Na co zwrócić uwagę decydując się na żelazko podróżne?

Wybór urządzeń do prasowania jest ogromny. Jednak żelazko turystyczne musi spełniać specyficzne oczekiwania nieco odbiegające od standardowych sprzętów użytku domowego. Przede wszystkim musi mieć:

  • niewielką wagę i rozmiar umożliwiający przechowywanie w bagażu,
  • składaną rączkę (uchwyt),
  • przełącznik napięcia (przydatny w podróżach międzynarodowych),
  • funkcję prasowania w pionie,
  • odpowiedni pokrowiec.

Warto nieco szerzej przyjrzeć się powyższym cechom.

żelazka turystyczne

Gabaryty miniżelazka turystycznego – jakie powinny być?

Podróże kształcą nie tylko pod względem poszerzania horyzontów i poznawania kultur. Doświadczeni podróżnicy wiedzą, że małe żelazko turystyczne nie powinno w swoich wymiarach przekraczać 20 cm długości, 10 cm wysokości i szerokości. Dzięki temu bagaż nie będzie nadmiernie wypełniony urządzeniem, a walizka poza nim zmieści jeszcze sporo innych niezbędnych pakunków. Poza wielkością istotna jest też waga, by nadmiernie nie obciążać walizki. Dobrze, żeby taki sprzęt nie ważył więcej niż 1 kg. Będzie miało przełożenie na konieczność większego docisku, jednak zrekompensuje to swoją ceną i mobilnością.

Żelazko podróżne ze składanym uchwytem

Sprzęt AGD jest mały, ale nadal zajmuje zbyt dużo miejsca w walizce? Warto rozłożyć go na części. Dobre mini żelazko turystyczne posiada demontowalny uchwyt lub możliwość jego złożenia, co świetnie sprawdza się szczególnie podczas podróży lotniczych z podręcznym bagażem. Liczy się w nim nie tylko waga ekwipunku, ale też każdy centymetr wolnej przestrzeni, którą trzeba dobrze wykorzystać.

Przełącznik napięcia w żelazku turystycznym

Oczywiście podróżując po Polsce, a nawet innych krajach Europy nie będzie większego problemu z dostosowaniem się do napięcia w sieci elektrycznej. Normy europejskie zobowiązują dostawców do generowania prądu o napięciu z przedziału 220-240 V. Do takich parametrów przygotowana jest większość urządzeń elektrycznych. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli celem podróży jest np. Kanada, USA lub Japonia. W tych krajach żelazko podróżne musi poradzić sobie z prądem o wartości kolejno 120 V, 110 V i 100 V. Planując zagraniczne podróże, warto wziąć pod uwagę sprzęt wyposażony w odpowiedni przełącznik napięcia.

Możliwość prasowania w pozycji pionowej

Chociaż małe żelazko turystyczne to nie profesjonalny generator pary do prasowania pionowego, to jednak warto by miało taką funkcję. W skromnych hotelowych warunkach może brakować odpowiedniego miejsca do wyprasowania koszuli, czy bluzki. Podłoga i łóżko to nie najlepsze miejsca na takie czynności, dlatego niejednokrotnie zostaje do dyspozycji właśnie pionowe prasowanie. W wielu sytuacjach ratuje z opresji i właśnie takich sprzętów podróżnych warto szukać.

Odpowiedni pokrowiec na żelazko turystyczne

Można dojść do wniosku, że skoro żelazko będzie przewożone między ubraniami, to nic złego nie może mu się stać. Niestety ścisk panujący w walizce, a także ciągłe przestawianie go w pokoju hotelowym z kąta w kąt powoduje, że może ono szybko się zniszczyć. O ile obudowa nie ma większego znaczenia dla jego funkcjonowania, warto zadbać o ochronę stopy, która bezpośrednio wpływa na komfort prasowania.

Żelazko turystyczne – ranking 5 najciekawszych propozycji

Widoczne na rynku żelazka podróżne świetnie sprawdzają się, gdy trzeba je przetransportować i używać na wakacjach lub podczas służbowych podróży. Poniższe zestawienie interesujących modeli nie skupia się na przedstawieniu ich od najlepsze do najgorszego. Każde z nich jest warte uwagi i godne polecenia. Oto i one.

Żelazko turystyczne ADLER AD 5015

Propozycja na każdą kieszeń i niemal do wszystkich walizek turystycznych. Egzemplarz ten posiada bardzo małe rozmiary i wagę, co czyni go świetną propozycją na wakacje. Składana rączka pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w bagażu. Opisywane żelazko turystyczne ma moc 800 W i w połączeniu z niewielką stopą zapewnia przyzwoity czas nagrzewania.

żelazko turystyczne adler

Żelazko podróżne ARIETE Travel Chic 6224, 800 W

Nieco bardziej zaawansowany model wyposażony w odłączaną rączkę, funkcję pary, prasowanie w pionie i przełącznik napięcia. Świetnie sprawdzi się w prasowaniu różnych ubrań dzięki nieprzywieralnej stopie ceramicznej. Jest ona też odporna na zarysowania, więc nie ma obaw o jej stan podczas podróży. Dla bezpieczeństwa można je schować w poręczne etui.

Ariete żelazko

Turystyczne żelazko MPM MZE-18, 700 W

Niezwykle zgrabny model, który zapewni odpowiednie warunki do prasowania w podróży i nie zajmie zbyt wiele miejsca w bagażu. Zostało wyposażone w składaną rączkę, która dodatkowo zapewnia zmniejszenie zajmowanego miejsca. Regulacja temperatury i stopa posiadająca nieprzywierana powłokę zapewnią właściwe prasowanie różnych tkanin w urlopowych warunkach lub podczas służbowych podróży.

MPM MZE-18

SEVERIN BA 3234 – miniżelazko turystyczne

Kolejny z godnych polecenia modeli przydatnych podczas wyjazdów. Bardzo dobrze wyposażone żelazko podróżne posiada możliwość składania uchwytu, generowania pionowego strumienia pary (co jest przydatne podczas prasowania pionowego), a także przełączania napięcia. Dzięki temu przyda się w podróżach po całym świecie. Przezroczysty zbiornik na wodę pozwoli stale monitorować jej stan.

żelazko Severin

Żelazko turystyczne TRISTAR ST-8132, 1150 W

Propozycja dla tych, którzy mają nieco większe wymagania wobec żelazka turystycznego. Duża moc pozwala na szybkie nagrzewanie się nieprzywieralnej i odpornej na uszkodzenia stopy. Składany uchwyt zapewnia oszczędność miejsca podczas kompletowania bagażu i chowania sprzętu w pokoju hotelowym lub innym miejscu. Umożliwia też szybkie prasowanie w pionie.

Tristar miniżelazko turystyczne

Powyższe propozycje zaliczają się do popularnych i przystępnych cenowo modeli. Jedno z nich na pewno warto zabrać ze sobą w podróż. Więcej podobnych zestawień sprzętów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com