Dlaczego odpowiednia lampka do laptopa jest tak ważna?

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy jest niezwykle istotne dla zdrowia naszych oczu. Praca w miejscu, gdzie komputer jest jedynym źródłem światła, nie jest korzystna, gdyż nadwyręża wzrok. Należy zatem zadbać o to, by po zmroku i w nocy odpowiednio oświetlić miejsce pracy. Najlepiej wykorzystać do tego dwa źródła światła. Główne pozwoli uniknąć kontrastu spowodowanego przebywaniem w ciemnym pomieszczeniu. Punktowe powinno zaś oświetlać miejsce pracy, czyli biurko i klawiaturę. W ten sposób zapewnisz sobie optymalne warunki, które będą najlepsze dla higieny oczu.

Jaką moc powinna mieć lampka na monitor?

Lampki biurkowe oraz te do laptopa zazwyczaj są słabsze niż te ogólne. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż ich zadaniem jest oświetlenie znacznie mniejszej powierzchni. Zazwyczaj moc wynosi pomiędzy 40 a 100 W, a natężenie to mniej więcej 500 luksów. Wybierając lampki LEDowe, o których piszemy nieco więcej w dalszej części artykułu, zdecyduj się na lampę o jasności około 400 lumenów. Zapewni to odpowiedni stopień oświetlenia bez zużywania zbędnej energii.

 

lampka do pracy

 

Lampa do monitora i odpowiednia barwa światła

Oprócz mocy przy wyborze lamp istotna jest również kwestia temperatury światła. Odpowiada ona temu, z jaką barwą świeci dana żarówka i może być cieplejsza lub zimniejsza. Neutralną wartością jest ta pomiędzy 3400 a 5300K. Nadają się one do pracy, choć wiele osób woli nieco zimniejsze światło, na przykład to o wartości 6000K. Nie poleca się za to ekstremalnie zimnej barwy, czyli tej na 10000K, ponieważ męczy ona wzrok i nadaje się bardziej do dekoracji. Nie najlepszym pomysłem będzie też ciepłe światło. Sprzyja ono bowiem zrelaksowaniu się, a nie skupieniu na zadaniu.

Lampka nad monitor a dostosowanie kierunku światła

Każda osoba przybiera nieco inną pozycję przy pracy, dlatego podczas wybierania lampy do monitora warto wybrać model z regulowanym ustawieniem. Może to być na przykład lampa na giętkim ramieniu lub przynajmniej taka z uchwytem pozwalającym na swobodne manewrowanie przedmiotem. Dobrym rozwiązaniem są też lekkie lampy nadające się do ustawienia w danym miejscu. Wadą tego rozwiązania jest jednak to, że tego typu modele mogą nie oświetlać dostatecznie dobrze miejsca pracy. Warto zatem wypróbować lampy, które montuje się bezpośrednio na monitor. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zapewniają one najlepsze warunki pracy.

Lampka LED do laptopa – dlaczego warto ją wybrać?

W ostatnich czasach coraz popularniejsze stają się lampy LEDowe. Są one używane praktycznie wszędzie – jako główne źródła oświetlenia, w reflektorach samochodowych oraz w przedmiotach ustawianych na biurku. Rozwiązanie to pozwala na oszczędzanie ogromnych ilości energii. Lampki z opisywanymi żarówkami pozwalają bowiem na kilkadziesiąt tysięcy godzin świecenia! Można zatem śmiało powiedzieć, że LEDowa lampa to zakup na lata. Producenci oferują klientom produkty wyposażone w różne ilości diod. Dzięki temu możesz łatwo dopasować i wybrać lampę do swoich potrzeb.

Jaką budowę powinna mieć lampa za monitor?

Jeśli decydujesz się na lampkę na biurko, zwróć uwagę na to, jak zbudowane jest ramię. Konstrukcja powinna być solidna, ale też łatwa w regulacji. Nikomu nie chciałoby się przecież siłować z lampką za każdym razem, jak chce się skorzystać z lampy. Rękojeść nie może też być za cienka, ponieważ może wówczas nie utrzymać żarówek i całej konstrukcji. Zwróć też uwagę, z czego wykonana jest cała obudowa. Jeśli jest to słabej jakości plastik, nie warto inwestować w zakup. Twarde tworzywa sztuczne będą dobrym wyborem, choć niektóre modele mają też obudowę z metalu.

Jaka lampka LED na monitor jest warta polecenia? Ranking najlepszych modeli

Wybór odpowiedniej lampki to niełatwe zadanie. Prezentujemy 3 najlepsze modele, które spełniają swoje zadanie i nadają się idealnie do pracy przed monitorem.

  • Baseus i-work lampka LED na monitor do pulpitu oświetlenie ekranu czarny (DGIWK-P01) – zaletą tego modelu jest przede wszystkim to, że pozwala on na asymetryczne oświetlenie. Mimo montowania na monitorze nie wyświetla on bowiem odblasków na ekranie, dzięki czemu możesz bez przeszkód pracować. Oprócz tego lampa daje użytkownikowi możliwość dopasowania temperatury światła między 3000 a 6000K z płynnymi zmianami między poszczególnymi wartościami. Montaż elementy to kolejny plus, ponieważ wystarczy zamontować go klipsem na monitorze;

 

Baseus i-work lampka LED na monitor do pulpitu oświetlenie ekranu czarny (DGIWK-P01)

 

  • Gravity LED PL PRO B, Lampka LED do monitora lub pianina z portem USB czarna – model ten zwany „gęsią szyją” umożliwia ustawienie lampy na biurku i wyregulowanie za pomocą elastycznego ramienia. Pozwala to zatem na dopasowanie oświetlenia w zależności od wykonywanej pracy. Temperaturą diod jest 6000K, więc światło idealne do pracy, a zaletą jest także automatyczny czujnik ruchu z funkcją ściemniania;

 

Gravity LED PL PRO B, Lampka LED do monitora lub pianina z portem USB, czarna

 

  • USAMS Lampka LED na monitor Usual Series czarny/black ZB179PMD01 (US-ZB179) – ta lampa umożliwia wybór temperatury spośród trzech dostępnych wartości: 6500, 4200 i 2900K. Dzięki temu każda osoba może dopasować barwę do swoich preferencji. Oprócz barwy regulowana jest również jasność świecenia, co wpływa na jeszcze lepsze dostosowanie lampy do swoich potrzeb. Model posiada też miękkie podkładki, które nie uszkodzą komputera lub laptopa.

 

USAMS Lampka LED na monitor Usual Series czarny/black

 

Odpowiednia lampa do pracy przy komputerze chroni oczy, a także znacząco ułatwia pracę. Warto zatem zdecydować się na zakup odpowiedniego modelu, by nie cierpieć na problemy ze zdrowiem.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock