Jak sprawdzić akumulator?

Akumulator samochodowy powinniśmy poddawać kontroli nie tylko wtedy, kiedy pojawią się pierwsze problemy z uruchomieniem auta. Warto przynajmniej raz do roku udać się do warsztatu w celu zbadania stanu akumulatora za pomocą specjalnego testera. Dla wygody można połączyć tę czynność z innymi okresowymi wizytami w serwisie, np. w celu przeprowadzenia wymiany oleju czy opon. Mechanik z pomocą testera akumulatorów sprawdzi napięcie spoczynkowe baterii (idealna wartość to 12,6V), poziom do jakiego spada napięcie przy rozruchu silnika (powinno być wyższe niż 9,5 V) oraz poziom napięcia prądu ładowania akumulatora przez alternator (powinno wynosić od 14,1 do 14,6 V).

Jeżeli któryś z badanych parametrów nie będzie mieścił się w normie, mechanik może zalecić nam doładowanie akumulatora za pomocą prostownika lub nawet wymianę baterii na nową.

jump starter xiaomi

W jaki sposób dbać o akumulator samochodowy?

Regularna kontrola akumulatora za pomocą testera jest istotna, jednak o stan baterii w naszym aucie warto dbać na co dzień. Akumulator powinien być czysty i suchy, wszelkie dostające się do niego zanieczyszczenia oraz wilgoć mogą wnikać pomiędzy klemy i powodować tzw. prądy pełzające, które przyspieszają rozładowywanie się akumulatora. Jeżeli zauważymy, że klemy są zabrudzone możemy je zdjąć i wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie ponownie zamontować na miejsce. Warto przy tym pamiętać, że w niektórych samochodach, po odpięciu akumulatora mogą wystąpić komunikaty o błędach wyświetlane na desce rozdzielczej. Nie odpinajmy zatem akumulatora pochopnie lub zlećmy czyszczenie klem w serwisie, w którym mechanik usunie ewentualne błędy w pamięci komputera za pomocą testera diagnostycznego.

Współczesne akumulatory są bezobsługowe. Oznacza to, że nie trzeba kontrolować poziomu, zawartego w nich elektrolitu. W starszych pojazdach wciąż możemy jednak napotkać akumulatory obsługowe, gdzie taka czynność jest wymagana. Warto wówczas zaopatrzyć się elektrolit akumulatorowy i regularnie uzupełniać jego poziom, zgodnie z instrukcją lub nadrukowanymi na akumulatorze oznaczeniami.

Akumulator samochodowy ładuje się w czasie jazdy przez alternator. Jest on w stanie doładować akumulator do optymalnego poziomu, jednak potrzebuje na to odpowiednio długiego czasu – z reguły 20-30 minut. Akumulatory pojazdów użytkowanych na krótkich trasach (np. w ruchu miejskim) są często chronicznie niedoładowane. Przekłada się to wprost na znaczne skrócenie ich żywotności. Aby zapobiec przyspieszonemu zużyciu akumulatora, warto od czasu do czasu wybrać się samochodem w dłuższą trasę lub doładowywać baterię za pomocą prostownika.  

Co ciekawe, negatywnie na trwałość akumulatora wpływa także tzw. eco-driving, czyli jazda ukierunkowana na osiągnięcie jak najniższego spalania paliwa przez samochód. Związana z eco-drivingiem tendencja do jazdy z niską prędkością obrotową silnika sprzyja niedoładowaniu akumulatora.

Jeżeli przez dłuższy czas (np. zimą) nie zamierzamy korzystać z samochodu, pamiętajmy by zamknąć szczelnie wszystkie jego drzwi oraz klapę bagażnika. Podczas postoju starajmy się nie otwierać ich, gdyż spowoduje to wybudzenie odbiorników elektrycznych takich jak radio czy oświetlenie wnętrza, które przy dłuższym nieużytkowaniu przechodzą w tryb uśpienia właśnie po to, by oszczędzać energię akumulatora. 

prostownik OSRAM

Jak ładować akumulator za pomocą prostownika?

Chcąc samemu doładowywać akumulator, warto zakupić odpowiedni prostownik. Zwróćmy uwagę, by był on dostosowany do ładowania akumulatorów w samochodach osobowych – jego napięcie wyjściowe powinno wynosić 12V. Musi też dysponować odpowiednio wysoką wartością prądu ładowania. Aby skutecznie naładować akumulator, prostownik powinien dysponować prądem ładowania o wartości przynajmniej 10% pojemności akumulatora w pojeździe. Jeżeli zatem nasz akumulator ma pojemność 80 Ah, używajmy prostownika, który jest w stanie zapewnić prąd ładowania o wartości przynajmniej 8 A. Jeżeli użyjemy słabszego urządzenia, ładowanie akumulatora może trwać bardzo długo.

Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem ładowania akumulatora zaleca się odłączenie go od instalacji samochodu, poprzez zdjęcie klem. Zaniechanie tej czynności jest ryzykowne, gdyż podczas ładowania akumulatora może dojść dochodzić do wahań napięcia, które mogą uszkodzić układ elektryczny pojazdu. 

jump booster blow

Jaki akumulator kupić do samochodu?

Przy wyborze odpowiedniego modelu istotna jest także znajomość pojemności znamionowej poszukiwanego akumulatora. Z instrukcji obsługi pojazdu dowiemy się, czy nasz samochód potrzebuje akumulatora 45 Ah, 60 Ah, 80 Ah czy może o jeszcze wyższej pojemności.

Jeżeli posiadamy w samochodzie system start-stop (wyłączający silnik podczas krótkich zatrzymań pojazdu) powinniśmy wybrać akumulator AGM lub EFB. Pamiętajmy, że montaż akumulatora w pojeździe z systemem start-stop nie jest prosty i wymaga zwykle podłączenia do pojazdu testera diagnostycznego. Wymiany baterii najlepiej dokonać zatem w serwisie samochodowym.

Jeżeli chcemy kupić jak najlepszy i najbardziej niezawodny akumulator do samochodu, który posłuży nam przez wiele lat, wybierzmy produkt jednej z renomowanych marek. Można np. sprawdzić, w jakiej marki akumulator nasz samochód był wyposażony fabrycznie. Błędem jest kierowanie się wyłącznie ceną produktu przy zakupie akumulatora. Tańsze baterie bardzo często posiadają cieńsze i gorzej wykonane, a co za tym idzie mniej trwałe kratki oraz płyty, które są najważniejszymi elementami akumulatora.

starter do samochodu

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okłądkowe: źródło: shutterstock.com