Festiwal Piękna Empik

 

Co to jest niacynamid?

Związek chemiczny należący do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Niacynamid (nazywany też witaminą B3, PP lub ni produkujemy sami, ale w bardzo niewielkich ilościach, dlatego powinien być dostarczany do organizmu wraz ze zdrową dietą.

Źródeł witaminy B3 należy szukać m.in. w mięsie, rybach, jajach, mleku, serach, drożdżach, orzechach i warzywach liściastych. Co daje ciału? W telegraficznym skrócie: bierze udział w syntezie ważnych hormonów jak insulina, kortyzol czy hormony płciowe. Poza tym daje nam lepszą odporność oraz obniża poziom cholesterolu, a więc jest ważna w profilaktyce miażdżycy. To jednak początek długiej listy zalet, bo niacynamid jest szczególnie cenny ze względu na swoje działanie na skórę.

 

Serum z niacynamidami 15% Nacomi

 

Działanie niacynamidu na skórę

Nawilża, neutralizuje wolne rodniki, działa przeciwzapalnie i poprawia elastyczność skóry. Niacynamid jest jedną z najważniejszych witamin dla zdrowia i urody, bo potrafi jednocześnie poprawiać elastyczność, wygładzać zmarszczki, rozjaśniać przebarwienia i hamować nadmierną produkcję sebum. Dlatego świetnie się sprawdza w walce z trądzikiem, tłustą cerą oraz skłonną do zaczerwienień i stanów zapalnych. Radzi sobie z przesuszonym naskórkiem i podrażnieniami. Jednym słowem jest niezbędna w profilaktyce zdrowej i gładkiej skóry.

 

Krem do ciała z kwasem salicylowym i niacynamidem Nacomi

 

Poza tym, niacynamid wspiera ochronę przeciwsłoneczną zmniejszając uszkodzenia skóry spowodowane nadmiarem promeniowania UV - w tym przebarwienia. Nie można zapominać o tym, że w walce ze zmarszczkami nie ma sobie równych. Wszystko dzięki zdolności do stymulowania produkcji kolagenu w skórze oraz kwasu hialuronowego. Jako świetny antyoksydant, niacynamid sprawdza się w kremach na dzień i lekkich miejskich formułach ochronnych.  

 

Serum shot kuracja redukująca niedoskonałości 15% Eveline Cosmetics

 

Jak stosować niacynamid?

Zanim zastosujesz pielęgnację wyposażoną w niacynamid, oceń swoją skórę i zastanów się jakie ma potrzeby. Od tego bowiem zależy który kosmetyk wybierzesz i jak go zastosujesz. Na początek zawsze sięgaj po niskie stężenie witaminy B3 by sprawdzić, jak zareaguje skóra. Dopiero po kilku tygodniach stosowania kosmetyku z niacynamidem, kiedy zauważysz, że skóra wygląda lepiej, a o podrażnieniach nie ma mowy, możesz zmienić stężenie składnika na wyższe. I tak zasada ogólna jest dość prosta: niskie stężenia niacynamidu (maksymalne 5 proc) w kosmetykach, najlepiej działa na cery wrażliwe, dotknięte trądzikiem różowatym.

Z kolei powyżej 5 proc. witaminy w kremie lub serum sprawdza się w przypadku przebarwień, trądziku oraz cery, która nie ma skłonności do zaczerwienień. I pamiętaj, stosuj tylko jeden kosmetyk ze stężonym niacynamidem, na przykład tylko serum lub krem.

 

Normalizujące  serum do twarzy Niacynamid  alfa-arbutyna  kwas laktobionowyBielenda

 

 Z czym nie łączyć niacynamidu?

Witamina B3 to skuteczny i sprawdzony składnik pielęgnacji twarzy, świetnie działa w połączeniu z kwasem hialuronowym, retinolem i większością ekstraktów roślinnych. Jednak są w kosmetykach składniki, które źle znoszą towarzystwo niacynamidu. Największym jego wrogiem są kwasy AHA oraz BHA, a to dlatego, że ich pH obniża skuteczność witaminy.

Podobnie ma się sprawa z witaminą C w postaci kwasy askorbinowego. Taki duet może nawet podrażnić skórę, więc najczęściej producenci kosmetyków łączą niacynamid z pochodnymi formami witaminy C. Choć i tak najbezpieczniej po prostu stosować kosmetyk z witaminą B3 na noc, a kosmetyk z witaminą C na dzień.

Kosmetyki z niacynamidem

Serum z niacynamidem

  • AA My Beauty Power Niacynamid 10 %

Skoncentrowana formuła serum z mocnym zestawem składników. Poza niacynamidem w wysokim stężeniu, jest tu odbudowujący olej z pestek malin, wzmacniający i odmładzający resweratrol oraz wygładzający neuropeptyd. Idealna formuła na pierwsze zmarszczki oraz niedoskonałości związane z cerą trądzikową.

 

Wygładzające serum-booster Niacynamid 10% AA

 

  • The Ordinary, serum do twarzy Niacinamide 10 % + Zinc 1%

Masz trądzik i przebarwienia? Możesz potraktować je jednym, prostym w składzie kosmetykiem. Serum opiera się na duecie składników: niacynamidzie oraz cynku. Regularnie stosowany rozjaśnia drobne przebarwienia, które pojawiają się w miejscach zmian trądzikowych. Poza tym ma wpływ na zmniejszenie przetłuszczania oraz przyspiesza regenerację skóry delikatnie wygładzając drobne blizny.

 

Serum do twarzy Niacynamid 10% The Ordinary

 

Krem z niacynamidem

  • Back To Comfort, Cistacea-M, Nawilżający krem z niacynamidem 3% i mocznikiem 5 %

Mocno nawilżająca formuła kremu zamkniętego w praktycznej pompce, radzi sobie z przesuszeniem naskórka, które bardzo często towarzyszy cerze trądzikowej. Ale to nie wszystko, bo w składzie jest ekstrakt z czystka oraz olej ze słodkich migdałów i bogaty zestaw składników łagodzących jak bisabolol i masło shea. Jak to działa?

Formuła odbudowuje film hydrolipidowy skóry, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne. Świetnie zadziała jako wsparcie dla wrażliwych i jednocześnie trądzikowych cer z rozszerzonymi porami.

 

Nawilżający krem z niacynamidem 3% i mocznikiem 5%Back To Comfort

 

  • KOI, Krem z retinolem roślinnym

Uniwersalny kosmetyk dla każdego rodzaju skóry. A jednak dzięki obecności bakuchiolu i niacynamidu w duecie, najlepiej zadziała jako broń na zmarszczki. Odżywia, zagęszcza i ujędrnia, rozjaśnia oraz działa przeciwtrądzikowo. Świetnie się sprawdzi w roli wiosennej pielęgnacji regenerującej.

 

Krem z bakuchiolem, niacynamidem i skwalanemKOI

 

  • Makeup Revolution, Skincare, Matujący krem nawilżający z niacynamidem

Lekka formuła kosmetyku przeznaczona dla cer mocno błyszczących. Poza niacynamidem, który kontroluje wydzielanie sebum, krem zawiera kaolin i skrobię ryżową. Dwa ostatnie składniki działają jak niewidzialny puder, stąd naturalnie matowy efekt. Formuła nawilża, wygładza naskórek i będzie dobrą bazą pod makijaż.

 

Matujący krem nawilżający z niacynamidem Makeup Revolution

 

Po więcej porad dotyczących kosmetyków oraz ich zastosowania zapraszamy do działu Dbam o urodę.