Dlaczego warto mieć zmywarkę?

Zmywarka należy do sprzętów AGD, bez których wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia. Kilkadziesiąt lat temu jej posiadanie zaliczało się do niepospolitych luksusów. Dziś gości ona praktycznie w co drugim domu, uwalniając gospodarzy od konieczności ręcznego zmywania naczyń. Rozwiązanie to wpływa więc przede wszystkim na wygodę życia, ułatwiając sprzątanie i… pomagając zaoszczędzić pieniądze!

Inwestycja w ten sprzęt na dłuższą metę niesie ze sobą korzyści finansowe – w ciągu jednego programu zmywarka jest w stanie umyć więcej naczyń, przy jednoczesnym zużyciu mniejszej ilości prądu i wody, niż w przypadku zmywania ręcznego. Tak umyte garnki, talerze oraz szkło są dodatkowo olśniewająco czyste!

Korzyści płynące z użytkowania zmywarki dotyczą także miejsca. Po zakończonym zmywaniu nie trzeba szukać miejsca, aby naczynia mogły obeschnąć. Wystarczy pozostawić je wewnątrz sprzętu lub skorzystać z programu suszącego. A gdy już o programach mowa – jego wybór zależy wyłącznie od preferencji właściciela. W tym celu warto uwzględnić skalę zabrudzeń czy załadowanie zmywarki.

beko zmywarka do zabudowy

Jakie zmywarki są dostępne na rynku?

Obecnie na rynku dostępne są zmywarki w dwóch rozmiarach: 45 i 60 cm. Wymiar ten dotyczy szerokości, która przekłada się na pojemność urządzenia. Szacuje się, iż wąska zmywarka jest w stanie pomieścić 8-10 kompletów naczyń – przy czym za komplet uznaje się zastawę stołową dla jednej osoby. Jej większy odpowiednik potrafi jednorazowo umyć nawet do 15 kompletów.

Zdecydowanie więc większy ze sprzętów jest polecany do domów, zamieszkiwanych przez cztery i więcej osób. W roli pomocnika wszystkich gospodarzy małych przestrzeni, jak również osób mieszkających w pojedynkę, bez zarzutu sprawdzi się kompaktowa zmywarka.

Rodzaje małych zmywarek

Przeglądając oferty sprzętu AGD, można zauważyć, że mała zmywarka jest dostępna w kilku formach. Pozwala to na urządzenie kuchennej przestrzeni w wymarzonym stylu. Do małych pomieszczeń najczęściej wybierane są sprzęty o wymiarach do 45 cm.

Na pierwszy plan wysuwa się klasyczna wersja – czyli zmywarka wolnostojąca. Jej konstrukcja składa się z obudowy i blatu, dlatego też można stawiać ją w dowolnym miejscu w kuchni. Aby lepiej wpasować się w umeblowanie, sprzęty te dostępne są w różnorodnej kolorystyce.

Pozytywną opinią cieszy się również zmywarka kompaktowa do zabudowy. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki nie posiada ona obudowy. Z tego też względu potrzebuje dobrze przygotowanego miejsca w ciągu szafek kuchennych. Ten rodzaj urządzenia jest bardzo wygodny, ponieważ można dostosować jego wygląd do wnętrza pomieszczenia.

Whirpool zmywarka do zabudowy

Na co zwrócić uwagę, kupując zmywarkę?

Niezależnie od tego, jakiego sprzętu poszukuje gospodarz domu, za każdym razem należy zwrócić uwagę na jego parametry. To właśnie one dają ogólny ogląd na to, czy dane urządzenie będzie sprawdzać się przy potrzebach i możliwościach kupującego. W przypadku kompaktowej zmywarki najistotniejszą kwestią, poza rozmiarem, jest klasa energetyczna. Najlepiej sprawdzają się urządzenia klasy A+, co w dużym uproszczeniu przekłada się na oszczędności prądu.

Klasa zmywania i suszenia

W zmywarkach skala klasowa nie ogranicza się jednak wyłącznie do pobieranej energii. Za jej pomocą ocenia się także takie parametry jak klasa zmywania czy suszenia. Pierwsza z nich informuje o skuteczności działania sprzętu, biorąc pod uwagę trudno zmywalne zabrudzenia. Druga z kolei mówi o tym, jak efektownie zmywarka radzi sobie z wysuszeniem naczyń po zakończonym programie. Wąska zmywarka najwyższej klasy wszystkie te aspekty powinna mieć w kategorii przynajmniej A.

Zmywarka wolnostojąca wąska

Zużycie wody i prądu

Użytkowanie zmywarki powinno nieść ze sobą oszczędności. Dlatego też niezwykle ważnym parametrem jest zużycie wody i prądu. Producenci zazwyczaj podają informacje na ten temat, posiłkując się danymi odnotowanymi po jednym cyklu oraz po rocznym zużyciu. Pod tym względem nieodzownie prym wiedzie zmywarka mała. Średnie zużycie wody nie wynosi bowiem więcej niż 8 litrów podczas jednego programu. Dla porównania warto dodać, iż podczas mycia ręcznego zużywa się ok. 10-15 litrów wody.

Poziom hałasu

Decydując się na inwestycję w omawiany sprzęt AGD, klienci wymagają, aby hałas towarzyszący myciu był jak najmniej słyszalny. Osoby wyczulone na tym punkcie, powinny rozważyć kupno urządzenia do samodzielnej zabudowy. Mała zmywarka do zabudowy wytwarza bowiem najmniej dźwięków – czyli w przedziale od 37 do 58 decybeli. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zanikanie hałasu jest wprost proporcjonalne do wzrostu ceny sprzętu.

Beko zmywarka wolnostojąca biała

Dodatkowe funkcje zmywarek

Niewątpliwie już samo posiadanie zmywarki wiąże się z ogromną wygodą. Dla urozmaicenia jednak doposaża się ją w dodatkowe funkcje. W przypadku podstawowej wersji można liczyć na różnorodne programy myjące. Najczęściej zalicza się do nich: piętnastominutowe mycie wstępne (czyli namaczanie, pozwalające usunąć trudne zabrudzenia), program normalny, wykorzystywany w przypadku średnio zabrudzonych naczyń oraz program intensywny, stosowany do trudno usuwalnych zanieczyszczeń.

Bardziej rozbudowane wersje zmywarek mają w swojej ofercie także program ½ wsadu, umożliwiający włączenie niezapełnionego urządzenia, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości pobieranej wody. Dostępne są również takie funkcje, jak BIO czy ECO – czyli programy ekonomiczne, zużywające mniej wody i energii. Bardzo dobrą funkcją jest także przyspieszone mycie, które trwa zazwyczaj ok. 30 minut i służy przepłukaniu brudnych naczyń.

W bardziej zaawansowanych systemach stosuje się także program automatyczny, który samodzielnie wykrywa stopień zabrudzeń i dostosowuje do nich wysokość temperatury, ilość pobieranej wody oraz czas mycia.

Więcej porad dotyczących wyboru sprzętu znajdziesz w naszym dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.