Wymiana wycieraczek w samochodzie – kiedy?

Wycieraczki samochodowe są wykonane z gumy syntetycznej lub naturalnej. Materiał ten musi spełniać konkretne wymagania, by być bezpiecznym dla powierzchni szyby pojazdu. Pióra do wycieraczek muszą być zatem odpowiednio miękkie, by nie dokonywać zarysowań, nawet podczas silnego przylegania do szyby. Obecnie stosowane materiały spełniają ten warunek, ale jednocześnie są podatne na zużycie eksploatacyjne. Guma słabo znosi także trudne warunki atmosferyczne, dlatego producenci radzą, by wymieniać komplet przednich wycieraczek co najmniej raz do roku. Można zrobić to w sezonie jesiennym, czyli w czasie bezpośrednio poprzedzającym najtrudniejszy okres roku dla wycieraczek. Profilaktycznej wymiany można jednak dokonać w dowolnej porze roku.

Wymiany wycieraczek należy dokonać także wtedy, kiedy zauważymy objawy ich zużycia. Są to najczęściej: niepokojące dźwięki, przeskakiwanie, pozostawianie smug lub luki w czyszczonej powierzchni. 

wycieraczka bosch

Kiedy wymienić wycieraczkę – najważniejsze symptomy

Do najczęstszych sygnałów świadczących o uszkodzeniu wycieraczek samochodowych, kwalifikujących je do wymiany, należą niepożądane dźwięki występujące podczas pracy. Najczęściej jest to nieprzyjemne dla ucha piszczenie. Przyczyn takiego zjawiska może być kilka. Bardzo często powodem jest odkształcenie się wycieraczek podczas pracy, przez co nie dolegają one równomiernie do szyby. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana piór. Warto zastanowić się nad przyczyną zaistniałych odkształceń. Bardzo często winny jest docisk ramienia wycieraczki, który można wyregulować. Warto zrobić to przy montażu nowych wycieraczek. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak w naszym pojeździe reguluje się ramię wycieraczki, najlepiej udać się do warsztatu samochodowego.

Przeskakiwanie wycieraczek to kolejny ważny symptom ich nieodwracalnego zużycia. Do tego zjawiska dochodzi często w samochodach stojących pod gołym niebem w słoneczne dni. Pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury, guma wycieraczek staje się sztywna, pióro traci elastyczność i zastyga w jednym położeniu. W efekcie dolegający do szyby element nie reaguje na zmianę kierunku i dlatego przez połowę cyklu swojej pracy przeskakuje po niej.

Pozostawianie smug przez wycieraczki jest związane z nierównomiernym dociskiem do powierzchni szyby. Bywa, że powodem jest silne zabrudzenie piór, a problem możemy rozwiązać czyszcząc je wilgotną ściereczką. Bardzo często jednak podobne działanie nie przyniesie rezultatu. Wówczas konieczna staje się wymiana wycieraczek.

Jeżeli wycieraczka nie zbiera wody z całego obszaru roboczego, prawdopodobnie mogła ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Dzieje się tak często, kiedy pióra wycieraczki zamarzają dolegając do szyby samochodu, a następnie odrywają się od niej (za sprawą uruchomienia silniczka czy też działań kierowcy). Wówczas fragment pióra zostaje oderwany od konstrukcji, przez co wycieraczka nie dolega całkowicie do szyby.

wycieraczki dunlop

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?

W większości modeli samochodów wymiana wycieraczek szyb nie jest skomplikowana. Zazwyczaj wystarczy chwycić za pióro wycieraczki i wyciągnąć je z uchwytu, w którym się znajduje. Warto pamiętać, by kupić nowe wycieraczki pasujące rozmiarem oraz mocowaniem do naszego pojazdu. Czasami w opakowaniu wycieraczek obecnych jest kilka adapterów. Musimy wybrać właściwy, by zamontować pióro wycieraczki na ramieniu.

W niektórych samochodach proces wymiany wycieraczek jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż są one chowane pod maskę auta. Aby zdobyć do nich dostęp należy wówczas wybrać odpowiedni tryb (tryb wymiany wycieraczek) w komputerze pojazdu.

wycieraczki michelin

Problem z czyszczeniem szyby? Nie zawsze winne są wycieraczki

Bywa, że problem ze zbieraniem wody z powierzchni szyby przedniej nie dotyczy wyłącznie jakości pracy piór wycieraczek. W wielu, zwłaszcza starszych pojazdach, dochodzi do usterek lub zużycia silniczka wycieraczek. Kiedy nie jest on w stanie generować odpowiedniej siły, mamy do czynienia ze zbyt wolną pracą mechanizmu wycieraczek, względem wybranego w pojeździe trybu.

Na awarie podatny jest także układ podający płyn do spryskiwaczy. Jeżeli mimo obecności wystarczającej ilości płynu w zbiorniczku, dysze spryskiwaczy nie rozpryskują płynu po całej powierzchni roboczej wycieraczek, warto sprawdzić czy nie są zatkane brudem lub czy nie zamarzły. Jeżeli nie, winny może być silniczek, tzw. pompka płynu do spryskiwaczy. Jeśli silniczek nie jest w stanie generować odpowiedniego ciśnienia, konieczna może okazać się jego wymiana.


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


Rodzaje wycieraczek samochodowych i ich trwałość

Ze względu na ich konstrukcję wyróżniamy trzy podstawowe typy wycieraczek samochodowych: wycieraczki szkieletowe, płaskie i hybrydowe. Obecnie za najskuteczniejsze rozwiązanie uważane są wycieraczki płaskie, nazywane także bezszkieletowymi lub bezprzegubowymi. Ich atutem jest najsilniejsze doleganie do szyby. Ich spłaszczone pióra mają wysokie parametry aerodynamiczne, przez co są w stanie dociskać się do szyby z taką samą siłą na całej swojej długości. Przekłada się to na skuteczność pracy. Największą popularnością w Polsce cieszą się obecnie płaskie wycieraczki Bosch oraz Valeo. Wycieraczki innych producentów również warto brać pod uwagę, zwłaszcza jeśli zależy nam na niższej cenie produktu.

To właśnie cena jest dla kierowców argumentem, by wybierać klasyczne wycieraczki szkieletowe. Nie dysponują one tak silnym i równomiernym dociskiem do szyby jak wycieraczki płaskie, ale są zazwyczaj sporo tańsze w zakupie. Często wybierają je kierowcy, w których pojazdach fabrycznie zastosowano właśnie wycieraczki szkieletowe.

Wycieraczki hybrydowe to połączenie obu wyżej opisanych technologii. Mamy płaskie pióro wycieraczki, ale umieszczone na metalowym szkielecie. Szkielet jest zazwyczaj w estetyczny sposób ukryty pod obudową z tworzywa. Wycieraczki hybrydowe są cenione za trwałość i skuteczność porównywalną z wycieraczkami płaskimi. Mankamentem jest ich dostępność – nie zawsze znajdziemy odpowiedni model do każdego auta. Wycieraczki hybrydowe są chętnie stosowane jako wyposażenie fabryczne przez azjatyckich producentów samochodów.

wycieraczki dunlop empik

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com