Jednym z pomysłów jest wybór rowerka dla dziecka, który nie tylko sprawi mu radość, ale może w nim w przyszłości rozbudzić pasję do kolarstwa. Jaki model wybrać na kilka pierwszych lat życia? Biegowy, trójkołowy czy klasyczny?

Wycieczki rowerowe z dzieckiem możesz rozpocząć już wówczas, gdy maluch ma ok. 6 miesięcy i siedzi. Wtedy wystarczy dobra przyczepka rowerowa, np. Thule Chariot Cross 1 dopięta do Twojego roweru i możecie wyruszać na krótsze lub dłuższe trasy rowerowe wspólnie. Kiedy jednak maluch nauczy się już chodzić i chce samodzielnie stawiać nie tylko pierwsze kroki – np. gdy ma 2-3 latka – czas na pierwszy rowerek. Do wyboru masz kilka rozwiązań. Są to:

Poznaj bliżej każdy typ.

Rowerki biegowe – idealne na pierwsze samodzielne próby

Rowerek biegowy, np. 2WAY Next Kinderkraft, to dość specyficzna konstrukcja, która od klasycznych rowerów różni się tym, że nie ma pedałów. Dziecko, aby poruszać się po drodze, musi odpychać się od podłoża nogami. Jazda na takim rowerku uczy malucha utrzymania równowagi, poprawia jego koordynację ruchową, a przy tym sprawia, że dłuższe spacery w towarzystwie rodziców są dla niego mniej męczące. Dziecko początkowo siada na rowerku, opiera dłonie o kierownicę i zaczyna iść, a z czasem biec, aż w końcu odrywa stopy od podłoża i cieszy się chwilą beztroskiej „nieważkości” – zobaczysz, jak szybko Twoja pociecha nauczy się korzystać z uroków tej konstrukcji! Co ważne, rowerki biegowe są odpowiednie już nawet dla 2-letnich maluchów (pod warunkiem, że dziecko opanowało już dobrze umiejętność chodzenia).

Pośród dostępnych na rynku modeli znajdziesz zarówno te nowoczesne i designerskie, jak np. Milly Mally Young, jak i produkty w stylu retro – takie jak drewniany rowerek Kinderkraft RunnerStars. Pamiętaj: wprowadzenie rowerka biegowego na wczesnym etapie rozwoju dziecka sprawi, że będzie mu później łatwiej opanować jazdę na „prawdziwym” rowerze.

Kup teraz

Rowerki trójkołowe – bezpieczna jazda

Rowerek trójkołowy może być (choć nie musi) kolejnym etapem wprowadzania dziecka w rowerowy świat. Lekka, prosta, wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu konstrukcja z trzema kółkami ma już prawdziwe pedały. Dziecko kieruje więc pojazdem niczym prawdziwym rowerem. Różnica polega na większej stabilności jazdy. Trzy koła – jedno z przodu i dwa z tyłu – zapobiegają przypadkowemu przewróceniu się malucha i pozwalają mu zatrzymać się w dowolnym momencie, wystarczy, że przestanie pedałować. To propozycja dla maluchów mniej więcej od 3.-4. roku życia.

Wybierając rowerek trójkołowy, możesz postawić na model:

  • ze specjalną, dopinaną rączką – dzięki niej to Ty jako opiekun będziesz kontrolować zarówno prędkość jak i kierunek jazdy malucha (z czasem można ją odpiąć) – dobrym przykładem jest rower trójkołowy Lionelo Tim Plus, dodatkowo wyposażony w daszek zacieniający, podpórki oraz amortyzację w kierownicy,
  • klasyczny, bez rączki – odpowiedni dla ok. 4-letnich maluchów, który pozwoli się dziecku samodzielnie poruszać – w tę kategorię wpisuje się np. rowerek trójkołowy Toyz.

Kup teraz

 

Rowerek klasyczny – w stronę „dorosłości”

Alternatywą dla rowerka trójkołowego będzie klasyczny, dwukołowy rower o odpowiednich parametrach technicznych – dedykowany 5-6-latkom. Jeśli dziecko ćwiczyło z rowerkiem biegowym, nauczenie się jazdy na dwóch kółkach nie będzie dla niego dużym problemem. A jeśli tak się stanie, do roweru klasycznego bez trudu dopniesz kółka boczne, które rozwiążą problemy z równowagą.

Pamiętaj, że dwukołowy rower dla dziecka należy dopasować do wieku i wzrostu dziecka. I tak dla dzieci:

  • w wieku 3-5 lat (ok. 90-105 cm wzrostu) odpowiednia będzie rama 14 cali – np. taka jak w tym rowerze DHS; można również zdecydować się na 12-calową ramę;
  • w wieku 5-6 lat (do 120 cm wzrostu) polecane są rowery 16-calowe, np. DHS Speed 1603,
  • w wieku 6-8 lat najlepiej sprawdzą się rowery 20-calowe.

Kup teraz

Nie zapomnij również o kasku oraz ochraniaczach, które zmniejszą ryzyko kontuzji, gdy maluch przewróci się.