Męskie siodełko do roweru – dlaczego jest ważne? 

Bezpośredni wpływ na odbiór jakości podróży jednośladem bierze się z kilku czynników. Po pierwsze chodzi o tłumienie drgań. Szczególnie wtedy, gdy wybierany jest model szosowy i opony mają bardzo wysokie ciśnienie nabitego powietrza, wszelkie drgania, turbulencje i uderzenia nie są przez nie amortyzowane i trafiają na siodełko. Jeżeli ono jest źle dopasowane, to kolarz ma co najmniej niekomfortową przejażdżkę.

 

 

Wittkop, Siodło rowerowe, Medicus Twin 4.0, czarny

 

Drugi czynnik to zmiana pozycji podczas jazdy. Rowery miejskie preferują ustawienie kąta pleców względem podłoża na 90 stopni. Podczas takiej jazdy raczej rzadko zmienia się pozycję, jeśli w ogóle. Natomiast pokonywanie wymagających tras jest związane z częstym pochylaniem prostowaniem się i innymi pozycjami. Dlatego siodełko do roweru męskie powinno być dostosowane również do takich sytuacji.

Po trzecie – istnieje ścisły potwierdzony różnicami w budowie fizycznej podział na siedziska męskie i damskie. Dlaczego? Jest to spowodowane różnicą w rozstawie kości kulszowych u mężczyzn i kobiet. Z tego względu siodełka przystosowane dla mężczyzn są węższe niż damskie. I nie ma na to wpływ szerokość bioder danej osoby. Może się okazać, że bardziej zbudowany mężczyzna będzie preferował węższe siodełko niż filigranowa kobieta.

 

Selle Royal, Siodełko, rowerowe classic moderate, żelowe, męskie

 

Wygodne siodełko rowerowe męskie – jak je wybrać? 

Sporo już wiesz na temat doboru siodełka. Jednak jakie parametry dodatkowo mają wpływ na komfort jazdy i wygodę? Przede wszystkim chodzi o jego grubość i materiał, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej początkowi rowerzyści uważają, że siodełko rowerowe męskie jest odpowiednie wtedy, gdy jest miękkie. Nic bardziej mylnego. Takie rozwiązanie sprawdza się jedynie wtedy, gdy nie pokonuje się dłuższych tras i sięga się po rower naprawdę sporadycznie. W innym wypadku najlepiej zdecydować się na model pośredni, który nie będzie zbyt gruby ani miękki, ale z drugiej strony nie okaże się twardy jak deska.

Z jakiego materiału powinno być wykonane siodełko? 

Na rynku dominują dwaj przedstawiciele siodełek rowerowych – żelowe i piankowe. Czym charakteryzuje się każde z nich? Popularne do niedawna piankowe wersje są tańsze w zakupie i okazują się bardzo miękkie, dlatego w wielu przypadkach są wykorzystywane do jazdy miejskiej i w siodłach szerokich. Nie jest to jednak regułą i można je również spotkać w szosowych odmianach i cienkich wersjach.

 

Wittkop, Siodło rowerowe, Medicus Twin 1.0 999051201, czarny

 

Natomiast siodełko żelowe męskie charakteryzuje się lepszymi możliwościami pochłaniania wstrząsów i drgań. Nie niszczy się tak szybko jak odpowiedniki piankowe, które mogą z czasem kruszeć, szczególnie gdy wystawiane są często na działanie wilgoci i zmiennych temperatur. Akcesoria żelowe nie odkształcają się szybko i lepiej trzymają rowerzystę w trakcie jazdy.

Siodełka rowerowe męskie – propozycje 

Na rynku istnieje ogromna ilość siodełek i bardzo trudno jest wskazać te najlepsze. Czym charakteryzują się modele, które znajdziesz w sklepach?

Żelowe siodełka można dostać w przystępnej cenie. Świetnie sprawdzają się w warunkach miejskich zarówno w rowerach dla mężczyzn, jak i kobiet. Niektóre siodełka mają anatomiczny podłużny otwór, który skutecznie obniża nacisk podczas jazdy, a całość jest podzielona na kilka stref, które mają za zadanie pochłaniać przenoszone z opon drgania.

 

Wittkop, Siodło rowerowe, Medicus Twin 3.0 999081200, czarny

 

Z kolei solidne konstrukcje modeli piankowych z otworem umieszczonym centralnie umożliwia mężczyznom pokonywanie szybkich tras na rowerach sportowych. Siodełka pokryte ekologiczną skórą zapewniają dodatkowy komfort podczas jazdy.

Z siodełek męskich, przeznaczonych do jazdy po mieście, możesz wybrać takie wykonane z gęstej pianki, która skutecznie amortyzuje drgania podczas jazdy. Siodełko może być zaimplementowane do roweru miejskiego i turystycznego. Przy tym cechuje się wysoką jakością wykonania i wytrzymałością.

Bez problemu znajdziesz też siodełko, które nadaje się do rowerów MTB i szosowych dla mężczyzn. Odpowiednio wyprofilowany otwór anatomiczny nie tylko umożliwia komfortową jazdę przez dłuższy czas, ale dodatkowo zapewnia wentylację. Taki model jest szczególnie polecany panom o wąskim rozstawie kości kulszowych.

 

Siodło SELLEROYAL CLASSIC ATHLETIC 45st. ALPINE unisex sp (NEW)

 

Podsumowanie zestawienia 

Nie sposób oczywiście wymienić wszystkich dostępnych modeli siodełek dla mężczyzn. Wśród dostępnych modeli znajdą się zarówno takie, które można wykorzystać do jazdy miejskiej, relaksacyjnej jak i sportowej. Do ich stworzenia wykorzystano piankę lub żel, a także połączenie jednego i drugiego materiału. Dzięki temu mężczyźni udający się w podróż (nieważne jak długą) mogą cieszyć się świetnymi wrażeniami i pełnym komfortem.

Jeżeli chcesz, żeby twoja jazda rowerem była przyjemniejsza, zmień siodełko. Wtedy będziesz mógł pokonywać długie kilometry bez martwienia się o niewygodę.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock