też zasięgnąć opinii ortopedy. Rozmowa ze specjalistą pomoże rozwiać twoje wątpliwości i podjąć właściwą decyzję.

Kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

Pamiętaj, aby wziąć też pod uwagę temperament dziecka oraz jego nastrój w danej chwili. Na pierwsze spacery w nosidle najlepiej wybrać się wtedy, gdy maluch jest zdrowy, spokojny i najedzony. Jednak nie planuj wycieczki bezpośrednio po karmieniu, ponieważ dziecko może wtedy odczuwać dyskomfort. Ruchliwy, żądny wrażeń brzdąc prawdopodobnie początkowo nie wytrzyma w nosidle zbyt długo. Z tego powodu, zanim wybierzesz się na kilkugodzinny wypad, stopniowo wydłużaj spacery w nosidle, aby dziecko przyzwyczaiło się do nowego środka transportu.

Teraz już wiesz, że decyzję o rozpoczęciu przygody z nosidłem dla dziecka najlepiej uzależnić od wagi malucha i jego stopnia rozwoju, a nie wieku. W zależności od opanowanych przez niego umiejętności dobierz odpowiednie nosidełko. Zadbaj o to, by szkrab był spokojny oraz najedzony i zaproponuj mu wtedy pierwszy – na początek dość krótki, spacer w nosidle. Obserwuj jego reakcje i ciesz się wspólnie spędzonym czasem.

Więcej tekstów o artykułach dla dzieci znajdziesz w naszych poradnikach Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock

promocja empik kod rabatowy