Dlaczego wybór siodełka rowerowego dla dziecka jest ważny?

Oczywiście ogromna większość rowerów jest już wyposażona w siodełko. Dlatego nie zawsze przyjdzie do głowy taki pomysł, aby odpowiednio je dopasować do predyspozycji młodego kolarza. Może się okazać, że choć rower pasuje dziecku, nie jest ono w stanie długo na nim jeździć. Wina najczęściej leży po stronie siodełka. Zasadniczo wyróżnia się oddzielne modele przeznaczone dla dziewczynek i chłopców i tego warto trzymać się podczas dokonywania ostatecznego wyboru. Chociaż na rynku są dostępne opcje uniwersalne, to jednak nie zapewniają one takiego komfortu korzystania, jak modele przeznaczone konkretnie dla danej płci. Co tak naprawdę ma wpływ na kształt i rozmiar siodełka przy jego wyborze dla dziecka?

siodlo-selleroyal-1702-froggy-dzieciece-do-rowerow

Uwarunkowania fizyczne, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem siodełka

Aby siodełko na rowerek dla dziecka spełniało swoje założenia, musi być dobrane do rozstawu kości kulszowych. Odległość między nimi jest różna w przypadku chłopców i dziewczynek. Nie zawsze jest możliwość dokładnie ją zmierzyć, jednak jest na to sposób. Potrzebne jest jedynie coś w rodzaju giętkiej tektury lub żelowej poduszki, na której dziecko powinno usiąść. Najlepiej posłuży do tego drewniane krzesło bez obicia, na którym należy położyć wybrany materiał. Jeżeli dziecko na im usiądzie i uda mu się zasymulować taką pozycję, jak na rowerze, będzie można po odgnieceniach pozostawionych na materiale sprawdzić, jaki jest rozstaw kości kulszowych. Taka informacja może być przydatna dla rodziców, którzy chcą idealnie dopasować siedzisko dla swojej pociechy.

Właśnie ta odległość jest decydująca przy wyborze siodełka. Jeśli ją znasz, możesz po prostu szukać modelu o konkretnych wymiarach i dopasować je ściśle do warunków fizycznych swojego dziecka. Co bardzo istotne, szerokość bioder czy waga nie mają tu większego znaczenia. Kluczowy jest właśnie rozstaw kości kulszowych. Główna zasada jest taka, że chłopcy muszą mieć węższe siodełka, a dziewczynki szersze.

siodlo-dzieciece-24-abi-z-jarzemkiem

Siodełko dla dziecka na rower a prawidłowa pozycja podczas jazdy

Na szczęście nie ma w tym przypadku zbyt wielu możliwości. Małe dzieci zazwyczaj nie uprawiają kolarstwa, nie śmigają po lasach ani górach. Oczywiście należy zaznaczyć – zazwyczaj. Siodełko rowerowe dziecięce dobiera się pod kątem preferowanego stylu jazdy. Rowerki zazwyczaj umożliwiają jazdę z plecami ustawionymi pod kątem prostym do podłoża ze względu na wygodę i brak konieczności rozwijania wyższych prędkości.

Dlatego odpowiednia długość siodełka jest tutaj kluczowa. Dłuższe modele użytkuje się w momencie, gdy kolarz musi często zmieniać swoją pozycję. Realia sportowe wymagają takiej dynamiki w ruchach i dostosowywania ułożenia ciała w zależności od ukształtowania terenu. Dziecko natomiast najczęściej będzie jeździło z rodzicami lub kolegami niedaleko domu, po drogach rowerowych lub parku. Można więc kupić mu nieco krótsze siodełko, ponieważ w tym wypadku nie będzie aż tak często zmieniać swojej pozycji podczas jazdy.

siodlo-dzieciece-26-abi-z-jarzemkiem

Jak wybrać wygodne siodełko na rower dla dziecka?

Co wielu osobom kojarzy się z wygodą? Oczywiście miękkość. Jednak w pozycji siedzącej liczą się nie tylko odczucia komfortu, ale też wpływ na naczynia krwionośne. Oczywiście dziecko może nie być tego świadome, dlatego to właśnie rodzice wybierają odpowiedni model, a nie ono samo. Siodełko dla dziecka na rower, które jest bardzo miękkie, na krótkich trasach może być rzeczywiście niezwykle wygodne. Twardsze natomiast może z początku powodować dyskomfort, jednak z czasem jazda na nim będzie bardziej komfortowa niż na miękkim modelu, szczególnie dla rowerka biegowego.

Dlatego kluczem jest znalezienie kompromisu. Trzeba uwzględnić częstotliwość przejażdżek i ich długość oraz najchętniej wybierane przez dziecko trasy. Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszą z opisywanych zmiennych, miękkie siodełko przyda się na krótkich trasach, natomiast twardsze na dłuższych. Jeżeli dodatkowo dziecko najczęściej porusza się po szutrowych drogach, gdzie ich utwardzenie pozostawia wiele do życzenia, dobrze jest zastosować bardziej miękki model i nieco zmniejszyć ciśnienie w oponach. W ten sposób wszelkie wibracje i uderzenia powstałe na skutek najechania na przeszkody będą skutecznie niwelowane.

Analogicznie siodełko rowerowe dla dzieci o nieco twardszym charakterze ma zastosowanie w trasach miejskich, osiedlowych placach, chodnikach i drogach rowerowych. Jeżeli jesteś pasjonatem kolarstwa i swoje zamiłowanie chcesz zaszczepić dziecku, cieńsze i twardsze siodełko może okazać się dla niego odpowiednie. Pamiętaj, że dzieci są delikatniejsze od dorosłych i bardzo wrażliwe na wszelkie niedogodności fizyczne. Dlatego szybciej będą się irytowały i zniechęcały, gdy coś będzie im przeszkadzało.

monte-grappa-siodelko-rowerowe-free-girl-kwiatki

Siodełko dla dziecka a nauka jazdy

W początkowych etapach nauki dziecko może potrzebować kółek bocznych lub specjalnego stabilizatora, dzięki, któremu osoba dorosła będzie w stanie mu pomagać utrzymać równowagę. Na rynku istnieją specjalne siodełka, które są wyposażone w specjalne uchwyty montażowe. W ten sposób nie będzie trzeba specjalnie kombinować z amatorskimi rozwiązaniami i instalacją uchwytów. Takie wyposażenie będzie idealne na wspólne podróże.

Z czasem może się okazać, że rowerek jest już dla dziecka za mały i trzeba rozejrzeć się za innym modelem. Podobnie rzecz ma się z siodełkiem. Dzieci bardzo szybko rosną i trzeba być gotowym do wydatków w celu zapewnienia im odpowiednich warunków do rozwoju. Dlatego zarówno rower, jak i kask oraz siodełko będzie trzeba co kilka lat wymienić.

siodlo-dzieciece-20-abi-z-jarzemkiem

Jak daje się zauważyć, wybór siodełka dla dziecka na rower nie jest sprawą błahą. Wymaga namysłu, odpowiedniego dopasowania do preferencji i przejrzenia rynku pod kątem dostępnych modeli. Co jednak bardzo istotne, gdy wybierze się już najlepszy z możliwych modeli i zamontuje go w rowerze, dziecko będzie mogło bez przeszkód korzystać ze swojego jednośladu.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / Petr Bonek