Wśród wszystkich dostępnych narzędzi przydatnych na działce z pewnością można wyróżnić:

  • narzędzia ręczne,
  • elektryczne,
  • spalinowe.

W każdej z powyższych kategorii znajdują się te najbardziej użyteczne i niejednokrotnie niezastąpione produkty. Poniżej zestawiono najważniejsze z nich wszystkich.

Najpotrzebniejsze ręczne narzędzia do ogrodu 

Grabie – podstawa każdego dobrego ogrodnika

Nie da się ukryć, że grabie do trawy przydają się niezwykle często. Ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do trawnika, ale (w zależności od modelu) mogą być wykorzystywane też do liści, igieł, kory, pielęgnacji ziemi pod uprawami i kwietnikami. Uniwersalne modele takie jak „FISKARS Solid, 164 cm” pozwalają na sprawne zagarnianie ściętej trawy i innych roślin. Zewnętrze zęby skierowane do wewnątrz i właściwie wyprofilowana głowica pomagają w utrzymaniu porządku na trawniku i profilowaniu gleby.

 

Grabie uniwersalne FISKARS Solid, 164 cm

 

Grabie uniwersalne to dobry wybór dla osób, które posiadają spory trawnik i czasem wykorzystują to narzędzie do przygotowywania gruntu pod uprawy. Jeżeli chodzi konkretnie o grabie do liści, warto sprawdzić model „FISKARS Solid, 173,5 cm”.

 

Grabie do liści FISKARS Solid, 173,5 cm

 

Piła ręczna do gałęzi i świeżego drewna 

Przycinanie grubszych gałęzi można wykonać przy pomocy narzędzi manualnych. Do takich zalicza się m.in. piła ręczna. Może to być model składany lub nie, jednak warto rozważyć przede wszystkim tę pierwszą opcję, szczególnie gdy ogrodnikowi zależy na sporej mobilności. Warte uwagi w tej kategorii są narzędzia ogrodnicze Fiskars np. „piła wzmocniona FISKARS 1024708, 56,5 cm”. Można za jej pomocą ciąć świeże i twarde drewno zarówno w ogrodzie, jak i warsztacie stolarskim. Została wyposażona we wzmocnione stalowe ostrze i powłokę SoftGrip™.

 

Piła wzmocniona FISKARS 1024708, 56,5 cm

 

Poręczny sekator ogrodowy do przycinania roślin 

Nieco mniejszym gabarytowo i przeznaczonym do cięcia innych odmian roślin jest sekator ręczny. Sprawdza się szczególnie w pielęgnacji krzewów i roślin zielnych, chociaż modele wyposażone w długie rękojeści można też stosować do gałęzi. Dobrym przykładem jest „sekator nożycowy FISKARS, S 17,3 cm”. Jest bardzo poręcznym i jednocześnie wyjątkowo skutecznym produktem. Tego typu narzędzia do ogrodu stosuje się głównie do przycinania świeżych krzewów i gałęzi, których średnica nie przekracza 16 mm.

 

Sekator nożycowy FISKARS, S

 

Jeżeli ogrodnikowi zależy na precyzyjnym przycinaniu trawy, może wybrać „nożyce FISKARS GS42, 32,2 cm”. Wyposażone w obrotowe ostrza ze stali nierdzewnej pozwalają na precyzyjne wyrównywanie trawy pod dowolnym kątem.

 

Nożyce do trawy FISKARS GS42, 32,2 cm

 

Taczka ogrodowa do zbierania odpadów roślinnych 

Wszystko, co uda się zgrabić, wyciąć lub przyciąć, trzeba też przetransportować w odpowiednie miejsce, najlepiej bezpośrednio do kompostownika. Do tego celu posłuży taczka ogrodowa. W zależności od potrzeb można wybierać w modelach lekkich i składanych, które zmieszczą głównie wysuszone i lekkie odpady lub dwukołowe solidne konstrukcje, w których zmieści się tez sporo ziemi lub gruzu.

Takim modelem jest „taczka dwukołowa ocynkowana TOOLPARK 100L / 140L”. Dzięki głębokiej misie o pojemności 100 litrów pomieści w sobie bardzo dużo odpadów. Konstrukcja wykonana jest w oparciu o solidną ramę i dwa koła ułatwiające jazdę obciążoną taczką.

 

Taczka dwukołowa ocynkowana TOOLPARK 100L / 140L

 

W zasadzie powyższe elementy to najpotrzebniejsze narzędzia ogrodnicze ręczne. Na liście niezbędnych artykułów znajdzie się jeszcze: szpadel, łopata, motyka ogrodowa, pazurki i konewka.

Elektryczne narzędzia przydatne w ogrodzie 

Bardzo wiele prac ziemnych pielęgnacyjnych można wykonać przy pomocy akcesoriów ręcznych. Jednak szczególnie na większych powierzchniach i przy trudniejszych warunkach przydadzą się narzędzia ogrodnicze elektryczne. Sprawiają, że praca idzie zdecydowanie łatwiej i szybciej, a efekt jest nieraz o wiele lepszy niż przy użyciu manualnych modeli. Oto propozycje kilku podstawowych egzemplarzy przydatnych w każdym ogrodzie.

Kosiarka elektryczna do pielęgnacji trawnika 

Bez dwóch zdań kosiarka jest obowiązkowym elektronarzędziem w warsztacie każdego ogrodnika. Szczególnie na niewielkich trawnikach sprawdzają się wersje zasilane sieciowo. Przy dokonywaniu wyboru warto zwrócić uwagę, by małe narzędzia ogrodnicze do koszenia miały nie za krótką długość noży i posiadały możliwość regulacji wysokości koszenia. Przykładem takiego produktu jest „kosiarka elektryczna MAKITA ELM3320”. Umożliwia nie tylko 3-stopniową regulację wysokości i cięcie o szerokości 33 cm, ale tez wycinanie trawy 15 mm od budynku lub krawężnika, co jest bardzo przydatną funkcją.

 

Kosiarka elektryczna MAKITA ELM3320

 

Elektryczne nożyce do przycinania żywopłotu 

Ręczna pielęgnacja krzewów w żywopłocie może być uciążliwa. Szczególnie we wstępnym modelowaniu, które wymaga sporo czasu i wysiłków, przydają się narzędzia ogrodowe akumulatorowe, którymi można bez obaw manewrować, nie zważając na przewód elektryczny. W ten sposób najtrudniejsze i najbardziej wymagające etapy pielęgnacji można wykonać bez większego zmęczenia. Kluczowe parametry przekładające się na funkcjonalność urządzenia to długość ostrza i waga.

 

NOŻYCE DO ŻYWOPŁOTU I TRAWY AKUM. 18,0 V DUM 111 ZX MAKITA

 

Odkurzacz i dmuchawa do liści 

Osoby posiadające spory ogród lub niezwykle dużo liściastych drzew mogą skłonić się ku urządzeniom do zbierania lub zdmuchiwania liści. Szczególnie polecanymi typami urządzeń są te posiadające obie funkcje w jednym. Za pomocą odkurzacza można skutecznie pozbierać i rozdrobnić liście, igły, suche odpady z krzewów i drobne gałęzie. Przydaje się szczególnie na sporych powierzchniach i w trudnodostępnych miejscach, gdzie grabie do liści i trawy nie mogą sięgnąć.

 

Dmuchawa do liści z odkurzaczem RYOBI RBV300CESV, 3000 W

 

Utrzymanie pięknego ogrodu wymaga doświadczenia i chęci do pracy. Przy wykorzystaniu powyższych rodzajów narzędzi ręcznych i elektrycznych, a być może tez spalinowych, można uzyskać naprawdę bardzo dobre rezultaty. Wszystko po to, by mieć zadbany zakątek do odpoczynku na łonie natury.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / ForceAlex